Katarzyna Banaszak
W Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka jest koordynatorką Centrum Wsparcia na rzecz Osób z Doświadczeniem Uchodźczym. Prowadzi również doradztwo zawodowe dla uczestników i uczestniczek mieszkań treningowych. Jest doradcą zawodowym i pedagogiem z kilkunastoletnim doświadczeniem pracy w organizacjach pozarządowych, jednostkach uczelnianych (m.in. Biuro Karier UAM), szkole oraz działalności projektowej. W swojej działalności zawodowej zwraca szczególną uwagę na taki sposób wspierania młodzieży i osób dorosłych, który pozwala im nie tylko na kształtowanie wiedzy, umiejętności oraz zainteresowań, ale również na rozwijanie postawy proaktywnej i zyskiwanie przekonania, że mogą być oni twórcami swojego życia oraz zmian w otaczającym środowisku.Ukończyła doradztwo zawodowe na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Realizując program studiów doktoranckich na Wydziale Studiów Edukacyjnych UAM, założyła Koło Naukowe Edukacji Międzykulturowej oraz realizowała badania do pracy doktorskiej wśród społeczności lokalnej w gminie Ilungu, na południu Tanzanii. Była słuchaczką Studiów Podyplomowych Coachingu i Mentoringu w Laboratorium Psychoedukacji w Warszawie. Ukończyła wiele kursów i szkoleń w zakresie indywidualnego oraz grupowego doradztwa, jak również w obszarze innych pokrewnych dziedzin (mentoring, tutoring, planowanie i realizacja projektów, dydaktyka oraz prowadzenie szkoleń). Prowadziła także zajęcia dla studentów UAM, m.in. planowanie karier edukacyjno-zawodowych, wielokulturowe doradztwo zawodowe czy problemy wielokulturowości w doradztwie, a także współorganizowała wiele konferencji naukowo-dydaktycznych, m.in. „Szkoła z Wyobraźnią”, „Pedagog, nauczyciel, doradca, terapeuta w sytuacji zróżnicowania kulturowego” oraz „Doradztwo edukacyjno-zawodowe w teorii, praktyce edukacyjnej i doświadczeniu osobistym – z perspektywy potrzeb uczniów liceów ogólnokształcących”. Zainicjowała i koordynowała wiele projektów oraz inicjatyw skierowanych do dzieci, młodzieży i studentów: Strefa Projektów Edukacyjnych i Społecznych, Studencka Akademia Mentoringu, Program Mentorski Transfer Kompetencji, Studenci UAM bez Granic, Targi Wyjazdów i Programów Zagranicznych, Program Mentorski MENTORusznik. W 2021 roku utworzyła Sąsiedzkie Centrum Inicjatyw Lokalnych OGRODÓWKA, gdzie wspiera społeczność lokalną na Ogrodach. Realizowała również działania projektowe za granicą, m.in. w Afryce, gdzie spędziła łącznie 1,5 roku (Kenia, Sierra Leone, Tanzania, Zambia i Zimbabwe).
Aleksandra Bereżnicka
Urodzona i wychowana nad morzem, które poleca zwłaszcza jesienią. Skończyła studia na kierunkach filozofia i psychologia. Obecnie jest w trakcie certyfikacji jako psychoterapeutka w nurcie Gestalt.
Po studiach pracowała m.in. w warsztatach terapii zajęciowej, w hospicjum domowym dla dzieci czy jako opiekunka dla osób doświadczających ciężkich chorób psychicznych. Na studiach jako wolontariuszka pomagała w instytucjach świadczących pomoc dla osób w różnego rodzaju kryzysach życiowych, dla osób doświadczających bezdomności… Tak też trafiła do Barki.
Obecnie pracuje jako specjalistka ds. reintegracji w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań. Choć sama uważa, że „specjalistka” to określenie mocno na wyrost. Bliżej prawdy jest stwierdzenie, że podczas mojego czasu spędzonego z ludźmi w Barce czy powiązanymi z nią, głównie z osobami tworzącymi przedsiębiorstwa społeczne, dużo uczę się od nich – o tym, jak można przekraczać własne ograniczenia, jak można siebie nawzajem wspierać i motywować, jak można o siebie nawzajem walczyć… Widzę bardzo dużą wartość bliskich relacji między ludźmi, nieograniczających się do ról: pracodawca, pracowni, współpracownik – ale będących prawdziwie bliskimi relacjami opartymi na wzajemnej trosce i szacunku.
W swojej pracy stara się stwarzać warunki do budowania takich właśnie relacji, aby pomagać ludziom wyjść z trudnych sytuacji życiowych (uzależnień, bezrobocia, chorób…) poprzez spotkania, rozmowy, szkolenia, warsztaty, staże, wspólne spędzanie czasu.
