Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

sobota 25 maja 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Nagrody Pro Publico Bono przyznane - werdykt Kapituły

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Fundacja Pro Publico Bono

Nagroda Pro Publico Bono im. B. Wierzbiańskiego - werdykt Kapituły

Tygodnik "Mazowieckie To i Owo" zwyciężył konkurs na Nagrodę Pro Publico Bono za "Samorządność dla solidarności" im. Bolesława Wierzbiańskiego.

Wyróżnienie, przyznawane kiedyś samodzielnie przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich, otrzymują wydawcy i dziennikarze prasy lokalnej za "dostarczanie obywatelom wiedzy na temat spraw społecznych, istotnych lokalnie, przyczynianie się do wzmocnienia więzi i poszerzenie przestrzeni dla budowy społeczeństwa obywatelskiego".

Kapituła podkreśliła w werdykcie, że tygodnik jest wydawnictwem zupełnie niezależnym – to własność prywatna, gazeta utrzymuje się ze sprzedaży reklam i dochodów ze sprzedaży nakładu. Niezależność nie jest jednak wyłącznie formalna, ale również faktyczna – tygodnik regularnie zamieszcza materiały wskazujące na ewentualne naruszenia reguł sprawowania władzy lokalnej, relacjonuje lokalne kontrowersje polityczne z zachowaniem zasady wielostronności.

Jest to bez wątpienia gazeta lokalna, bo koncentruje się na tematach o zasięgu lokalnym. Cechuje ją dobry poziom wiedzy z zakresu funkcjonowania samorządu terytorialnego, doskonale spełnia więc funkcję edukacyjno-społeczną względem mieszkańców wspólnoty lokalnej. W ten sposób bez wątpienia spełnia przesłanie nagrody „Samorządność dla solidarności” – dostarczając obywatelom wiedzy na temat spraw społecznie istotnych w wymiarze lokalnym, przyczynia się do wzmacniania więzi i poszerzania przestrzeni dla budowy społeczeństwa obywatelskiego.

Mazowieckie „To i Owo” dba również o zaspokajanie istotnych zainteresowań czytelników poprzez systematyczne utrzymywanie specjalistycznych działów, wyróżniają się tu zwłaszcza kulinaria i porady weterynaryjne. W każdej dziedzinie cechuje to pismo wysoki poziom kultury przekazu, wyróżnia się również wysokim poziomem edytorskim.

 

Nagroda Pro Publico Bono im. M. Dzielskiego - werdykt Kapituły

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach, prowadzony przez Caritas Archidiecezji Rzeszowskiej,otrzymał Nagrody Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiegp. Ogłoszenie werdyktu Kapituły odbyło się 10 czerwca 2013 roku w Collegium Maius UJ w Krakowie.

Ośrodek Wypoczynkowo-Rehabilitacyjny w Myczkowcach (woj. podkarpackie) funkcjonuje od 19 lat. - Ośrodek jest ogólnie dostępny, ale w sposób szczególny służy ubogim, zwłaszcza dzieciom i młodzieży. Jest on przykładem budowania więzi między ludźmi. Można bez przesady powiedzieć, że jest to perła w diademie szlachetnych działań prowadzonych przez rzeszowską Caritas. Ta placówka Kościoła katolickiego otwarta jest też na osoby innych wyznań - mówił podczas uzasadnienia werdyktu jury były sędzia Trybunału Konstytucyjnego Jerzy Stępień.

Kapituła Nagrody przyznała także cztery wyróżnienia w konkursie na Nagrodę Pro Publico Bono "Samorządność dla solidarności" im. Mirosława Dzielskiego: Fundacji Gębiczyn (Gębiczyn niedaleko Czarnkowa, woj. wielkopolskie) za prowadzenie Centrum Praktyk Kulturalnych i Integracji Społecznej - Partnerstwo i pasja; Chrześcijańskiemu Stowarzyszeniu Osób Niepełnosprawnych Ich Rodzin i Przyjaciół "Ognisko" w Krakowie - za całokształt działalności; Rodzinie Blicharskich ( w partnerstwie z Fundacją Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego i Biblioteką Jagiellońską)- za stworzenie Archiwum Tarnopolskiego; Fundacji Orszak Trzech Króli z Warszawy za organizację Orszaku Trzech Króli.

Wręczenie nagród było elementem obchodzonych przez Fundację Pro Publico Bono Dni Dziedzictwa Jana Pawła II.

Nagroda Pro Publico Bono przyznawana jest od 1999 r. Inicjatorem zorganizowania konkursu dla uczczenia 10. rocznicy odzyskania wolności był ówczesny premier Jerzy Buzek. Od tamtego czasu konkurs, którego celem jest promowanie aktywności obywatelskiej, co roku przeprowadza Fundacja Pro Publico Bono.

Od 2011 r. tematem przewodnim Nagrody Pro Publico Bono jest "Samorządność dla solidarności".