Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Bartoszewski. Droga

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Władysław Bartoszewski

Jego życie od zawsze było podróżą. Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Także były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, minister, senator, sekretarz stanu - Władysław Bartoszewski, dla wielu autorytet i wzór. Nadal żyje bardzo aktywnie. "W drodze" postanowili mu towarzyszyć filmowcy - Witold Bereś i Artur Więcek "Baron", którzy efekty tej wspólnej i pouczającej podróży przedstawili w swoim filmie dokumentalnym. W obrazie znalazły się także wypowiedzi osobistości świata polityki: Lecha Wałęsy, Jerzego Buzka, Donalda Tuska, Tadeusza Mazowieckiego, Bronisława Komorowskiego, Radosława Sikorskiego, czy Szewacha Weissa oraz fragmenty wykładów Władysława Bartoszewskiego. (źródło: TVN Player)

Polityk, dziennikarz, pisarz, działacz społeczny, historyk. Były więzień Auschwitz, żołnierz AK, uczestnik Powstania Warszawskiego, minister, senator, sekretarz stanu, mistrz ciętej riposty. Trudno uwierzyć, ale to wszystko dotyczy jednej osoby. Człowieka niezwykłego - Władysława Bartoszewskiego. Jego życie to nieustanna droga człowieka, który walczy o Polskę. Teraz zaprasza nas w kolejną podróż...

Twórcy chcieli pokazać go jako bohatera, od którego można się nauczyć, jak zachowywać się w trudnych czasach. Bartoszewski snuje przed kamerą opowieści i anegdoty o tym, co czuł jako więzień stalinowski, jak przetrwał obóz koncentracyjny i za co kocha Warszawę. W filmie wypowiadają się o nim m.in. Lech Wałęsa, Jerzy Buzek, Donald Tusk, Tadeusz Mazowiecki, Bronisław Komorowski, Radosław Sikorski, Szewach Weiss, Hans-Dietrich Genscher.

Film, w którym poza rozmowami zobaczyć można archiwalne materiały, fabularyzowane etiudy oraz fragmenty wykładów Władysława Bartoszewskiego, w kwietniu 2012 roku trafił do kin studyjnych. Fundacja Świat Ma Sens, którą prowadzą Witold Bereś i Artur Więcek „Baron”, filmem "Bartoszewski. Droga" rozpoczyna również akcję aktywizującą małe społeczności.

Film został wyprodukowany przez TVN i Fundację Świat Ma Sens, przy wsparciu dwóch miast: Wrocławia i Lublina oraz Ministerstwa Obrony Narodowej. Artur Więcek „Baron” zajął się reżyserią, Witold Bereś produkcją i scenariuszem, który napisał wspólnie z Krzysztofem Burnetko. Zdjęcia zrealizował Marek Gajczak. Patronat nad premiera objął Prezydent Miasta Krakowa Jacek Majchrowski, a wspierają ją partnerzy: Instytut Obywatelski oraz Polski Instytut Sztuki Filmowej.

 

Zapraszmy do obejrzenia filmu