Komunikat

Ze względu na rozpoczęcie prac modernizacyjnych serwisu mogą występować okresowe przerwy w dostępności strony. Postaramy się by takie sytuacje trwały możliwie krótko i zdarzały się jak najrzadziej. Prosimy o cierpliwość i wyrozumiałość.

czwartek 25 kwietnia 2019
CSR | OWES | Sieć Barka | BarkaUK | BarkaNL | BarkaIE | BarkaCA | BarkaIS | INISE | GU | Oferta

WTK - Gorący Temat: kto w Poznaniu żyje "na marginesie"?

Wersja do wydrukuWyślij znajomym
WTK - Gorący Temat: kto w Poznaniu żyje "na marginesie"?

W dniu 29.03.2012 studio WTK w programie Gorący Temat gościło prof. Zbigniewa Galor, socjologa UAM oraz Pana Janusza Smurę, współtwórce Teatru Bezdomnych Dżak Nikolson. We wstępnej zapowiedzi prowadząca program red. Gulczyńska poinformowała o odrzuceniu przez urzędników propozycji okrągłego stołu.

"Przypomnijmy: w imieniu strony społecznej, Komisja Dialogu Obywatelskiego przedstawiła władzom miasta inicjatywę „okrągłego stołu” społeczno-mieszkaniowego. Wcześniej koncepcja ta spotkała się ze wstępnym zainteresowaniem i aprobatą magistratu - teraz została odrzucona, bowiem warunkiem przystąpienia przystąpienia do rozmów było zawieszenie eksmisji i zasiedlania osiedla kontenerowego na Średzkiej. 

Warunki wstępne nie są żadną fanaberią, ale konsekwencją wcześniejszego kompletnego braku dialogu społecznego na tym polu, który władze deklarują, że niby prowadzą. Prezydent Stępień wyraźnie stwierdził w kwietniu ubiegłego roku, że odbędzie się debata nt. kontenerowego osiedla stawianego przez ZKZL. Przewodniczący Komisji Gospodarki Komunalnej i Polityki Mieszkaniowej otrzymał pisemne zapewnienie od prezydenta Kruszyńskiego, że miasto przedstawi Radzie opracowania dotyczące konsekwencji wybudowania kontenerów socjalnych, które miały stać się podstawą do dyskusji. Żadna z tych obietnic nie została spełniona, a miasto jednostronnie, nie oglądając się ani na Radę Miasta, ani na stronę społeczną, rękoma dyrektora Pucka, posadowiło kontenery, jak i rozpoczęło masowe wysiedlenia. 

W odpowiedzi na inicjatywę powołania „okrągłego stołu” czytamy, oprócz wyrazów troski o los biednych i pokrzywdzonych, następujące słowa: „Niestety zaproponowana przez Państwo formuła Okrągłego Stołu uniemożliwia wzięcie w nim udziału. Jesteśmy zaskoczeni, że propozycja tak ważnej debaty obwarowana została warunkami, których jako Urząd nie jesteśmy w stanie spełnić. W naszym przekonaniu, jedynym warunkiem wstępnym dialogu powinien być brak warunków wstępnych”. Odpowiedź sygnowali: Marii Remiezowicz – dyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych; Wiesława  Kaliny  - z-ca dyrektora Wydziału Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej; Jarosława Pucka – dyrektora Zarządu Komunalnych Zasobów Mieszkaniowych. " (źródło: rozbrat: Oddolny Poznań )

 

WTK - Gorący Temat: kto w Poznaniu żyje "na marginesie"?
Źródło: Telewizja WTK

 

.