Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

piątek 19 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Powstał CIS w Kenii

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Powstał CIS w Kenii

Droga Ewo, w poniedziałek 30 stycznia 2012 powiadomiłem cię o tym, że w czwartek 9 lutego 2012 Kenya Community Association (Stowarzyszenie Wspólnoty Kenii) powoła Centrum Integracji Społecznej zainspirowane wizją pana Tomasza Sadowskiego. Z przyjemnością donoszę, że otwarcie CIS było bardzo udane, spotkało się z uznaniem i dobrym przyjęciem społeczności oraz szerokim poparciem urzędników rządowych i lokalnych oraz instytucji akademickich. Proces, który rozpoczęliśmy w Kanini Kaseo w wiosce Kyunyu, w regionie Kathonzwezi w  Kenii jest częścią palącego pragnienia Tomasza Sadowskiego i innych dzielących jego wizje, europosła dr Filipa Kaczmarka Philip Kaczmarek, MEP; Dr. Killioegon Manyama, p. Jerzego Mankowskiego oraz wielu innych, by przeksztalcic kontynent afrykanski z miejsca niedostatku i dotkliwego ubostwa w spichlerz obfitosci.

Jak pisalem w mojej pochwale filozofii Barki oraz transformacji jaka Barka przeprowadza w zmarginalizowanych i wykluczonych wspolnotach, przekonanie oraz pragnienie zmiany musi istniec po odbydwu stronach zarowno po stronie nosnika zmiany jaki i podmiotu przechodzacego transformacje. Stanowi to jeden z kluczowych filarow sukcesu Barki, ktorego bylismy swiadkami w Polsce i innych miejscach. Przyjecie idei Barki i wpasowanie jej w istniejacy afrykanski model przedsiebiorstwa spolecznego - czego przykladem jest CIS w Kanini Kaseo - utwierdza i usprawiedliwia wizje, przekonanie oraz palace pragnienie Tomasza Sadowskiego, iz istnieje w Afryce wola pozytywnej zmiany.

Ta wola i akceptacja jest ewidentna na twarzach kobiet, zarowno tych zdolnych do pracy w polu jak i starszych opiekujacych sie dziecmi, czyniac maksymalny uzytek z potencjalu zasobow ludzkich. 

W sklad czlonkow Zarzadu projektu CIS-u wchodza: Siostra Scholar Nganda - naukowiec Uniwersytetu Kenyatta pracujaca obecnie nad swoim doktoratem, Hon Peter Kiilu - posel z okregu wyborczego Makueni oraz byly pelnomocnik rzadowy oraz p. Cleophas Kiio - dyrektor Kenijskiego Biura Statystycznego oraz wykladowca na Uniwersytecie Masinde Muliro oraz Katolickim Uniwersytecie Afryki Wschodniej. Zaangazowany jest rowniez pelnomocnik rzadowy okregu - p. Jan Otieno oraz burmistrz i kanclerze z regionu.

Uniwersytet Edgerton i Uniwersytet Kenyatta, ktore prowadza wydzialy rolnicze zostaly zaproszone by przekazac swoja ekspertyze w zakresie zarzadzania ziemia uprawna i plonami.  

Rozpoczecie projektu zostalo zasponsorowane przez firme Plus Dane Group w ramach interwencji w zwalczaniu suszy we Wschodniej Afryce. Jest to typowy przyklad jak firmy buduja wartosc spoleczna.  

Oprocz zalaczonych zdjec i oswiadczen, wydarzenie zostalo sfilmowane oraz przeprowadzone zostaly wywiady z szeroka grupa zaangazowanych osob; na ich podstawie zrobimy krotki film, ktory Wam przeslemy.

Chcielibysmy skorzystac z mozliwosci i podziekowac Tomaszowi Sadowskiego za uwrazliwienie nas na potrzeby Afryki, a takze podziekowac partnerom Tomasza: Dr Filipowi Kaczmarkowi, p. Jerzemu Mankowskiemu oraz Dr Killion Munyama za dodanie otuchy i wsparcie tej inicjatywy.

Jako, ze projekt ten jest galezia wizji Barki, z radoscia oczekujemy wsparcia ze strony Barki aby uczynic ten krok w kierunku dzialan w Afryce inspiracja dla tego, co mozemy jeszcze osiagniac rowniez w innych miejscach, jak zostalo to ujete w zalaczonym oswiadczeniu czlonka Zarzadu projektu CISu. 

 

Pozdrawiam,

Baiba Dhidha Mjidho,
Przewodniczacy Stowarzyszenie Wspolnoty Kenii 

 

 

 

.