Justyna Brylewska
Z Barką związana od stycznia 2016 roku. Doradczyni biznesowa w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań. Pracuje z grupami inicjatywnymi, podmiotami ekonomii społecznej i przedsiębiorstwami społecznymi nad ich pomysłami społecznymi i aktywnością na rynku lokalnym. Specjalizuje się w doradztwie obejmującym wybór formy prawnej pod konkretny pomysł społeczny i biznesowy, analizę pomysłu planowanych działań, tworzenie modelu biznesowego, przygotowywanie oferty podmiotu, wsparcie w pisaniu biznesplanów oraz podejmuje działania ukierunkowujące podmioty w relacjach i kontakcie z klientami. Ponadto jest odpowiedzialna za monitoring działań WCES. Aktywnie uczestniczy w życiu podmiotów ekonomii społecznej, pomagając w realizacji różnych projektów, w tym dotyczących innowacji społecznych. Wspierała Fundację Otulina z Poznania w realizacji innowacji społecznej pt. „Otulina Zdrowia”, gdzie między innymi uczestniczyła w warsztatach i prowadziła konsultacje indywidualne testujące wypracowane narzędzia: Poradnik komunikacji prowadzenia rozmów lekarz – pacjent i czterech modelowych scenariuszy rozmów w oparciu o typologię osobowości według Hipokratesa oraz Segregator onkologiczny. Z wykształcenia filolożka polska (Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu; specjalizacje: językoznawstwo stosowane, pedagogika). Przez wiele lat redaktorka naczelna i prowadząca w toruńskim wydawnictwie naukowym. Ukończyła studia podyplomowe z doradztwa biznesowego (Wyższa Szkoła Innowacji w Lublinie) oraz kurs „Profesjonalista OWES” w ramach projektu Forum Aktywności OWES, a także szkolenia „Doradca biznesowy” w ramach projektów „Profesjonalna kadra OWES szansą na trwały rozwój ES”. Posiada licencję trenerki programu „Spadochron”, uprawniającą do prowadzenia zajęć z osobami poszukującymi pracy, bezrobotnymi i młodzieżą.
Różnorodność osobowości spotkanych w Barce bardziej otworzyła mnie na świat i na drugiego człowieka. To bezcenne.
Lubi czytać kryminały i thrillery. Kocha psy.
Justyna Budzyńska-Gawron
Z Barką związana od 2010 roku. Specjalistka ds. porządku, pełnej szuflady oraz wymagających dokumentów. Pracowała w projektach realizowanych przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka oraz Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka:
2015 – do chwili obecnej – specjalista ds. monitoringu PES i PS, a także specjalista do spraw monitoringu działań WCES w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”.
2015 – specjalista ds. monitoringu i promocji oraz logistyki i organizacji spotkań w projekcie „Obywatelska Wielkopolska”.
2012–2014 – animator/moderator w projekcie „Tworzenie i rozwijanie standardów usług pomocy i integracji społecznej”.
2010–2012 – specjalista ds. monitoringu i ewaluacji oraz promocji w projekcie „Regionalne Centrum Ekonomii Społecznej w Poznaniu”.
Ukończyła politykę turystyczną na Wydziale Turystyki i Rekreacji Akademii Wychowania Fizycznego w Poznaniu.
Miłośniczka minimalizmu. Uwielbia podróże, piękne widoki, architekturę, muzykę, film oraz teatr. Kocha psy, szczególnie własnego…
Olha Chopei
Do Polski przyjechała w marcu 2022 roku z obwodu iwanofrankiwskiego. Ma dwójkę dzieci. W Barce pracuje od prawie roku. W Ukrainie zajmowała się tańcem, uczyła dzieci, uczestniczyła z nimi w różnych konkursach i festiwalach. W Poznaniu swoją przygodę rozpoczęła od organizowania spotkań dla kobiet z Ukrainy. Na początku kwietnia 2022 roku zorganizowała taneczny flash mob w ramach podziękowań dla Polaków oraz Polek. Stworzyła grupę taneczną, która była ozdobą wielu artystycznych wydarzeń. Obecnie angażuje się w pomoc ludziom, którzy przyjechali z Ukrainy i mają trudności w odnalezieniu swojego miejsca w Poznaniu.
Posiada wyższe wykształcenie pedagogiczne i uwielbia organizować różne ciekawe inicjatywy dla dzieci, kreować mistrzowskie zajęcia, prowadzić kreatywne wydarzenia i oczywiście zajęcia taneczne.
W wolnych chwilach oddaje się czytaniu, rysowaniu, podróżowaniu i poznawaniu nowych miejsc. Marzeniem Olgi zawsze była nauka angielskiego, a teraz zrobiła pierwszy krok w tym kierunku. Znajomość języków pozwoli jej poznać życie ludzi z różnych części świata.
Ewelina Czaplińska
Z Barką związana od sierpnia 2022 roku. Zajmuje się rozliczeniami projektów. Na co dzień studentka Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Z pochodzenia łodzianka, ale to w Poznaniu czuje się jak u siebie.
Miłośniczka gór, podróży z plecakiem oraz kinematografii. Jej największym marzeniem jest przejechać całą Amerykę Południową. Lubi poznawać nowych ludzi i próbować nowych rzeczy, dlatego wyjeżdża, kiedy tylko znajdzie wolną chwilę. Jak sama twierdzi, najlepszym sposobem na poznanie obcych kultur i państw jest kontakt z ludźmi tam zamieszkałymi, dlatego podczas podróży często nocuje u lokalnych mieszkańców.
Daniel Chyc
Z wykształcenia automatyk przemysłowy. Współpracuje z Barką od 2015 roku. Zajmuje się utrzymaniem infrastruktury sieciowej, sprzętem komputerowym oraz wszelkimi zagadnieniami technicznymi z tym związanymi. Obsługuje również większe imprezy plenerowe w zakresie organizacji i obsługi nagłośnienia. W wolnym czasie żeglarz „kałużowy” oraz miłośnik „nauk z pogranicza”.
Dominik Dobrzykowski
Z Barką związany od listopada 2023 roku. Wcześniej, przez ok. 10 lat, pracował w firmie Solaris Bus&Coach S.A., jako: elektryk, monter podzespołów po stanowiska umysłowe – od młodszego specjalisty ds. konfiguracji wyrobów do starszego specjalisty ds. konfiguracji wyrobów. Tu zdobył doświadczenie zawodowe z dziedziny budowy i konstrukcji pojazdów typu: autobus, trolejbus, tramwaj. Był również zatrudniony na stanowisku specjalisty ds. sprzedaży części w firmie Intercars i Esa Trucks Polska – DAF, łącznie przez ok. 3 lata.
