Drodzy,
film o Barce w Berlinie, „‘Rozbitkowie‘ w Berlinie – Polska ściąga bezdomnych rodaków do kraju“ wyemitowaną w Mitteldeutschen Rundfunk, Redaktion Osteuropa und Dokumentationen w telewizji ARTE, uzyskał Niemiecko-Polską Nagrodę Dziennikarską im. Tadeusza Mazowieckiego.  

Jurorka w kategorii Telewizja Bogna Koreng mówi o decyzji jury: „Reportaż opowiada o bezdomności około 2000 osób w niemieckiej metropolii na przykładzie losów kilku bezdomnych. To relacja z hałaśliwej – czasem brutalnej – ulicy; nie ma tu żadnych miłych wypowiedzi nagranych w jeszcze milszych biurach. Heike Bittner pozwala nam podskórnie doświadczyć, jak cierpliwie argumentuje dwóch pracowników socjalnych. Wygląda na to, że kamera jest trzecim pomocnikiem. Autorka bez emocji przedstawia bliskie nam koleje losu. Słuchanie w ciszy, wrażliwe obserwowanie, traktowanie na równi, z szacunkiem dla osób dosłownie leżących na ziemi. Prowadzi nas między wstydem z jednej strony a rozczarowaniem z drugiej. Jury przekonało właśnie to pełne szacunku oddanie sytuacji, rzeczowe dostosowanie się do niej, ustrukturyzowane, a jednocześnie wrażliwe opowiedzenie historii”.

Heike Bittner o swojej pracy: „Tysiące osób w kryzysie bezdomności mieszka w Berlinie, większość z nich pochodzi z Europy Wschodniej. Teraz Berlin prosi o pomoc. W imieniu polskiej organizacji pomocowej Wojciech i Darek starają się więc sprowadzić rodaków z powrotem do Polski. Ponieważ zbliża się zima, życie na ulicy staje się każdego dnia trudniejsze. Jednak nie wszyscy chcą wracać do domu. Ze strachu, ze wstydu”.

FILM: https://we.tl/t-dh0GHEo7su

https://we.tl/t-dh0GHEo7su

WIĘCEJ O KONKURSIE: https://www.presseportal.de/pm/7880/4614650

http://dnimediow.org/artykul-laureatki-polsko-niemieckiej-nagrody-dziennikars,1468.html

http://dnimediow.org/artykul-laureatki-polsko-niemieckiej-nagrody-dziennikars,1468.html
×