Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

sobota 25 maja 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Barka w telewizji holenderskiej NOS

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
NOS.jpg

W głównym wydaniu wiadomości holenderskich telewizji NOS 16 października 2012 roku wyemitowano informację o działalności Barki w Polsce i za granicą. Dziennikarze telewizji NOS odwiedzili wspólnoty prowadzone przez stowarzyszenia Sieci Barka w Polsce i rozmawiali m.in. z Wiktorem, który powrócił dzięki działalności Barki w Holandii do kraju, przeszedł terapię leczenia uzależnień i zamieszkał we wspólnocie w Chudobczycach. Dziennikarze rozmawiali również z założycielem Barki, Tomaszem Sadowskim, a także z odwiedzającymi programy Sieci Barka w tym czasie przedstawicielami samorządów holenderskich ( Utrecht, Haga, Amsterdam) które w styczniu 2012 zaprosiły Barkę do pomocy bezdomnym migrantom w Holandii.

Pełna zawartość wiadomości NOS z dnia 16.09.2012 znajduje się tutaj

 

Relacja filmowa holenderskiej telewizji publicznej NOS

 

Tłumaczenie zawartości strony www telewizji NOS poświęconej działalności Barki w Polsce i za granicą

 

 

Szczęśliwy z powrotu do Polski’
Z redakcji imigracji : Reinalda Start

Wielu holenderskim gminom ciążą na sercu bezdomni lub uzależnieni Polacy. Często jest im trudno tutaj pomóc, więc Amsterdam, Haga i Utrecht współfinansują pomoc dla trudnych przypadków w Polsce. Urzędnicy z tych miast są w kraju [Polsce], żeby zobaczyć jak mają się uzależnieni Polacy, którzy wrócili. Polska organizacja Barka spotkała na ulicy i towarzyszyła w powrocie około 130 Polakom. Tam [w Polsce] przebywają w gospodarstwie rolnym na wsi, gdzie uczą się powrotu do społeczeństwa. Barka przyjmuje także polskich bezdomnych.


‘Bez wyjścia’

Polski pracownik Vincent opowiada w czasie wizyty o swoich doświadczeniach. Pojechał do Holandii, ponieważ dowiedział się od przyjaciela, że tam jest dla niego praca. Znalazł pracę w szklarni w Nijmegen. Kiedy jego kontrakt się skończył, stracił swoje mieszkanie i zasiłek. ‘Dużo piłem i używałem narkotyków. Nie widziałem innego wyjścia. Nie miałem pieniędzy na powrót i nie chciałem wrócić’. Vincent mówi, że na początku nie widział nic w propozycji Barki, aby wrócić do Polski. ‘W  trzeźwym momencie postanowiłem skorzystać z propozycji. Żal mi ludzi takich jak ja, którzy nadal są w Holandii’ mówi Vincent.

 

‘Spółdzielnie’

Uzależnionym w Polsce pomaga się wrócić do pracy poprzez spółdzielnie socjalne. Jedna z tych spółdzielni jest we wsi Kwilcz, 60km od Poznania. Pięciu bezdomnych Polaków znalazło tam już pracę. Dwóch pracuje na rzecz gminy. Jedna pani prowadzi sklep ogrodniczy w dawnym budynku stacji we wsi. W tym samym budynku pracują dwie panie w warsztacie krawieckim. Ci Polacy pracują samodzielnie i na własną odpowiedzialność. W Kwilczu została także zawarta umowa z Volkswagenem. Wracający Polacy mogą tam naprawiać kontenery albo szyć uniformy dla firmy samochodowej.

 

‘Do pracy’

Znalezienie pracy to jest rozwiązanie dla trudnych przypadków Polaków- mówi założyciel Barki Sadowski. Wyraża się jasno, co do dawania zasiłków dla uzależnionych i osób z problemami psychicznymi. ‘Nie dawać nigdy, ale to nigdy zasiłku, nie prosząc o nic w zamian. Inaczej stają się uzależnieni’ Według niej Polacy muszą małymi krokami dołączać do społeczeństwa. ‘ Pozwólmy im, niech budują domy, pracują w ogrodach, szyją ubrania w zamian za pomoc finansową. To jedyna możliwość, żeby im pomóc wyjść z trudnej [opłakanej] sytuacji i wtedy można jeszcze wiele zdziałać w ich życiu’ 

Amsterdam, Haga i Utrecht opłacają same pomoc dla Polaków. Te trzy gminy mają nadzieję, że nowy rząd ich wspomoże.

 

 

.