Prywatnie miłośnik nowych technologii, a także budowy. Swój pierwszy projekt zrealizował, gdy miał 19 lat. Ojciec córki Wiktorii. Fan i kibic Bartka Zmarzlika, Tomasza Golloba i przede wszystkim Lecha Poznań.
dominik.dobrzykowski@barka.org.pl
Grażyna Dylewska
Absolwentka zasadniczej szkoły zawodowej na kierunku sprzedawca, z 36-letnim doświadczeniem pracy w zawodzie. Wiedza nabyta w szkole i przez długie lata pracy w handlu i gastronomii sprawiła, że świetnie radzi sobie z obsługą klienta, logistyką i przygotowywaniem cateringów oraz posiłków nawet dla kilkusetosobowych grup. Kuchnia polska to jej hobby.
Od 2015 roku pracuje jako instruktor warsztatu gastronomicznego Centrum Integracji Społecznej w Bistro Fundacji Barka.
Dzisiaj jestem wdzięczna Basi Sadowskiej za tę pracę. Mogę spełniać swoje marzenia, napełniając żołądki wielu osób, mogąc rozwijać swoje umiejętności tworzenia różnych potraw. Bardzo cieszy mnie, gdy ludzie są zadowoleni i smakują im nasze dania. Jestem szczęśliwa, że mogę przekazać swoją wiedzę uczestnikom warsztatu gastronomicznego. Moim marzeniem jest dalej płynąć z Barką, na dobre i na złe.
Beata Grześkowiak
Z Barką związana od 2006 roku. Od 2015 roku pracuje na stanowisku specjalista ds. dotacji i wsparcia pomostowego w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań.
Prywatnie mama dwóch synów, właścicielka labradora i fanka tenisa.
Grażyna Grześkowiak
Związana z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka od 2005 roku. Obecnie na stanowisku głównej księgowej kieruje zespołem finansowo-księgowym. Trzyma kasę Fundacji silną ręką i niektórzy zarzucają jej, że ma „złotówkę w oku”.
W wolnym czasie uwielbia spacery z kijkami (nordic walking). Najlepszym spędzaniem wakacji jest wypoczynek nad polskim morzem. Obiecuje sobie, że gdy zakończy współpracę z Fundacją, to wyruszy Koleją Transsyberyjską do Pekinu, odwiedzi norweskie fiordy i poleci do Meksyku.
Anna Jarzembowska
Związana z Barką od 2019 roku. Od 2022 roku specjalista ds. reintegracji (wcześniej: trener pracy oraz pracownik ds. usług doradczych) w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań.
Wcześniej przez 12 lat pracowała w Wielkopolskim Stowarzyszeniem Alzheimerowskim na stanowisku rehabilitanta. Terapeuta uzależnień w procesie certyfikacji. Praca z ludźmi zawsze była jej bliska, ważna i dawała dużo satysfakcji.
Jako specjalista ds. reintegracji społeczno-zawodowej wspiera osoby zagrożone wykluczeniem społecznym oraz liderów przedsiębiorstw społecznych. Towarzyszy im w drodze do pozytywnej zmiany w życiu zawodowym, osobistym, środowisku społecznym przede wszystkim poprzez nawiązanie relacji i budowanie zaufania. Kieruje się zasadą: „Wsparcia tylko tyle, ile jest niezbędne, samodzielności i autonomii tyle, ile jest możliwe”.
Rafał Jaworski
Prawnik, absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu. Ukończył studia podyplomowe z zakresu zamówień publicznych oraz doradztwa biznesowego.
Współpracuje z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka od 2007 roku. W projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej” wykonuje zadania doradcy biznesowego oraz prowadzi doradztwo i usługi prawne.
Lidia Kasprzycka
Z wykształcenia jest dietetyczką, ale dalsza chęć rozwoju skierowała ją na Uniwersytet Humanistycznospołeczny SWPS, gdzie aktualnie kończy psychologię. To właśnie z nią chce wiązać swoje życie zawodowe, bo od zawsze fascynują ją ludzie i ich doświadczenia życiowe.
W Barce zajmuje się wspieraniem rodzin w mieszkaniach treningowych oraz udzieleniem pomocy w sprawach socjalnych.
W życiu prywatnym lubi uroki miasta, spokój natury, ładne utwory, mądre filmy, kolorowe skarpetki i pieski.
Magdalena Kowalska
Pracuje w Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka od sierpnia 2014 roku; obecnie na stanowisku specjalisty ds. dotacji i wsparcia pomostowego. Realizuje się w roli mamy dwóch wspaniałych szkrabów.
Krzysztof Kubiak
Jerzy Łuksza
Związany z Barką od 2005 roku. Jest instruktorem warsztatu produkcyjno-magazynowego Centrum Integracji Społecznej prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka.
Rodzic trójki dzieci. Miłośnik pieszych wędrówek, turystyki rowerowej i bliskiego kontaktu z naturą.
Danuta Nowaczkiewicz
Psychoterapeuta z dużym stażem zawodowym i niezwykłą pasją do edukacji i wychowania młodych osób, połączoną z wyrozumiałością i poczuciem humoru, które pozwalają jej realizować zamierzone cele w sposób nietuzinkowy i włączający zarówno dzieci, jak i dorosłych.
Od kilku lat pracuje w Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka jako psychoterapeuta i moderator grup wsparcia dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, a także zajmuje się terapią uzależnień i socjoterapią dzieci i dorosłych. Zaangażowana w projekty „Most do samodzielności”, „Trampolina do samodzielnego życia”, a także w spotkania w ramach Szkoły Animacji Społecznej. W czasie kwarantanny organizowała zajęcia online dla dzieci z rodzin zagrożonych i dotkniętych problemem uzależnień i wykluczenia społecznego.
