Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Transatlantyk: GMO i korporacje przejmują nasze jedzenie! - Jeremy Seifert i Stephen Hook

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
GMO OMG

Kto kontroluje to, jak będzie wyglądało nasze jedzenie w przyszłości? Film „GMO/OMG” ukazuje, jak korporacje systematycznie przejmują to, co jest najcenniejszym i najstarszym dziedzictwem ludzkości: nasiona.

Reżyser Jeremy Seifert bada, jaki wpływ na jego własne dzieci, stan planety i naszą wolność wyboru ma ograniczanie stosowania różnorodnych gatunków nasion i tworzenie zamiast tego w laboratoriach genetycznych modyfikacji żywności. W „GMO/OMG” rodzina reżysera usiłuje żyć i jeść tak, aby nie uczestniczyć w niezdrowym, niesprawiedliwym i destrukcyjnym amerykańskim systemie żywienia. W filmie rosnąca ponura niepewność, związana z ryzykiem spożywania takiej żywności dla zdrowia i środowiska, używania chemicznych toksyn i monopolem żywnościowym zostaje zestawiona z nadzieją, jaką przynosi rozwijający się ruch społeczny, którego celem jest odzyskanie tego, co utraciliśmy. Czy światowy system żywności został na trwałe zagarnięty? Czy zdążymy jeszcze odzyskać jego czystość, bio-różnorodność i ocalić nas od zagłady?

Dlaczego tak ważne są małe farmy, prowadzone przez rodzinne firmy? Steve Hook prowadzi tego typu farmę ze swoim ojcem Philem i czterema synami, którzy również w przyszłości być może zajmą się hodowlą. Ich sytuacja jest jednak wyjątkiem: na całym świecie taki rodzaj farm zanika. Dlaczego? Co stanie się z hodowlą jeśli małe farmy prowadzone przez rodziny przejdą do historii? Co niesie ze sobą przyszłość? Steve z równym zaangażowaniem dba o przetrwanie rodzinnych farm, co o swoje krowy. Jeśli chcecie usłyszeć, co ma do powiedzenia na temat pracy w rodzinnym gronie oraz dlaczego jego krowy cieszą się widząc go co rano, koniecznie przyjdźcie!

Jeremy Seifert - W 2010 roku ukończył swój debiutancki film, „Jedz nim zgnije” zrealizowany z pomocą 200-dolarowego budżetu, pożyczonej kamery i sporej dawki pasji. Film odniósł spory sukces, zdobywając nagrody na 22 festiwalach na całym świecie. W 2010 roku w czasie dystrybucji „Jedz nim zgnije” Jeremy otworzył firmę producencką Compeller Pictures. Obecnie jest filmowcem i aktywistą, podróżującym po USA i poruszającym tematy humanitaryzmu oraz ochrony środowiska. Jego drugi film – „GMO/OMG” – przedstawia nieujawnione kulisy przejęcia rynku amerykańskiej żywności przez wielkie kompanie chemiczne: kryzys rolniczy, który przerodził się w kulturalny.

Stephen Hook - Po studiach rolniczych (1984-87) Steve pracował ze swoim ojcem i wujem na wynajmowanej przez nich farmie mlecznej. W 1991 roku Steve wszedł do spółki ze swym ojcem Philem i ożenił się z Claire. Steve i Phil zaczęli prowadzić farmę organiczną w 2000 roku. Steve pracował także przez dwa lata w Komisji Związku Farmerów Mlecznych Południowego Wybrzeża. W 2007 roku, rodzina Hook rozpoczęła sprzedaż detaliczną surowego mleka i stała się pionierem w ogólnokrajowych usługach dostawczych. Obecnie jest jednym z najważniejszych sprzedawców surowego mleka na Wyspach Brytyjskich. W 2009 roku Phil i Steve kupili farmę. Ich hodowla zwróciła uwagę opinii publicznej, gdy gospodarstwo znalazło się pośród trzech najlepszych farm mlecznych Wielkiej Brytanii w Farmers Weekly Awards w 2012 roku. W związku z tym, sukces „Pana Krowy”, filmu dokumentalnego ukazującego rok z życia na farmie, zrealizowanego przez konsumentów mleka, Andy Heathcote’a i Heike Bachelier, stał się fenomenem! Steve i Claire mają czterech synów i wszyscy z nich są zaangażowani w butelkowanie mleka, dojenie i karmienie krów !

 

CZAS TRWANIA: 11:00 - 12:30
MIEJSCE: CK ZAMEK - SALA POD ZEGAREM (213), UL. ŚW. MARCIN 82

 

 

.