Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Światowe Forum Ekonomiczne w Wiedniu z udziałem przedstawicieli Fundacji Barka

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Światowe Forum Ekonomiczne

W dniach 8-9 czerwca 2011 w Wiedniu odbywa się Światowe Forum Ekonomiczne Europy i Azji Centralnej. W tym roku po raz kolejny w obradach wezmą udział przedstawiciele Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka:

  • Pan Tomasz Sadowski - Prezes FPW Barka
  • Pani Barbara Sadowska - Wiceprezes FPW Barka
  • Pani Ewa Sadowska - Dyrektor Barka UK

Szczyt zgromadził ponad tysiąc przedstawicieli biznesu, sektora publicznego i organizacji obywatelskich. Podczas zgromadzenia odbyło się również spotkanie przedsiębiorców społecznych oraz spotkanie Młodych Globalnych Liderów (YGL).  Rozmawiano o zróżnicowanych, ale wysoce niezależnych gospodarkach Europy i Azji Centralnej, które ostatnio osiągnęły krytyczny moment. Podczas gdy  zaawansowane gospodarki Unii Europejskiej doświadczają surowości podatkowej i wolniejszego rozwoju, rodzące się gospodarki na wschodzie i w Azji Centralnej borykają się z niepokojami gwałtownego wzrostu. 

Liderzy społeczeństwa obywatelskiego zwrócili uwagę uczestników na fakt, że 80 milionów ludzi w Europie żyje w nędzy i należy się zastanowić nad ich włączeniem w życie społeczne i ekonomiczne poprzez edukację i programy rozwijające przedsiębiorczość. Rozwój tych programów powinien się dokonywać w partnerstwie między organizacjami obywatelskimi , a władzami lokalnymi i regionalnymi. 

Młodzi Globalni Liderzy mieli spotkanie we własnym gronie 7 czerwca. Spotkanie poświęcone było historiom sukcesu w Europie Wschodniej i Centralnej (w załączeniu program spotkania Młodych Globalnych Liderów).

 

Więcej informacji:

Światowe Forum Ekonomiczne Europy i Azji Centralnej
Światowe Forum Ekonomiczne Europy i Azji Centralnej na Facebook 

 

 

Relacja filmowe:

Sesja podsumowująca (9.06.2011) - wystąpienie Barbary Sadowskiej

 

Tłumaczenie wystąpienia Barbary Sadowskiej 

"Jestem z Polski i chciałabym  podzielić się krótką refleksją. W Europie mamy 80 milionów ludzi, którzy są wykluczeni.  Uważam, że to jest  wyzwanie, aby zacząć myśleć nie tylko o roli rządów i biznesu ale także o roli jaką mają do odegrania regiony Europy oraz władze lokalne  i o  współpracy pomiędzy organizacjami obywatelskimi a władzami lokalnymi. 

Chciałabym również powiedzieć, że nie chodzi tylko o tworzenie miejsc pracy. W Polsce prawie 50 % społeczeństwa nie jest przygotowane do przedsiębiorczości i potrzebujemy specjalnych instytucji i struktur aby odbudować kapitał ludzki. To jest ogromne wyzwanie i wydaje mi się, że tego tutaj zabrakło. Zabrakło pokazania roli regionów i władz lokalnych oraz organizacji obywatelskich pracujących wraz z władzami lokalnymi nad tworzeniem możliwości  włączenia społecznego i reintegracji."

 

 

Wypowiedź Barbary Sadowskiej - 08.06.2011


Tłumaczenie wypowiedzi Barbary Sadowskiej :

"Dzień dobry, nazywam się Barbara Sadowska i wraz z przewodniczącym Zarządu - Tomaszem Sadowskim reprezentujemy Fundację „Barka”. Jesteśmy przedsiębiorcami społecznymi.  Dwadzieścia dwa lata temu utworzyliśmy w Polsce Fundację „ Barka”. Skupiamy się na budowaniu i wzmacnianiu kapitału ludzkiego, na umożliwianiu rozwoju ludziom, którzy są wyrzuceni poza rynek i zmarginalizowani przez społeczeństwo z powodu transformacji ustrojowej, braku wykształcenia, braku przedsiębiorczości.  Jesteśmy tutaj, ponieważ uważamy, że nasze doświadczenia i wypracowane modele mogą być użyteczne w całej Europie a także w Azji.  Możemy podzielić się wypracowanym przez nas modelem jak  podnieść ludzi, którzy są ubodzy, mają małe umiejętności i mogli by zacząć nowe życie, ale nie wiedzą jak, nie widzą perspektyw.  

Przedsiębiorczość społeczna to obecnie silny ruch w Polsce. Jest on zakorzeniony w społecznościach lokalnych i  lokalnych środowiskach, a także w solidarności.  Wywodzi się ze świadomości, że każdy może być produktywny i  może poprawić swoją sytuację życiową.  Poszukujemy partnerów, uważamy, że możemy wnieść coś innowacyjnego w  spotkania i debaty podczas Forum.  Chcielibyśmy pokazać, że nie tylko kapitał materialny, infrastruktura, zasoby naturalne etc to ważne sprawy. Chcemy pokazać, że potrafimy tworzyć instytucje i miejsca, w których ci, którzy są teraz brzemieniem , ciężarem dla społeczeństw, rozwijają się i zmieniają.  Dzięki temu, ludzie którzy byli kiedyś zmarginalizowani przez społeczeństwo, mogą być twórczy i produktywni oraz odgrywać ważną rolę w rozwoju kraju." 

 

 

Transmisja na żywo z Światowego Forum Ekonomicznego Europy i Azji Centralnej w Wiedniu

 

 

.

ZałącznikWielkość
Program spotkania Młodych Globalnych Liderów (plik PDF)113.61 KB