Grzegorz Nowaczkiewicz
Od 2019 roku jest związany z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka, gdzie realizuje wsparcie jako opiekun mieszkańca w projekcie „Mieszkania treningowe ze wsparciem”, realizowanym przy współpracy z Urzędem Miasta Poznania. Doświadczenie pracy z osobami w najtrudniejszej sytuacji życiowej zdobywał jako pracownik socjalny w Fundacji „Bread of Life”. Ukończył Medyczne Studium Zawodowe, Wydział Pracowników Socjalnych (dyplom: pracownik socjalny), kursy z prowadzenia programów wzmacniania rodziny, wychowawcy wypoczynku dla dzieci i młodzieży (posiada doświadczenie w prowadzeniu kolonii letnich dla dzieci i młodzieży), a także szkolenie „Uzależnienie i współuzależnienie. Profilaktyka uzależnień”.
Bartosz Pawlak
Związany z Barką od 2010 roku. Najpierw wspierał nasze działania jako wolontariusz, następnie rozpoczął pracę w zespole ds. przedsiębiorczości społecznej Barki. Odbył międzynarodowe staże w projektach Barki UK w Londynie oraz Barki IE w Dublinie, gdzie wspierał migrantów z Europy Środkowo-Wschodniej. Pracował jako specjalista ds. zbudowania i wsparcia partnerstw lokalnych w projekcie „Zintegrowany System Wsparcia Ekonomii Społecznej”. Był opiekunem spółdzielni socjalnej oraz prezesem Spółdzielni Socjalnej „Wspólny Stół”. Dzielił się swoim doświadczeniem w takich projektach międzynarodowych, jak: „ECO RESTAURATEUR” (program mający na celu stworzenie standardów umiejętności potrzebnych do pracy w eko-restauracji dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym), „INNO-WISE” (projekt wspierający przedsiębiorstwa społeczne w zakresie umiejętności zarządzania, marketingu i IT) czy SKY (program innowacyjnych mikroszkoleń dla osób długotrwale bezrobotnych).
Obecnie: kierownik Centrum Integracji Społecznej Fundacji Barka, doradca kluczowy w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”; zajmuje się pozyskiwaniem środków finansowych i darowizn rzeczowych na działalność statutową Fundacji oraz działaniami inwestycyjnymi. Ponadto: koordynator ds. osób wykonujących nieodpłatną kontrolowaną pracę na cele społeczne, członek zarządu kilku stowarzyszeń (w tym Szkoły Animacji Społecznej, oddziału Barki w Niemczech i Barki w Holandii), członek Rady Zatrudnienia Socjalnego przy Ministerstwie Rodziny i Polityki Społecznej, członek grupy roboczej przy MRiPS ds. współpracy podmiotów zatrudnienia socjalnego z Ośrodkami Wsparcia Ekonomii Społecznej, członek grupy roboczej ds. zatrudnienia socjalnego przy Regionalnym Ośrodku Polityki Społecznej.
Studiował na Uniwersytecie Hacettepe w Ankarze. Absolwent Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu na kierunku filozofia, ze specjalnością życie publiczne.
Agata Pawlak
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, magister dziennikarstwa i komunikacji społecznej. Ostatni semestr studiów spędziła na Uniwersytecie Mersin w Turcji, co pozwoliło poszerzyć horyzonty, a także podszkolić język angielski. Pierwsze kroki w Barce stawiała w czasach studenckich, kiedy to jako wolontariusz włączała się w działania Fundacji, aby następnie podjąć pracę w jednym z Barkowych przedsiębiorstw społecznych. W 2015 roku, w czasie studiów, zdobywała również doświadczenie pracy z osobami bezdomnymi i uzależnionymi na ulicach Dublina, pracując jako asystent lidera w programie „Powroty” w Barce Ireland.
Od 2016 roku zgłębia swoje doświadczenie w pracy z osobami zagrożonymi wykluczeniem społecznym i zawodowym w Centrum Integracji Społecznej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka jako instruktor zawodu, współprowadząc również jedną ze wspólnot Barki na poznańskich Zawadach. Pracowała jako doradca zawodowy w projektach aktywizacyjnych „Trampolina do aktywnego życia”, „Most do samodzielności”. W latach 2018–2023 koordynowała we współpracy z partnerami zagranicznymi europejskie projekty „Vote4Europe?” i „y.Civic”. Obecnie koordynuje projekt SKY, którego celem jest wypracowanie mikroszkoleń dla osób bezrobotnych we współpracy z firmami, przedsiębiorstwami społecznymi i instytucjami publicznymi.
Anna Pęczkowska
Pracuje w Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka od sierpnia 2020 roku na stanowisku pracownika ds. kadrowo-płacowych. Ma 28-letnie doświadczenie zawodowe w tej dziedzinie.
Lubi zwierzęta, ze szczególnym uwielbieniem kotów – zwłaszcza dużych. Wolny czas spędza w przydomowym ogrodzie.
Uwielbia gotować i piec ciasta. Lubi podróże – i te w okolicy, i te dalsze.
Andrzej Rachuba
W Barce od lutego 2020 roku. Jest pracownikiem remontowo-budowlanym, wspierającym działania Centrum Integracji Społecznej Fundacji Barka. Posiada kilkudziesięcioletnie doświadczenie w tej branży.
Miłośnik wędkarstwa. Uwielbia spędzać czas z żoną i wnuczkami.
