Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

sobota 25 maja 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Witrynę wspiera IVONA WebReader - system syntezy mowy

„Pomoc oparta na solidarności” - Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak

Marek Woźniak,
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

 

„Pomoc oparta na solidarności”


"Zasada, iż głodnemu należy dać przede wszystkim „wędkę” i nauczyć nią posługiwać – jest oczywista. Jak jednak trudno wprowadzić to przekonanie w życie, świadczy skala ubóstwa i wykluczenia społecznego w samej tylko Unii Europejskiej, uważanej wszak za enklawę dobrobytu we współczesnym świecie oraz rosnące systematycznie z tego tytułu obciążenie budżetów państw członkowskich. Problem ludzi, którzy z różnych powodów potrzebują naszego wsparcia i szczególnej troski, dotyczy około 80 milionów mieszkańców Unii Europejskiej, a jego wagę  podkreśla ustanowienie przez Parlament Europejski, roku 2010 – Rokiem Walki z Ubóstwem i Wykluczeniem Społecznym. Zmagania z tym problemem wspomagać mają między innymi środki z Europejskiego Funduszu Społecznego, wzmacniające spójność społeczną: z jednej strony poprzez ułatwianie dostępu do rynku pracy osobom zagrożonym wykluczeniem, z drugiej zaś poprzez wsparcie rozwoju instytucji ekonomii społecznej jako skutecznej formy integracji społeczno-zawodowej.

Zagadnieniom walki z ubóstwem i wykluczeniem społecznym poprzez wzmacnianie polityki spójności poświęcone było Nadzwyczajne Posiedzenie Grupy Europejskiej Partii Ludowej w Komitetu Regionów, które 18 czerwca tego roku odbyło się w Poznaniu. Zapraszając przedstawicieli europejskich regionów na obrady w tak ważnej kwestii do Wielkopolski, kierowałem się przede wszystkim głębokim przekonaniem, że nasz region  ma do zaproponowania wiele nowatorskich rozwiązań w tej dziedzinie, którymi możemy  podzielić się z zagranicznymi partnerami. Reperkusje poznańskiego spotkania i przyjęta przez jego uczestników deklaracja, potwierdziły słuszność przyjętych w Wielkopolsce kierunków polityki społecznej – opierających się na założeniu, że podstawą sukcesu w tej dziedzinie  jest edukacja, profilaktyka i system pomocy dający przede wszystkim jego beneficjentom możliwość aktywnego włączenia się w życie społeczne."

 

Pełen tekst artykułu:

.

 

 

 

ZałącznikWielkość
„Pomoc oparta na solidarności” - Marszałek Marek Woźniak (plik PDF)379.45 KB