Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

piątek 19 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

„Pochwała inteligencji” - trzeci odcinek programu Poznańskiej Telewizji Obywatelskiej

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Pochwała Inteligencji - trzeci odcinek programu Poznańskiej Telewizji Obywatelskiej

Zapraszamy do obejrzenia trzeciego odcinka z cyklu programów „Pochwała Inteligencji” – najnowszego programu Redakcji Pro Publico Bono Communicatio, stworzonego przy współpracy z Redakcją Telewizji ONTV i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Celem programu jest inicjowanie edukacji społecznej, kształtowanie nowych wzorców kultury debaty publicznej oraz promocja polskich tradycji obywatelskich i samorządowych. 

Gościem trzeciego odcinka „Pochwały Inteligencji” jest Paweł Jaskanis, dyrektor Muzeum Pałac w Wilanowie, historyk sztuki i archeolog. Z rozmowy dowiadujemy się istotnych informacji na temat kondycji muzealnictwa w Polsce i w Europie; roli jaką obiekty muzealne spełniają w życiu obywatelskim i na ile zgromadzone w nich dobra materialne dziedzictwa kulturowego, są cenne dla obywatelskiego wymiaru życia. Pytania stawiane przez Dominika Górnego, rzecznika Kapituły Nagrody Pro Publico Bono, redaktora Pro Publico Bono Communicatio oraz Marcina Zawadę, redaktora telewizji ONTV; prowokują Pawła Jaskanisa do ujawnienia początków powstania klubu „Pochwała Inteligencji”, planów rozwoju Muzeum Pałac w Wilanowie na najbliższe lata oraz roli pisma „Arche” w kształtowaniu kulturotwórczej świadomości społecznej. Wszystko po to, abyśmy w finale rozmowy dowiedzieli się jacy powinniśmy być dla kultury, a jaka ta kultura dla nas, aby wypełnić w codziennym życiu ideę zdobiącą galerię wilanowską – „Wszystkim (do kultury) wstęp otwarty”. 

Rozmowa jest kontynuacją dyskusji obywatelskiej podjętej w dwóch wcześniejszych odcinkach programu „Pochwała Inteligencji”: na temat powiatu jako polis obywateli (z udziałem sędziego Jerzego Stępnia,  poprzedniego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcy programu polskich reform ustrojowych kształtujących odnowiony po 1989 roku system samorządu terytorialnego, wykładowcy Uczelni Łazarskiego i członka Kapituły Nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności”) oraz idei „samorządność dla solidarności” i kultury solidarnej (z udziałem Barbary i Tomasza Sadowskich, twórców i reprezentantów Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”).  

Wywiad z gościem „Pochwały Inteligencji”, zgodnie z tradycją programów poznańskiej telewizji obywatelskiej, poprzedzony jest ciekawą prezentacją jednego z eksponatów zgromadzonych w Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującym się w siedzibie poznańskiego Ratusza. Stanowi to o tak ważnym dla społeczności pro publico bono, spełnieniu „pochwały inteligencji” w docenieniu roli tradycji w kształtowaniu współczesnego wymiaru życia obywatelskiego, a nade wszystko pozwala dostrzec dziejową rangę miejsca, w którym program jest realizowany. „Pochwała inteligencji” tworzona jest bowiem w scenerii Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego – jednym z najważniejszych tego typu miejsc w Polsce, w sercu Wielkopolski, w obiekcie będącym perłą architektury stworzonej dla organizacji życia publicznego, dziś symbolu polskich tradycji samorządowych i obywatelskich. To właśnie w Wielkiej Sieni – bo taką też nosi ona nazwę, gromadziła się niegdyś elita obywatelska Poznania, dyskutująca o najbardziej istotnych sprawach dotyczących życia wspólnotowego swego miasta. Dziś, w Sali Renesansowej przyznawane są m.in. honorowe obywatelstwa miasta Poznania. Ratusz poznański, jako obiekt historyczny i zgromadzone w nim zabytki naszego dziedzictwa kultury obywatelskiej, jest  istotnym zasobem Muzeum Narodowego w Poznaniu.  Wszystko to sprawia, iż miejsce to staje się właściwym gościńcem wartości „kultury pro publico bono”. 

 

 

 

 

.