Barbara Sadowska
Przewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Członek Zarządu Barki UK. Współtwórca systemu ustawodawczego na rzecz reintegracji społeczno-zawodowej i gospodarki solidarnej w Polsce. Członek Globalnej Sieci Przedsiębiorców Społecznych utworzonej przy Fundacji Klausa Schwaba/ World Economic Forum (Davos, Szwajcaria). Członek Stowarzyszenia Innowatorów Społecznych „Ashoka” (USA). Od września 2020 roku do chwili obecnej po raz drugi koordynuje działania w kierunku tworzenia innowacyjnych rozwiązań systemowych w obszarze wsparcia dla przedsiębiorstw społecznych w Macedonii Północnej, wzorując się na dotychczasowych doświadczeniach Barki w Polsce. Projekt jest realizowany w partnerstwie z Ministerstwem Pracy i Polityki Społecznej w Macedonii Północnej. Koordynator partnerstwa na rzecz gospodarki społecznej pomiędzy organizacjami i samorządami z krajów Grupy Wyszehradzkiej (Polska, Węgry, Czechy) w ramach programu finansowanego przez Fundusz Wyszehradzki. Od 1989 roku wraz z mężem Tomaszem tworzyła system reintegracji społeczno-zawodowej dla osób niesamodzielnych. Wszystko zaczęło się od pierwszej wspólnoty Barki we Władysławowie k. Lwówka Wlkp., gdzie rodzina Sadowskich postanowiła zamieszkać wraz z osobami znajdującymi się w trudnej sytuacji życiowej w okresie transformacji ustrojowej w Polsce. Potem powstały kolejne wspólnoty prowadzone przez tych, których odbudowali swoje życie w pierwszym domu Barki (łącznie 20 samofinansujących się wspólnot, działających na zasadzie przedsiębiorstw społecznych). Na bazie tych doświadczeń powstał w Polsce system nowoczesnej, aktywnej polityki społecznej z centrami integracji społecznej, spółdzielniami socjalnymi i dostępnym budownictwem, w oparciu o cztery akty prawne. Barka zbudowała 32 domy dla rodzin najuboższych w Poznaniu, a obecnie budowane są domy z materiałów naturalnych (glina/słoma). Powstało osiedle dla osób, które wyszły z problemów i zaczynają samodzielne życie. Od 2004 roku Barbara buduje partnerstwa lokalne na rzecz włączenia społecznego i przedsiębiorczości społecznej na terenie całego kraju. Najpierw w ramach programu „Equal”, następnie w ramach projektu rządowego „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, a obecnie w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej” (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Barki i Miasta Poznań). Na przykładzie Barki powstała ustawa o zatrudnieniu socjalnym, dzięki której tworzone są w Polsce centra integracji społecznej dla osób bezrobotnych. Barbara rozwinęła sieć ok. 50 centrów integracji społecznej w ramach ww. partnerstw lokalnych, co umożliwiło reintegrację społeczną wielu tysięcy osób w trudnościach życiowych (inspiracją były długoletnie doświadczenia Barbary i Tomasza we współpracy z duńskimi uniwersytetami ludowymi, Szkołą Kofoeda i przedsiębiorstwami z Danii). Prowadziła Szkołę Liderów Ekonomii Społecznej w ramach projektów unijnych. W latach 2006–2018 redaktor naczelna „Gazety Ulicznej” – kwartalnika gospodarki społecznej, dającego możliwości zarobkowe osobom z grup wykluczonych. W latach 2006–2017 przewodnicząca Ogólnopolskiego Związku Organizacji Sieć Współpracy Barka, liczącego 60 organizacji i przedsiębiorstw społecznych. Od 2015 roku do chwili obecnej członek Krajowego Komitetu Rozwoju Ekonomii Społecznej przy Ministrze Pracy i Polityki Społecznej RP. Przewodnicząca Rady Nadzorczej Diakonijnej Spółki Zatrudnienia, założonej przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka, Gminę Kwilcz, Stowarzyszenie „Dla Ludzi i Środowiska” i Diakonię Niemiecką. Laureatka wielu nagród i wyróżnień krajowych oraz międzynarodowych: wpisana na międzynarodową listę 100 najbardziej zaangażowanych w przedsiębiorczość społeczną kobiet „100 Top Women in Social Entrepreneurship” (2021). Otrzymała m.in. Krzyż Oficerski Orderu Odrodzenia Polski przyznany przez Prezydenta RP (2011), nagrody: Fundacji Pro Publico Bono (2007, 2009), Time Magazine „European Heros” (2005), Globalnej Sieci Rozwoju (Kair 2003, Pekin 2007), Habitat UN (Waszyngton, 2009). Ukończyła psychologię na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Ewa Sadowska-Keogh
Członek Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Dyrektor Barki w Anglii i Irlandii oraz przewodnicząca zarządu Stichting Barka w Holandii i Verein Barka w Berlinie. Wychowała się we wspólnotach Barki założonych w 1989 roku przez jej rodziców Barbarę i Tomasza Sadowskich.
Wspiera rozwój programów Barki na rzecz wsparcia europejskich migrantów zarobkowych, którzy znaleźli się w ekstremalnych sytuacjach socjalnych w Anglii, Irlandii, Holandii, Belgii, Islandii, Niemczech oraz Kanadzie.
Pracuje nad rozwijaniem partnerstw z organizacjami i instytucjami, w tym samorządami, ministerstwami i Izbą Lordów, oraz tworzeniem struktur pomocowych, które umożliwiałyby bezrobotnym i uzależnionym migrantom z krajów Europy Środkowo-Wschodniej udział w rynku pracy w krajach docelowych migracji bądź powrót do programów terapii i reintegracji społeczno-zawodowej oraz do rodzin w krajach pochodzenia.
