Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Głos Wielkopolski: "Poznańska Barka z nagrodą Parlamentu Europejskiego"

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Głos Wielkopolski: "Poznańska Barka z nagrodą Parlamentu Europejskiego"

Głos Wielkopolski: Poznańska Barka z nagrodą Parlamentu Europejskiego

Poznańska Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka odebrała w niedzielę na deskach Teatru Nowego Europejską Nagrodę Obywatelską.

Europejska Nagroda Obywatelska przyznawana jest od 2008 roku i stanowi obecnie jedno z najważniejszych wyróżnień dla obywateli Unii Europejskiej. Wręczana jest za nadzwyczajne osiągnięcia w dziedzinie współpracy ponadnarodowej w ramach UE, promowania współpracy między obywatelami a państwami członkowskimi oraz aktywności dającej wyraz wartościom wynikającym z Karty Prawd Podstawowych UE, a potencjalnych laureatów nominują eurodeputowani.

Działająca nieprzerwanie od 1989 roku poznańska Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka pomaga na co dzień osobom, które najbardziej ucierpiały w procesie transformacji ustrojowej w Polsce. I właśnie za tę pomoc, jak również wieloletnie promowanie ekonomii społecznej na całym świecie, fundację uhonorowano Europejską Nagrodą Obywatelską. Jej wręczenie odbyło się w niedzielę popołudniu w Teatrze Nowym. Obecnie Barka pomaga kilkunastu tysiącom ludzi nie tylko w Polsce, ale również poza jej granicami.

Swoje działania prowadzi również m.in. w Londynie, gdzie pracownicy Barki edukują i przywracają do aktywności zawodowej podopiecznych z czternastu różnych dzielnic. Dowodem tego, że Barka odegrała w ciągu ostatniego ćwierćwiecza znaczącą rolę w niwelowaniu nierówności społecznych jest fakt, że co roku jej poznańską siedzibę odwiedzają delegacje obserwatorów z całego świata, którzy wzorem fundacji chcą tworzyć i realizować podobne programy aktywizacji społecznej."

Czytaj więcej tutaj

 

Wyborcza: Wyciągnęli rękę do ludzi na marginesie. Europa to doceniła

- Jestem dumna, że mogę wręczyć nagrodę ludziom, którzy pomagają tworzyć solidarne społeczeństwo - mówiła europosłanka Agnieszka Rajewicz, przekazując w niedzielę wyróżnienie Barbarze i Tomaszowi Sadowskim, założycielom "Barki"

- Na początku najtrudniejsze było zdobycie zaufania. Ludzie nie rozumieli, dlaczego bez dotacji, bez środków z Unii Europejskiej chcemy pomagać. Szczególnie, że naszymi podopiecznymi byli ludzie po więzieniach, szpitalach psychiatrycznych, bez domów - mówi Barbara Sadowska, która w 1989 roku wraz z mężem Tomaszem stworzyła Fundację Pomocy Wzajemnej "Barka".

Jaśkowiak: każdemu może powinąć się noga

W niedzielne popołudnie w Teatrze Nowym małżeństwu Sadowskich wręczono Europejską Nagrodę Obywatelską, przyznawaną przez Parlament Europejski. W ten sposób doceniono pomoc, jaką fundacja niosła i do dziś niesie ludziom wykluczonym ze społeczeństwa.

- Jestem dumna, że mogę dziś wręczyć nagrodę ludziom, którzy pomagają tworzyć solidarne społeczeństwo. Państwo Sadowcy wyciągnęli rękę do ludzi na marginesie i ponownie włączyli ich do społeczeństwa - mówiła podczas uroczystości europosłanka PO Agnieszka Kozłowska-Rajewicz, która zgłosiła "Barkę" do nagrody.

- Każdemu może powinąć się noga. To my mogliśmy być podopiecznymi "Barki". Dlatego dziękuję, że państwo są - wtórował jej prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

Barbara Sadowska, odbierając nagrodę, nie kryła wzruszenia. - Przepraszam, że jestem taką beksą - przepraszała po zejściu ze sceny.

