Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

Wizyta studyjna samorządów holenderskich w Sieci Barka

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
Wizyta studyjna samorządów holenderskich w Sieci Barka

W dniach 14-17 października gościliśmy w Sieci Barka w Polsce przedstawicieli samorządów holenderskich (Hagi, Utrechtu i Amsterdamu) które w styczniu tego roku zaprosiły Barkę do Holandii w celu niesienia pomocy bezdomnym migrantom z Polski i innych krajów Europy Środkowo-Wschodniej, którzy żyją  na ulicach tych miast. Oprócz przedstawicieli samorządów przyjechali również reprezentanci organizacji pracujących na rzecz osób bezdomnych , z którymi Barka NL współpracuje w Holandii, przedstawiciele organizacji afrykańskich, zainteresowani podejściem Barki do procesów reintegracji a także policjanci. Grupie towarzyszyli również dziennikarze ogólnokrajowej telewizji NOS oraz gazety Trouw, którzy przygotowywali program telewizyjny, radiowy oraz artykuł na temat działalności Barki w Polsce i Holandii.

Grupa odwiedziła programy Barki w Poznaniu i okolicach, m.in. wspólnoty samopomocowe, do których powracają migranci m.in. z Holandii, jeśli nie mają dokąd wrócić. Była również okazja do rozmowy z mieszkańcami wspólnot, którzy byli bezdomni w Holandii, na ulicach Utrechtu, Hagi i Amsterdamu i powrócili z pomocą Barki NL do kraju, przeszli terapię leczenia uzależnień i odbudowują swoje życie. Oprócz programu wspólnot goście z Holandii odwiedzili programy edukacyjne- Centra Integracji Społecznej  w Poznaniu, Kwilczu, Gębiczynie i Chudobczycach, które przygotowują osoby długotrwale bezrobotne do wejścia na rynek pracy. Uczestnicy mieli również okazję zobaczenia spółdzielni socjalnych, założonych przez osoby, które ukończyły program CIS a także zapoznali się z partnerstwami lokalnymi działającymi w gminie Kwilcz, Lwówek Wlkp. i w gminie Czarnków na rzecz włączania społecznego i zawodowego mieszkańców gminy. Goście odwiedzili również osiedle socjalne zbudowane w Poznaniu w partnerstwie publiczno-prywatnym Fundacji Barka z rządem oraz miastem Poznań, a także spółkę pożytku publicznego utworzoną w partnerstwie publiczno-społecznym : ‘Diakonijną Spółkę Zatrudnienia’ w Kwilczu, która daje zatrudnienie osobom, które mimo ukończenia programów reintegracji społeczno-zawodowej nie mogą się odnaleźć na wolnym rynku zatrudnienia.

Uczestnicy wizyty cieszyli się, że mieli okazję zobaczyć wspólnoty, do których powracają migranci, zapoznać się z uwarunkowaniami historycznymi Polski i ich konsekwencjami i zrozumieć, że proces odbudowy  życia i reintegracji to długi i trudny proces wymagający tworzenia odpowiednich warunków i otoczenia, również ustaw, które wspomagają reintegrację i przedsiębiorczośc.

 

Relacja fotograficzna z wizyty

 

 

.