W 2003 roku pracowała w Stowarzyszeniu na rzecz Rozwoju Wspólnot w Bangkoku. W międzyczasie odbyła staż z dziedziny mikropożyczek w Grammen Bank w Bangladeszu u prof. Muhamada Yunusa – laureata Pokojowej Nagrody Nobla.
Rozwija działania Barki w kierunku współpracy z organizacjami afrykańskimi w Europie i w Afryce na rzecz realizacji projektów nowej generacji w obszarze przedsiębiorczości społecznej we wspólnotach afrykańskich.
Ukończyła wiele międzynarodowych modułów edukacyjnych, m.in. Globalne Przywództwo i Polityka Publiczna w XXI wieku w Harvard Kennedy School of Government oraz trening z zakresu historii zarządzania na Uniwersytecie Yale. W 2008 roku Światowe Forum Ekonomiczne ogłosiło Ewę Sadowską Globalnym Liderem 2008.
Pasjonatka teatru, muzyki i niestandardowych języków obcych.
Absolwentka Palmer High School w Colorado, USA oraz Etnolingwistyki Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i studiów podyplomowych zarządzania ekonomią społeczną na Uniwersytecie Warszawskim.
Maria Sadowska-Pawlak
Wiceprzewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Wychowywała się we wspólnotach Barki dla osób będących w poważnych kryzysach życiowych (byli więźniowie, osoby uzależnione, bezrobotne). Była naocznym świadkiem wielu przemian, jakie nastąpiły w życiu tych osób dzięki stworzeniu całościowego systemu wsparcia na rzecz reintegracji społeczno-zawodowej i przedsiębiorczości społecznej.
Pracowała jako koordynator kilku projektów krajowych i międzynarodowych z ramienia Fundacji Barka, m.in:
- „Eko-restaurator” – program mający na celu stworzenie certyfikatu ekologicznego dla restauracji prowadzonych jako przedsiębiorstwa społeczne oraz standardów umiejętności potrzebnych do pracy w eko-restauracji dla osób z grup zagrożonych wykluczeniem społecznym (partnerstwo międzynarodowe);
- „Most do samodzielności” oraz „ Trampolina do aktywnego życia” – programy reintegracji społeczno-zawodowej osób zagrożonych wykluczeniem społecznym wśród mieszkańców lokali socjalnych i ośrodków dla bezdomnych;
- „INNO-WISE” – projekt wspierający przedsiębiorstwa społeczne w zakresie umiejętności zarządzania, księgowości, marketingu i IT poprzez stworzenie platformy z odpowiednimi narzędziami oraz realizację szkoleń i warsztatów w tym zakresie.
Obecnie kontynuuje zapoczątkowane przez jej Rodziców działania w zakresie rozwoju przedsiębiorczości społecznej, zajmuje się integracją osób z problemami życiowymi, które zamieszkują wspólnoty Barki, pomaga im w usamodzielnianiu się, organizuje wydarzenia sportowe, kulturalne, edukacyjne itp. Pracuje jako animator środowisk lokalnych w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Zaangażowana w projekt Szkoła Animacji Społecznej/Uniwersytet Ludowy, w ramach którego odbywają się spotkania edukacyjne oraz integracyjne dla osób z niskim wyksztalceniem, korzystających ze wsparcia Barki. Od 2022 roku koordynuje Barkowe działania na rzecz wsparcia uchodźców z Ukrainy. Od 2023 roku członkini Rady ds. Integracji Migrantek i Migrantów przy Poznańskiej Radzie Działalności Pożytku Publicznego.
Odbyła międzynarodowe staże w projektach Barki UK w Londynie i Barki Ireland w Dublinie, wspierających procesy integracji i włączenia społeczno-ekonomicznego migrantów zarobkowych z Europy Środkowo-Wschodniej.
Ukończyła filozofię życia publicznego na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Jadwiga Sadowska
Członek Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Od najmłodszych lat związana z Barką, początkowo jako wolontariusz i fotograf w „Gazecie Ulicznej”; współzałożycielka Stowarzyszenia Podwórkowego, wspierającego dzieci i młodzież z najuboższych rodzin; od 2008 roku związana z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka jako organizator i animator wizyt studyjnych z Polski i z zagranicy (wśród nich wizyty samorządowe, studenckie, instytucjonalne). W latach 2013–2015 asystentka lidera w programie „Powroty” w Barce Ireland w Dublinie. Od 2015 roku opiekun stażystów w Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, ekspert ds. marketingu, a także koordynator i opiekun w projekcie „Mieszkania ze wsparciem treningowym”, realizowanym przy współpracy Barki i Urzędu Miasta Poznania. W latach 2018–2021 współprowadząca projekt europejski „Vote4Europe” i „Y.CIVIC” poszerzający wiedzę młodych ludzi z terenów wiejskich o Unii Europejskiej. Od 2018 roku odpowiedzialna za współpracę Barki z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza, w tym za projekty i przedsięwzięcia wspólnie realizowane. Od 2024 roku odpowiedzialna za Dział Promocji i SDG w Fundacji Barka , a także koordynuje zagraniczne projekty Sublime i Dcyde!
W sezonie letnim wraz z rodziną pomaga prowadzić przedsiębiorstwo społeczne Fundacji Barka „Przystań Chudobczyce 28”, dla gości ośrodka znana jako „Ciocia Jadzia”.
Prywatnie mama Poli, Tereski i Marysi, które stara się włączać w jak największą liczbę Barkowych działań.
Absolwentka Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.