Dla "życiowych rozbitków"

Fundacja powstała właśnie w 1989 roku, bo małżeństwo psychologów postawiło sobie za cel, by pomagać ludziom z marginesu i tym, którzy ucierpieli w procesie przemian ustrojowych w Polsce. Zaczynali w zrujnowanym budynku we Władysławowie niedaleko Poznania, do którego przeprowadzili się z trzema córkami. Zamieszkali tam z 25 "życiowymi rozbitkami", którym pomogli przystosować się do nowej rzeczywistości społeczno-gospodarczej.

- Najwspanialsze jest patrzenie na ludzi, którzy kiedyś byli naszymi podopiecznymi, a dziś są liderami. Wyszli na prostą, są samodzielni i teraz to oni otwierają nowe ośrodki "Barki" - mówi Sadowska. - To, co robimy, to misja i służba. Nie jest to działanie projektowe, nie da się tego wtłoczyć w biurokratyczne procedury - dodaje.

Dziś "Barka" składa się z 1,2 tys. spółdzielni socjalnych. Tworzy szkoły przyuczenia zawodowego dla bezrobotnych, zajmuje się tanim budownictwem socjalnym i promocją spółdzielczości. Jej podopieczni znajdują się na całym świecie, w tym w tak egzotycznych krajach, jak Uganda czy Kenia. Fundacja pomaga też Polakom, którzy za pracą pojechali do Anglii czy Irlandii i tam trafili na ulicę.

"Barka" doceniana jest nie tylko w Polsce. Do każdego z jej ośrodków przyjeżdżają delegacje z całego świata, aby uczyć się, jak pomagać osobom wykluczonym ze społeczeństwa.

Czytaj więcej tutaj

 

Radio Merkury: Europejska Nagroda dla Barki

Twórcy Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA odbebrali w Poznaniu Europejską Nagrodę Obywatelską. Przyznaje ją Parlament Europejski i jest to jedno z najważniejszych wyróżnień dla obywateli Unii. Parlament Europejski utworzył "Nagrodę Obywatelską" w 2008 roku, by wyróżniać działania ludzi, grup, stowarzyszeń lub organizacji, które angażują się na rzecz lepszego wzajemnego zrozumienia i integracji między mieszkańcami krajów Unii, albo starają się ułatwić współpracę ponadgraniczną czy ponadnarodową w państwach wspólnoty. Fundację Barka wyróżniono za pomoc osobom, które najbardziej ucierpiały podczas przemian ustrojowych w Polsce oraz za popularyzację Ekonomii Społecznej na całym świecie.

- Takie nagrody to promocja naszej sprawy - tak europejskie wyróżnienie skomentował szef Fundacji Barka - Tomasz Sadowski, który razem z żoną Barbarą odebrał europejski medal.

Barbara Sadowska powiedziała, że działanie Fundacji to misja i służba, mądre pomaganie i sporo zaufania. Parlament Europejski docenił także działania Barki poza granicami Polski. Od siedmiu lat fundacja jest w Londynie, gdzie działania koordynuje Ewa Sadowska. Poznańska Barka edukuje i przywraca do aktywności społecznej podopiecznych w 14 dzielnicach. Barka pomogła już w Londynie czterem tysiącom Polaków. Podobne ośrodki Fundacji działają także w Holandii i Irlandii, Niemczech i Belgii.

Co roku do siedziby Fundacji w Poznaniu przyjeżdża wielu obserwatorów z całego świata, którzy chcą w swoich krajach wprowadzać podobne programy aktywizacji społecznej. Przedstawiciele poznańskiej Barki odebrali nagrodę podczas niedzielnej gali w Teatrze Nowym. W tym roku Europejską Nagrodą Obywatelską wyróżniono także profesor Annę Wolff-Powęską z UAM za tworzenie dialogu między narodami polskim i niemieckim.

25 lutego w Brukseli odbędzie się spotkanie wszystkich tegorocznych laureatów Europejskich Nagród.

Czytaj więcej tutaj

 

TVP Poznań - Teleskop 08.02.2015