poniedziałek 25 czerwca 2018
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Belgowie z wizytą studyjną w Barce

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Belgowie we Wspólnym Stole.JPG

W dniach 4-6 padziernika gościliśmy w Sieci Barka w Wielkopolsce delegację belgijską: 5 przedstawicieli samorządu miasta Antwerpia: w tym wiceburmistrza i dyrektora wydziału spraw społecznych oraz pomocy społecznej w Antwerpii Fonsa Duchateau oraz 3 urzędników miasta Antwerpia i rzecznika prasowego burmistrza. A także 2 przedstawicieli belgijskiej rządowej agencji ds. uchodźców Fedasil.

Miasto Antwerpia zaprosiło Fundację Barka 2 lata temu do współpracy w Antwerpii w zakresie pomocy osobom bezdomnym i uzależnionym polskiego pochodzenia. Barka pracuje od 2009 roku z bezdomnymi migrantami w Londynie, Dublinie, a od 2012 roku również w Holandii na zaproszenie lokalnych władz. Właśnie z Holandii Belgowie dowiedzieli się o programach pomocy migrantom prowadzonych przez Barkę i zaprosili Barkę również do Antwerpii.

Dwuosobowy zespół Barki: lider po przejściach ( bezdomność i uzależnienia ) oraz asystentka znająca język i mająca wykształcenie z zakresu nauk społecznych, pracują od 2 lat z bezdomnymi Polakami w centrach dziennych, noclegowniach, szpitalach i więzieniach w Antwerpii, motywując ich do wyjścia z bezdomności poprzez powrót do kraju: do rodzin, na leczenie uzależnień, do szpitali, do wspólnot i innych programów Barki i organizacji partnerskich. Barka pracuje tez w Belgii z migrantami z innych krajów Europy środkowo-wschodniej. Przez 2,5 roku mieliśmy kontakt z ok 250 bezdomnymi migrantami z Europy środkowo-wsch. w Antwerpii. 80 % z nich to Polacy. 88 osób zdołaliśmy zmotywować do powrotu do kraju: do rodzin, na leczenie, do programów reintegracyjnych.

W załączeniu artykuły, które ukazały się na temat wizyty w prasie belgijskiej.

Delegacja przyjechała, żeby zapoznać się z programami reintegracyjnymi prowadzonymi przez Barkę w Polsce- zwłaszcza w odniesieniu do Polaków powracających z Barką z nieudanej emigracji z zagranicy. Goście odwiedzili wspólnoty Barki dla osób bezdomnych w Chudobczycach, Posadówku i Władysławowie oraz zapoznali się z przedsiębiorstwami społecznymi prowadzonymi przez te wspólnoty ( jak np. schronisko dla psów w Posadówku czy ośrodek rekreacyjny w Koninie). Delegacja poznała również model Centrów Integracji Społecznej i spotkała się z kadrą oraz uczestnikami centrów w Poznaniu i Chudobczycach. Trzeciego dnia goście odwiedzili partnerstwo lokalne w Kórniku , gdzie dowiedzieli się o metodzie pracy w partnerstwie i przedsiębiorstwach społecznych utworzonych w Kórniku, w tym ośrodku QQ!ryku.

ZałącznikWielkość
Artykuł Al 82 dakloze Polen zijn vrijwillig teruggekeerd naar thuisl...pdf219.49 KB
Artykuł_Gevangenis of kerkhof daar lag mijn toekomst_ - Gazet van Antwerpen.pdf613.36 KB