Mariola Sekuła
Do Centrum Integracji Społecznej Fundacji Barka trafiła w październiku 2013 roku. Była osobą długotrwale bezrobotną. Do CIS-u została skierowana przez Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie. Była uczestnikiem CIS-u przez 10 miesięcy. Po tym czasie z powodzeniem aplikowała na stanowisko instruktora warsztatu sprzątająco-ogrodniczego. Jej praca polega na wprowadzaniu uczestników CIS-u na rynek pracy, na nauce wszelkich prac porządkowych oraz na planowaniu zajęć dla całej grupy. Praca na rzecz Centrum Integracji Społecznej sprawia jej ogromną satysfakcję i zadowolenie.
Małgorzata Sobczyk
Od 2019 roku pracuje w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań. Aktualnie na stanowisku doradczyni kluczowej.
Od 20 lat związana z III sektorem i pracą z ludźmi. Z wykształcenia informatyczka, z doświadczenia „kobieta, która żadnej pracy się nie boi”, z zamiłowania rękodzielniczka i towarzyszka rozwoju osobistego. Prywatnie miłośniczka gór, przyrody i zwierząt.
Dagmara Szlandrowicz
Od niemal 20 lat jest związana z Fundacją Barka. Obecnie jako animator w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań. Odpowiada za budowanie partnerstw lokalnych na terenie pięciu powiatów (poznański, śremski, średzki, obornicki i szamotulski). Wiąże się to bezpośrednio z animowaniem spotkań, działań i kontaktów pomiędzy partnerami działającymi w środowiskach lokalnych, tworzeniem i wspieraniem powstawania zespołów osób i organizacji oraz instytucji publicznych zamierzających podjąć działalność ukierunkowaną na rozwój społecznej gospodarki rynkowej.
W program Partnerstw Lokalnych jest zaangażowana od 2010 roku. Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka rozpoczęła w tamtym czasie działania na terenie całego kraju. Zaowocowały one powstaniem 150 partnerstw lokalnych i porozumień na rzecz gospodarki społecznej, utworzonych w gminach i powiatach na terenie całej Polski. Uważa, że partnerstwa najlepiej łączą i angażują organizacje i inicjatywy obywatelskie, samorządy lokalne i przedsiębiorstwa społeczne, które mogą dzięki temu wspólnie rozwiązywać problemy związane z ubóstwem i tworzyć miejsca pracy na bazie podejścia i narzędzi wypracowanych przez lata przez Barkę.
Jest przewodniczącą zarządu organizacji Barka for Mutual Help Ireland, która wspiera migrantów z Europy Środkowej i Wschodniej (CEE) i daje osobom dotkniętym bezdomnością możliwość powrotu do kraju, reintegracji poprzez pracę i integrację społeczną w ramach koncepcji przedsiębiorczości społecznej.
Jest też prezesem Zarządu Sieci Współpracy Barka, która zrzesza obecnie czterdzieści siedem organizacji prowadzących stowarzyszenia samopomocowe, w tym wspólnoty bezdomnych, warsztaty terapii zajęciowej, centra integracji społecznej, przedsiębiorstwa społeczne (w tym spółdzielnie socjalne), programy mieszkaniowe oraz programy na rzecz powrotu bezdomnych Polaków z ulic europejskich miast do Polski.
Jest prezesem Zarządu Stowarzyszenia Wydawniczego Barka, które jest wydawcą „Gazety Ulicznej”, należącej do międzynarodowej sieci International Network of Street Papers.
Z wykształcenia magister filologii polskiej i klasycznej. Prywatnie szczęśliwa żona, mama Jasia i Cecylki.
Piotr Szymański
Z Barką związany od 2005 roku. Zaangażowany w prowadzenie gospodarstw ekologicznych Barki i inwestycje. Uczestniczy w programach rozwojowych Fundacji, budowaniu partnerstw lokalnych na rzecz włączenia społecznego i przedsiębiorczości społecznej na terenie całego kraju. Najpierw w ramach programu „Equal”, następnie w ramach projektu rządowego „Zintegrowany system wsparcia ekonomii społecznej”, a obecnie w ramach projektu „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej” (Ośrodek Wsparcia Ekonomii Społecznej Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka i Miasta Poznań).
Anna Szymańska
Pracuje w Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka od 2006 roku w Dziale Księgowym. Jest to jej pierwsza poważna praca. Zaczynała od małych zadań księgowych i małych projektów. Obecnie pracuje na stanowiskach: specjalisty ds. finansowych, specjalisty ds. dotacji i wsparcia pomostowego oraz księgowej. Rozlicza wszystkie projekty pod względem finansowym i stara się, aby wszystko pasowało co do grosza.
Zawodowo: sumienna, rozważna, policzona księgowa, z pasji finansistka organizacji pozarządowych.
Prywatnie: wielbicielka seriali i dobrej kuchni, a od niedawna fanka ogrodnictwa.
Nikola Szymczak
Z Barką związana od grudnia 2023 r. Przyjechała z małej miejscowości pod Koninem. Po pięciu latach nauki na Uniwersytecie im. Adama Mickiewicza stwierdziła, że zamieszka w Poznaniu na stałe. Bycie pracownikiem socjalnym to dla niej nie tylko zawód, ale również sposób na poznawanie ludzkich historii.
W czasie studiów zdobyła wiedzę na temat złożonej struktury świata społecznego, teraz pragnie wykorzystać zdobyte umiejętności i przekuć je w realne działania. Wie, że to właśnie w bezpośrednim dialogu i tworzeniu relacji tkwi potencjał do wzajemnego zrozumienia i niesienia pomocy.
Prywatnie kocia mama, miłośniczka puzzli i fotografii.
