Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

"Mali złodzieje" - cykl wyzysku i przemocy

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Mali złodzieje

Pochodzący z Rumunii Liviu Tipurita interesuje się problematyką cygańską i patologiami dotykającymi dzieci. Dokumentalista próbuje odpowiedzieć na pytanie, skąd bierze się fenomen masowego łamania prawa wśród nieletnich Romów. W tym celu odwiedza obozowisko znajdujące się na przedmieściach Madrytu. Między autostradą a kopalnią odkrywkową, położony jest cygański obóz. Około 240 rodzin, ponad 500 dzieci, sterta brudu, szczury. Brak bieżącej wody, prąd bezprawnie pobierany prowizorycznymi drutami ze słupa. Za dnia obozowisko prawie opustoszałe, gdyż jego mieszkańcy wyruszyli do centrum Madrytu. Żebrzą, młode kobiety oddają się prostytucji, a bardzo liczne dzieci skutecznie kradną. Najwyższy łup, bo około 50 000 Euro miesięcznie, przynosi napadanie na osoby korzystające z bankomatu. Grupki małych Cyganów są wyjątkowo nachalne i niesamowicie sprytne, nie boją się nikogo i okradają w ten sposób nawet rosłych mężczyzn. Reżyser nie waha się także spotkać z przywódcą cygańskiego podziemia w rumuńskiej miejscowości Craiova. Okazuje się, że nieletni złodzieje są nadzorowani przez grupy dorosłych, a pieniądze trafiają do szefów organizacji działających w Rumunii. Mali Romowie stanowią część rozbudowanej siatki przestępczej wykraczającej daleko poza granice Hiszpanii. Brak nadzoru dorosłych i nieumiejętność przystosowania się do obowiązujących warunków. Tym Liviu Tipurita rumuński dokumentalista tłumaczy dużą liczbę młodocianych złodziei rekrutujących się spośród romskiej społeczności. Do tego dochodzi też przekazywany z pokolenia na pokolenie styl życia, który sprawia, że Romowie całymi rodzinami egzystują na granicy ubóstwa. Okazuje się, że dziecięcej przestępczości sprzyja również hiszpańskie prawo zakazujące karania osób poniżej czternastego roku życia.

"Większość cyganów w Rumunii nadal żyje w szałasach, ale też wielu postawiło sobie pałace. Obawiam się że bez pomocy mali cygańscy złodzieje, których poznałam w podróży wyrosną na bezwzględnych przestępców. Cykl wyzysku i przemocy wymknie się spod kontroli. Skąd nadejdzie pomoc ? Niewiadomo..." tymi słowami Liviu Tipurita kończy swój film.

Mali złodzieje (Gypsy child thieves)
reżyseria: Liviu Tipurita (UK 2009)

 

 

.