Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

niedziela 26 maja 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Habitat for Humanity International o budowie eko-domów w Chudobczycach

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Habitat for Humanity International o budowie eko-domów w Chudobczycach

Zielone budownictwo cieszy się w Polsce coraz większym zainteresowaniem. Domy wybudowane z ekologicznych i w większości bio-degradowalnych materiałów, takich jak drewno, glina, słoma są nie tylko zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku, ale również tańsze w budowie i późniejszej eksploatacji. Co ciekawe, technologie wykorzystujące te materiały, nie są niczym nowym w naszym regionie.

W wielu miejscach w Polsce możemy spotkać dobrze zachowane i w dalszym ciągu zamieszkałe domy wybudowane w ten sposób (np. Pomorze czy Dolny Śląsk). Trwałość takich budynków szacuje się na 100-150 lat. Takie technologie, ze względu także na dostępność ekologicznych materiałów oraz ich niski koszt, mogą znaleźć zastosowanie również w programach budownictwa społecznego. Fundacja Barka z Poznania, partner Habitatu, od wielu lat prowadzi programy reintegracji społecznej dla osób wychodzących z bezdomności. Dzięki działaniom organizacji, wiele z tych osób wróciło do społeczeństwa i godnego życia. Niektórzy beneficjenci postanowili zaangażować się w pomoc innym, którzy tak jak oni wcześniej, stali się bezdomni. Osoby szczególnie zasłużone, w nagrodę za swoje zaangażowanie, otrzymały od władz samorządowych i Fundacji działki budowlane, na których mogą wybudować swoje własne domy. Niestety koszt budowy przerasta możliwości finansowe tych osób, a banki komercyjne nie są skłonne udzielić im kredytu.

Jedną z takich osób jest pan Zbigniew Ściana, który w miejscowości Marszewo prowadzi spółdzielnię socjalną zajmującą się produkowaniem i sprzedażą ekologicznej żywności. Wspólnie z Habitatem w sierpniu 2012 przystąpi on do budowy swojego domu. W budowie wykorzystamy gliniano-słomiane bloczki do wypełnienia ścian oraz inne rozwiązania przyjazne środowisku (tynki gliniano-wapienne, system zbierania wody deszczowej, itp). Po realizacji i ewaluacji tego pierwszego pilotażowego projektu, powstanie kilkanaście następnych eko-domów w miejscowości Chudobczyce, nieopodal Marszewa, gdzie działki budowlane otrzymało 14 innych, zasłużonych beneficjentów Barki. Koszt budowy zostanie rozłożony na 20 lat, a udzielona na budowę pożyczka będzie co roku rewaloryzowana o wskaźnik inflacji. Celem projektu jest nie tylko stworzenie godnych warunków mieszkaniowych dla rodzin osób wychodzących z bezdomności. Mamy nadzieję, że poprzez realizację takich projektów uda nam się spopularyzować zielone technologie w polskim budownictwie. 

Źródło: Habitat for Humanity Poland

 

O Habitat for Humanity International

Organizacja Habitat for Humanity International została założona w 1976 roku przez Millarda Fullera i jego żonę Lindę w USA w stanie Georgia w pobliżu miasteczka Americus. Koncepcja Fullera zakładała budowę domów przez ich przyszłych właścicieli i wolontariuszy, przy finansowym wsparciu sponsorów i darczyńców. Mieszkania byłyby spłacane przez ich właścicieli na zasadach nieoprocentowanych rat, zaś pieniądze pochodzące ze spłat wykorzystywane do budowy następnych mieszkań.

Koncepcję tę zastosowano po raz pierwszy w Zairze (Kongo) w 1973 roku. Od tego czasu oddziały Habitat for Humanity zaczęły powstawać na całym świecie. W 1984 roku były prezydent USA Jimmy Carter wraz z żoną Roselyn zaangażowali się w działania Habitat for Humanity International. Od tego roku zaczął funkcjonować jeden z programów Habitat for Humanity "Jimmy Carter Work Project". Przez 35 lat swojej działalności Habitat for Humanity wybudował i wyremontował ponad 400 tysięcy domów na całym świecie, dając godne schronienie ponad dwóm milionom ludzi.

Historia polskiego oddziału Habitat for Humanity rozpoczęła się, gdy w 1990 roku Adam Król – obecny dyrektor HFH Gliwice – postanowił przenieść ideę HFH na polski grunt. Powstałe HFH Gliwice było jednocześnie pierwszym oddziałem Habitatu powstałym w Europie i posłużył za przykład dla inicjatyw w innych krajach Europy. W roku 2002 założone zostało Biuro Krajowe HFH Poland, którego zadaniem jest koordynacja pracy oddziałów lokalnych oraz wspieranie ich w zakresie komunikacji i pozyskiwaniu funduszy na programy budowlane.

Z czasem, zakres działań HFH na świecie, a zarazem i w Polsce, uległ znacznemu poszerzeniu. Aktualnie organizacja zajmuje się już nie tylko samym budownictwem, ale również remontami, działaniami adaptacyjnymi, a także rzecznictwem w zakresie walki z biedą mieszkaniową.W 2007 roku HFH Poland rozpoczęło program rzecznictwa prowadząc kampanię "Dach nad głową" (www.dachnadglowa.org).