Paulina Uchnast
Z Barką związana od września 2024 roku jako specjalistka ds. rozliczeń. Pochodzi ze Śląska. Do Poznania przeprowadziła się za miłością, co uczyniło to miasto jej nowym domem. Obecnie studentka finansów i rachunkowości oraz kocia mama.
Paulina z pasją podchodzi do każdego aspektu swojego życia. Jest w pełni zaangażowana w każde zadanie, które podejmuje. W wolnym czasie oddaje się pasji do pieczenia, marząc o otwarciu własnej kawiarni z domowymi wypiekami. Jest również zapaloną fanką seriali kryminalnych, które stanowią dla niej idealny sposób na relaks i oderwanie się od codziennych obowiązków.
Krzysztof Urbaniak
Związany z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka od 2014 roku, najpierw jako wolontariusz, następnie opiekun grup inicjatywnych przedsiębiorstw społecznych, a obecnie jako doradca biznesowy w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”. Przez wiele lat działał jako wolontariusz na rzecz osób z niepełnosprawnościami.
Absolwent Uniwersytetu Ekonomicznego w Poznaniu. Ukończył studia na kierunku zarządzanie i marketing, ekonomika przemysłu i polityka przemysłowa. Naukę kontynuował na Wydziale Administracji i Nauk Społecznych Wyższej Szkoły Ekonomii i Innowacji w Lublinie, gdzie ukończył studia podyplomowe na kierunku doradca biznesowy. W pracy zawodowej poznał m.in. branże: poligraficzną, spożywczą, budowlaną, metalową, komunikacyjną. Od 2004 roku zajmuje się realizacją projektów w dziedzinie odnawialnych źródeł energii i zagadnieniami efektywności energetycznej.
W wolnych chwilach podróżuje rowerem po Polsce i Europie.
Lidia Węsierska-Chyc
Od 2015 roku kierownik Wielkopolskiego Centrum Ekonomii Solidarnej, pełniącego funkcję Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej w subregionie poznańskim, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań.
Doświadczenie: praca w samorządzie (2 lata), praca w Centrum Integracji Społecznej prowadzonym przez Stowarzyszenie Szkoła Barki oraz w Fundacji Barka (dyrektor biura Zarządu, koordynator ds. merytorycznych w projekcie „Ekonomia Społeczna w Praktyce” współfinansowanym z PIW Equal), członek Powiatowej Rady Zatrudnienia w Poznaniu, członek Zespołu ds. Ekonomii Społecznej przy Premierze RP (grupa ds. edukacji ES), członek zarządu kilku organizacji, w tym Barki UK oraz Wielkopolskiego Centrum Instytut Gospodarki Społecznej Sp. z o.o., członek Wielkopolskiej Rady Działalności Pożytku Publicznego oraz Komitetu ds. Rozwoju Ekonomii Społecznej w Poznaniu. Posiada doświadczenie w budowaniu partnerstw lokalnych, zakładaniu i prowadzeniu przedsiębiorstw społecznych, pozyskiwaniu zewnętrznego finansowania, doradztwie i szkoleniach dla organizacji obywatelskich i spółdzielni socjalnych.
Doktor nauk humanistycznych w zakresie filozofii. Ukończone studia doktoranckie na Uniwersytecie Ekonomicznym w Poznaniu (płaszczyzna zainteresowań: społeczna gospodarka rynkowa).
Zainteresowania badawcze: rozwój społeczno-gospodarczy, gospodarka społeczna, kapitał społeczny, partnerstwa lokalne.
Jolanta Wosinska
Pracuje w Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka od października 2020 roku na stanowisku księgowej. Absolwentka studiów licencjackich na kierunku finanse i rachunkowość Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu.
W wolnych chwilach miłośniczka jazdy na rowerze, muzyki filmowej oraz morsowania w jeziorze, gdy mróz za oknem.
Małgorzata Zielewicz
Z Barką związana od 2016 roku. Pracuje na stanowisku specjalisty ds. pomocy publicznej w projekcie „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, realizowanym w ramach Ośrodka Wsparcia Ekonomii Społecznej, prowadzonego przez Fundację Pomocy Wzajemnej Barka i Miasto Poznań.
malgorzata.zielewicz@barka.org.pl
Zespół pracujący na gospodarstwie ekologicznym w Chudobczycach:
Mirosław Grześ, Marian Kubiszewski, Jarosław Leonarski, Damian Łysiak, Szymon Mleczak i Czesław Wodzyński.
Zespół pracujący na gospodarstwie ekologicznym w Chudobczycach, prowadzonym przez Fundację Barka od 1999 roku, to grupa zaangażowanych osób, które z pasją dbają o każdy aspekt funkcjonowania tego wyjątkowego miejsca.
Każdego dnia nasza załoga z oddaniem uprawia 460 hektarów ziemi żytniej i ziemniaczanej klasy V i VI, dbając o to, aby produkcja była w pełni ekologiczna. Zespół nie tylko zajmuje się uprawą, ale również troszczy się o ponad 200 owiec, 200 świń, kury, króliki i gołębie. W sezonie letnim zespół pomaga w pracach konserwatorskich i zabezpieczeniu technicznym przedsiębiorstwa społecznego Barki – Przystań Chudobczyce 28.
Praca na gospodarstwie w Chudobczycach ma nie tylko wymiar produkcyjny, ale również terapeutyczny. Dla wielu osób jest to szansa na odbudowanie swojego życia, zdobycie nowych umiejętności oraz odzyskanie poczucia wartości i celu. Wierzymy, że praca z ziemią i zwierzętami ma moc uzdrawiania i pomaga w procesie reintegracji społecznej.
Razem pracujemy na rzecz zrównoważonego rozwoju, wierząc, że nasze działania mają znaczenie nie tylko dla obecnych, ale i przyszłych pokoleń.