Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

poniedziałek 25 marca 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Pochwała Inteligencji - piąty odcinek programu Poznańskiej Telewizji Obywatelskiej

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Pochwała Inteligencji - piąty odcinek programu Poznańskiej Telewizji Obywatelskiej

Zapraszamy do obejrzenia piątego odcinka z cyklu programów „Pochwała Inteligencji” – najnowszego programu Redakcji Pro Publico Bono Communicatio, stworzonego przy współpracy z Redakcją Telewizji ONTV i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Celem programu jest inicjowanie edukacji społecznej, kształtowanie nowych wzorców kultury debaty publicznej oraz promocja polskich tradycji obywatelskich i samorządowych. 

Gościem piątego odcinka „Pochwały Inteligencji” jest Izabela Dzieduszycka, Pierwsza Dama Społeczności Pro Publico Bono, potomkini słynnych rodów Wielkopolan, Marcelego Motty i Edmunda Bojanowskiego; twórczyni i prezes Stowarzyszenia „Przymierze Rodzin”. Rozmowa w szczególny sposób odnosi się do treści książki autobiograficznej Izabeli Dzieduszyckiej „Kucem na Ursynów”, która jest świadectwem istnienia kultury solidarności na przełomie dziejów i pokoleń. W szczerej rozmowie Pierwsza Dama PPB nieujawniane dotąd w szerszych kręgach, fakty ze swojego życia. Nade wszystko dzieli się świadectwem wartości spełnianych w życiu codziennym, pokazując jak idee rodzinne,  narodowe i patriotyczne można realizować z powodzeniem w życiu codziennym. Mówi „warto kochać i być kochanym” – to pierwszy drogowskaz do tego, aby godnie żyć. 

Rozmowa jest kontynuacją dyskusji obywatelskiej podjętej w trzech wcześniejszych odcinkach programu „Pochwała Inteligencji”: na temat powiatu jako polis obywateli (z udziałem sędziego Jerzego Stępnia,  poprzedniego Prezesa Trybunału Konstytucyjnego, współtwórcy programu polskich reform ustrojowych kształtujących odnowiony po 1989 roku system samorządu terytorialnego, wykładowcy Uczelni Łazarskiego i członka Kapituły Nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności”); idei „samorządność dla solidarności” i kultury solidarnej (z udziałem Barbary i Tomasza Sadowskich, twórców i reprezentantów Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka”); kondycji muzealnictwa (z udziałem Pawła Jaskanisa, dyrektora Muzeum Pałac w Wilanowie, historyka sztuki i archeologa); roli Akademii Solidarności w kształtowaniu kultury obywatelskiej (z udziałem dr. Leopolda Zgody, Przewodniczącego Akademii Solidarności). 

Wywiad z gościem „Pochwały Inteligencji”, zgodnie z tradycją programów poznańskiej telewizji obywatelskiej, poprzedzony jest ciekawą prezentacją jednego z eksponatów zgromadzonych w Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującym się w siedzibie poznańskiego Ratusza. Stanowi to o tak ważnym dla społeczności pro publico bono, spełnieniu „pochwały inteligencji” w docenieniu roli tradycji w kształtowaniu współczesnego wymiaru życia obywatelskiego, a nade wszystko pozwala dostrzec dziejową rangę miejsca, w którym program jest realizowany. „Pochwała inteligencji” tworzona jest bowiem w scenerii Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego – jednym z najważniejszych tego typu miejsc w Polsce, w sercu Wielkopolski, w obiekcie będącym perłą architektury stworzonej dla organizacji życia publicznego, dziś symbolu polskich tradycji samorządowych i obywatelskich. To właśnie w Wielkiej Sieni – bo taką też nosi ona nazwę, gromadziła się niegdyś elita obywatelska Poznania, dyskutująca o najbardziej istotnych sprawach dotyczących życia wspólnotowego swego miasta. Dziś, w Sali Renesansowej przyznawane są m.in. honorowe obywatelstwa miasta Poznania. Ratusz poznański, jako obiekt historyczny i zgromadzone w nim zabytki naszego dziedzictwa kultury obywatelskiej, jest  istotnym zasobem Muzeum Narodowego w Poznaniu.  Wszystko to sprawia, iż miejsce to staje się właściwym gościńcem wartości „kultury pro publico bono”. 

 

 

.