Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

poniedziałek 25 marca 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Pochwała Inteligencji - czwarty odcinek programu Poznańskiej Telewizji Obywatelskiej

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Pochwała Inteligencji - czwarty odcinek programu

Zapraszamy do obejrzenia czwartego odcinka z cyklu programów „Pochwała Inteligencji” – najnowszego programu Redakcji Pro Publico Bono Communicatio, stworzonego przy współpracy z Redakcją Telewizji ONTV i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Celem programu jest inicjowanie edukacji społecznej, kształtowanie nowych wzorców kultury debaty publicznej oraz promocja polskich tradycji obywatelskich i samorządowych. 

Gościem czwartego odcinka „Pochwały Inteligencji” jest dr Leopold Zgoda, Przewodniczący Akademii Solidarności. Z rozmowy dowiadujemy się istotnych informacji na temat istoty istnienia Akademii; dowiadujemy się o tym, że jest ona wspólnotą rozwoju wiedzy na rzecz kultury solidarności. Zainicjowana została przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka z Poznania i Instytut Społeczeństwa Obywatelskiego Pro Publico Bono.

W szczególny sposób Akademia ma być jednym z podstawowych instrumentów rozwoju i realizacji postanowień proklamowanej 10 czerwca 2009 roku w Krakowie „Karty Solidarności”, będącej instytucją wspierającą rozwój samorządności obywatelskiej i wzmacniającą potencjał solidarności we wspólnotach lokalnych i regionalnych. Dr Leopold Zgoda z pasją opowiada o licznych zadaniach Akademii, w tym tworzenia i upowszechniania wiedzy w zakresie ekonomii solidarności, rozwoju przedsiębiorczości społecznej oraz polityki regionalnej skoncentrowanej na wzmacnianiu i tworzeniu warunków dla rozwoju potencjału solidarności (kapitału społecznego). 

Rozmowa jest kontynuacją dyskusji obywatelskiej podjętej w trzech wcześniejszych odcinkach programu „Pochwała Inteligencji”: na temat powiatu jako polis obywateli (z udziałem sędziego Jerzego Stępnia,  poprzedniego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcy programu polskich reform ustrojowych kształtujących odnowiony po 1989 roku system samorządu terytorialnego, wykładowcy Uczelni Łazarskiego i członka Kapituły Nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności”); idei „samorządność dla solidarności” i kultury solidarnej (z udziałem Barbary i Tomasza Sadowskich, twórców i reprezentantów Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”); kondycji muzealnictwa (z udziałem Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałac w Wilanowie, historyka sztuki i archeologa). 

Wywiad z gościem „Pochwały Inteligencji”, zgodnie z tradycją programów poznańskiej telewizji obywatelskiej, poprzedzony jest ciekawą prezentacją jednego z eksponatów zgromadzonych w Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującym się w siedzibie poznańskiego Ratusza. Stanowi to o tak ważnym dla społeczności pro publico bono, spełnieniu „pochwały inteligencji” w docenieniu roli tradycji w kształtowaniu współczesnego wymiaru życia obywatelskiego, a nade wszystko pozwala dostrzec dziejową rangę miejsca, w którym program jest realizowany. „Pochwała inteligencji” tworzona jest bowiem w scenerii Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego – jednym z najważniejszych tego typu miejsc w Polsce, w sercu Wielkopolski, w obiekcie będącym perłą architektury stworzonej dla organizacji życia publicznego, dziś symbolu polskich tradycji samorządowych i obywatelskich. To właśnie w Wielkiej Sieni – bo taką też nosi ona nazwę, gromadziła się niegdyś elita obywatelska Poznania, dyskutująca o najbardziej istotnych sprawach dotyczących życia wspólnotowego swego miasta. Dziś, w Sali Renesansowej przyznawane są m.in. honorowe obywatelstwa miasta Poznania. Ratusz poznański, jako obiekt historyczny i zgromadzone w nim zabytki naszego dziedzictwa kultury obywatelskiej, jest  istotnym zasobem Muzeum Narodowego w Poznaniu.  Wszystko to sprawia, iż miejsce to staje się właściwym gościńcem wartości „kultury pro publico bono”. 

 

 

.