Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

sobota 25 maja 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Szczyt Młodych Globalnych Liderów w Birmie

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Młodzi liderzy Birma 2013

Ewa Sadowska, przedstawiciel Barki UK wzięła udział w szczycie Młodych Globalnych Liderów i Światowym Forum Ekonomicznym na temat Azji Wschodniej odbywającym się w Yangon i Naypytaw w Birmie, w dn. 2 - 7 czerwca br.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 250 młodych globalnych liderów z 70 krajów świata. 

Spotkanie obfitowało w spotkania i warsztaty dotyczące obecnej sytuacji społecznej, politycznej i ekonomicznej Birmy, kraju odbudowującego się po 40 latach dyktatury wojskowej.  Uczestnicy mieli możliwość doświadczenia kontaktu przedstawicielami rządu, lokalnych organizacji i rodzin oraz zbadania lokalnych opinii wspólnot na temat zmian i reform rozpoczętych w Birmie w 2010r., w czasie rozmów pokojowych pomiędzy rządem militarnym a opozycją. 

W szczycie uczestniczyli również młodzi liderzy z Birmy mieszkający obecnie w Europie, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia kraju przez juntę wojskową ponieważ byli zbyt silni i zbyt głęboko zaangażowani w przeciwstawianie się reżimowi. 

Ważnym wydarzeniem było spotkanie Młodych Liderów z prezydentem Birmy U Thein Sein oraz bohaterem narodowym Aung San Suu Kyi, kobietą która spędziła 22 lata w areszcie domowym walcząc o wolną Birmę. 

Istnieje wiele podobieństw pomiędzy Polską i krajami Europy Środkowo-Wschodniej odbudowującymi się po 40 latach reżimu komunistycznego, a Birmą wchodzącą na szlak reform w kierunku demokracji po podobnym okresie brutalnej władzy wojska lekceważącego prawa człowieka i kwestię godności osoby ludzkiej. 

Jednym z omawianych tematów była kwestia integracji mniejszości etnicznych stanowiących 40 procent 60-milionowego społeczeństwa Birmy (wielu z nich to wyznawcy islamu, którzy walczą z rodowitymi obywatelami Birmy będącymi najczęściej wyznawcami Buddyzmu) o prawo do ziemi i posiadania swojego niezależnego stanu - państwa.

Birma była przez lata krajem zamkniętym przez reżm wojskowy, dopiero w zeszłym roku pierwsi turyści odwiedzili Birmę (cały kraj jest w odbudowie, powstają pierwsze organizacje obywatelskie, zaczyna rozwijać się rynek, w całym kraju jest obecnie tylko jeden bankomat). 

Organizacje i poszczególni obywateli Birmy z którymi sie spotkali się Młodzi Globalni Liderzy byli szczęśliwi, że dzięki Światowemu Forum Ekonomicznemu wielu zagranicznych gości, zrozumie sytuacje Birmy i wracając do swoich krajów będzie szeroko opowiadać o tym, czego tutaj doświadczyli, co z kolei przyczyni się do głębszego zrozumienia sytuacji Birmy na arenie międzynarodowej. 

 

Więcej o Birmie:

Artykuł z The Economist

Myanmar Overview – Asia’s Next Tiger?

McKinsey Report - Myanmar’s moment: Unique opportunities, major challenges

 

 

Reportaż fotograficzny z Szczytu Młodych Globalnych Liderów w Birmie

 

 

Zaproszenie na Szczyt Młodych Globalnych Liderów w Birmie

 

Program Szczytu Młodych Globalnych Liderów w Birmie

 

 

.