Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

poniedziałek 25 marca 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Program „Pochwała Inteligencji” - goście Barbara i Tomasza Sadowscy

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Program „Pochwała Inteligencji” - goście Barbara i Tomasza Sadowscy

Zapraszamy do obejrzenia drugiego odcinka z cyklu programów „Pochwała Inteligencji” – najnowszego programu Redakcji Pro Publico Bono Communicatio, stworzonego przy współpracy z Redakcją Telewizji ONTV i Muzeum Narodowym w Poznaniu. Celem programu jest inicjowanie edukacji społecznej, kształtowanie nowych wzorców kultury debaty publicznej oraz promocja polskich tradycji obywatelskich i samorządowych. 

Gościem „Pochwały Inteligencji” są tym razem Barbara i Tomasza Sadowscy, przedstawiciele Fundacji Pomocy Wzajemnej „Barka – laureatki nagrody Dwudziestolecia Odrodzenia Niepodległej Rzeczypospolitej Pro Publico Bono. Rozmowa, prowadzona przez Dominika Górnego, rzecznika Kapituły Nagrody Pro Publico Bono, redaktora Pro Publico Bono Communicatio oraz Marcina Zawadę, redaktora telewizji ONTV; jest interesującym przyczynkiem do zrozumienia tego, jak w obecnych czasach należy rozumieć kulturę solidarną i na ile jej istnienie przyczynia się do poprawy jakości życia obywatelskiego; zrozumienia roli tradycji samorządowych w kontekście współczesnych przemian społecznych i ustrojowych. Bohaterowie audycji dzielą się przemyśleniami na temat realnych możliwości oraz trudności w realizacji idei „Samorządność dla Solidarności”, która stanowi hasło odnowionej edycji Konkursu Nagrody Pro Publico Bono. 

Rozmowa z przedstawicielami Fundacji „Barka” jest kontynuacją dyskusji podjętej w pierwszym odcinku programu „Pochwała Inteligencji”, którego gościem był sędzia Jerzy Stępień,  poprzedni Prezes Trybunału Konstytucyjnego, współtwórca programu polskich reform ustrojowych kształtujących odnowiony po 1989 roku system samorządu terytorialnego, wykładowca Uczelni Łazarskiego i członek Kapituły Nagrody Pro Publico Bono „Samorządność dla solidarności”. Przedmiotem rozmowy stał się wtedy powiat, jako tradycyjna wspólnota obywateli, polis polskiego życia społecznego, bezpośrednio odnoszący się do wspomnianej idei odnowionego w roku ubiegłym konkursu najważniejszej dla społeczeństwa obywatelskiego w naszym kraju-Nagrody Pro Publico Bono.

Wywiad z gośćmi „Pochwały Inteligencji”, zgodnie z nowopowstałą tradycją programów poznańskiej telewizji obywatelskiej, poprzedzony jest ciekawą prezentacją jednego z eksponatów zgromadzonych w Muzeum Historii Miasta Poznania, znajdującym się w siedzibie poznańskiego Ratusza. Stanowi to o tak ważnym dla naszej społeczności spełnieniu „pochwały Inteligencji” w docenieniu roli tradycji w kształtowaniu współczesnego wymiaru życia obywatelskiego, a nade wszystko pozwala dostrzec dziejową rangę miejsca, w którym program jest realizowany. „Pochwała Inteligencji” tworzona jest bowiem w scenerii Sali Renesansowej Ratusza Poznańskiego – jednym z najważniejszych tego typu miejsc w Polsce, w sercu Wielkopolski, w obiekcie będącym perłą architektury stworzonej dla organizacji życia publicznego, dziś symbolu polskich tradycji samorządowych i obywatelskich. To właśnie w Wielkiej Sieni – bo taką też nosi ona nazwę, gromadziła się niegdyś elita obywatelska Poznania, dyskutująca o najbardziej istotnych sprawach dotyczących życia wspólnotowego swego miasta. Dziś, w Sali Renesansowej przyznawane są m.in. honorowe obywatelstwa miasta Poznania. Ratusz poznański, jako obiekt historyczny i zgromadzone w nim zabytki naszego dziedzictwa kultury obywatelskiej, jest  istotnym zasobem Muzeum Narodowego w Poznaniu.  Wszystko to sprawia, iż miejsce to staje się właściwym gościńcem wartości kultury solidarności. 

 

 

 

 

.