Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

środa 22 maja 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Liderzy Barki na spotkaniu z papieżem Franciszkiem

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
2017-11-18-PHOTO-00008284.jpg
2017-11-18-PHOTO-00008285.jpg
2017-11-18-PHOTO-00008288.jpg
na placu św. Piotra w Rzymie.jpg
na spotakniu u papieża Franciszka.jpg

W dniach 17-19 listopada delegacja Wspólnot Barki odwiedziła Rzym, w ramach Dni Ludzi Ubogich. W spotkaniu uczestniczyli Rysiu, Krzysiu, Piotr i Wiesław wraz z Ewą Sadowską.

W pierwszym dniu, Barkowicze m.in. uczestniczyli w uroczystej mszy św. w kościele San Luigi di Francesi. Poznali innych uczestników spotkania z papieżem Franciszkiem, odwiedzili też , z całą grupą, grób Św. Jana Benedykta, patrona ludzi doświadczonych życiem. Jedli obiad razem z innymi uczestnikami i biskupem z Katalonii.

W sobotę, 18 listopada uczestniczyli w uroczystej mszy św. celebrowanej przez Papieża Franciszka w Bazylice Św. Piotra. W homilii Papież powiedział, odnosząc się do przypowieści o talentach, ze każdy z nas ma jakiś dar w oczach Boga, dlatego nikt z nas nie może uważać się za bezużytecznego, nikt z nas nie jest tak biedny by nie mógł ofiarować czegoś drugiemu . Nieczynienie niczego złego nie wystarczy, a samo przestrzeganie reguł - "jak najemnicy w Domu Ojca" - nie oznacza wypełniania woli Bożej. Papież powiedział: "Przydałoby się nam wszystkim zbliżenie do uboższych od nas, poruszy to nasze życie. Przypomni nam co liczy się naprawdę: miłość Boga i bliźniego. Tylko to trwa wiecznie, wszystko inne przemija". Podczas mszy św. Barkowicze siedzieli bardzo blisko ołtarza, byli więc w samym sercu tych wydarzeń. Po mszy przeszli do Auli Pawła VI na wspólny obiad.
W auli było wiele 8-osobowych stolików (razem w obiedzie mogło uczestniczyć ok. 1000 osób). Papież siedział przy stoliku w centrum sali, my kilka metrów na prawo (z Barkowego stolika dość dobrze można było widzieć Papieża). Przy pożegnaniu Barka podeszła bardzo blisko i Papież uścisnął dłoń Wiesia. Po obiedzie odbyło się spotkanie z Konsulami polskiej ambasady w Rzymie, oraz Siostrą Dobrawą -przedstawicielką Caritasu. Wszyscy czekają na rozpoczęcie przez Barkę pracy w Rzymie. Pani Konsul i Siostra Dobrawa opowiadali o ogromnych potrzebach w Rzymie , jeśli chodzi o "wyciąganie naszych rodaków z bezdomności".
Barka opowiedziała o działaniach w Polsce: o wspólnotach, Centrach Integracji, partnerstwach, o spółdzielniach socjalnych, o świadectwach Liderów, o księdzu Józiu, który jako jedyny ksiądz, zamieszkał pod jednym dachem z osobami w kryzysie bezdomności. Liderzy mówili o wspólnotach, które reprezentują oraz o budowaniu relacji zaufania i wzajemności, bez której nie nastąpi przemiana w drugim człowieku. Nawiązano też kontakt z siostrami Nazaretankami. Przywieziono też fiołki w doniczce z Auli Pawła VI- dar od Papieża Franciszka.