Szanowni Państwo, Drodzy Przyjaciele!
Wszystko zaczęło się od życia i pracy w pierwszym Domu Wspólnoty we Władysławowie (gm. Lwówek), gdzie założyciele wraz z osobami potrzebującymi pomocy zamieszkali pod jednym dachem, tworząc fundamenty głównych filarów Barki: wzajemności, przedsiębiorczości solidarnej i włączającego rozwoju.
Wzajemność to przejście wewnętrznej przemiany w pomaganiu, od pomocy formalnej czy doraźnej do zbudowania osobistej relacji, w której obie strony sobie ufają. Wzajemność nie kieruje się chęcią zawładnięcia, wywyższenia się, uzależniania od pomocy, ale jest relacją, która prowadzi do przejścia przez kryzys w poczuciu odpowiedzialności jeden za drugiego.
Przedsiębiorczość solidarna to ważny element systemu społeczno-gospodarczego, w którym obok firm komercyjnych funkcjonują na rynku podmioty edukacji, integracji oraz przedsiębiorczości solidarnej. Ich głównym celem jest rozwój etyczno-zawodowy środowisk pozostających z tyłu. W przedsiębiorstwie solidarnym osoba w trudnościach życiowych stopniowo dojrzewa do bycia pracownikiem, co obok aspektów finansowych podnosi jej morale i godność.
Włączający rozwój to wyrównywanie szans pomiędzy różnymi grupami społecznymi, wiązanie środowisk między sobą (partnerstwa lokalne), co wpływa na spójność społeczną i kondycję etyczno- gospodarczą całej wspólnoty.Właśnie w nawiązaniu do tych wartości chcemy świętować 35-lecie Barki. Serdecznie zapraszamy na konferencję podsumowującą dotychczasowy dorobek Barki i prezentację jej planów na kolejne dziesięciolecie.
Szczegółowy program poniżej.
Prosimy o zarezerwowanie dnia 14 czerwca 2024 r. na spotkania i rozmowy w Barce.
Serdecznie pozdrawiamy i do zobaczenia
W imieniu środowiska Barkowego
Przewodnicząca Zarządu Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka