Z radością informujemy, że Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka jako partner Miasto Poznań przystępuje do realizacji nowego projektu partnerskiego „BEZPIECZNA PRZYSTAŃ – wsparcie osób w kryzysie bezdomności przebywających w Poznaniu”, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego Plus (EFS+) z Programu Fundusze Europejskie dla Wielkopolski 2021–2027, Działanie 6.16 – Integracja społeczna i aktywizacja społeczna.

Celem projektu jest objęcie w okresie od 1 czerwca 2025 r. do 31 grudnia 2028 r. 641 osób w kryzysie bezdomności przebywających w Poznaniu różnorodnymi formami wsparcia. Działania projektowe obejmują osoby dotknięte wykluczeniem z dostępu do mieszkań lub zagrożone bezdomnością.

W ramach projektu realizowane będą m.in.:

– usługi środowiskowe (streetworking, działania terapeutyczne, pakiety żywnościowe i higieniczne),

– punkty dostępu do usług: dwie świetlice dla osób w kryzysie bezdomności (w tym jedna wyłącznie dla kobiet), jadłodajnia, pralnia, łaźnia, punkt wydawania odzieży,

– profilaktyka bezdomności,

– 27 mieszkań treningowych i 6 mieszkań wspomaganych.

Fundacja Pomocy Wzajemnej „Barka” w ramach projektu odpowiada za uruchomienie i prowadzenie 10 mieszkań treningowych, w których do końca 2028 roku 60 osób otrzyma kompleksowe wsparcie na drodze do wyjścia z kryzysu bezdomności. Nasze działania obejmować będą nie tylko zapewnienie bezpiecznego lokum, ale również:

– wsparcie w codziennym funkcjonowaniu,

– doradztwo zawodowe, psychologiczne i prawne,

– działania integracyjne oraz animację czasu wolnego.

Grupą docelową projektu są osoby w kryzysie bezdomności przebywające w Poznaniu, w szczególności osoby młode (do 25. roku życia), kobiety oraz obywatele Ukrainy mieszkający w miejscach zbiorowego zakwaterowania.

Efektem projektu będzie m.in poprawa sytuacji życiowej, mieszkaniowej i społecznej 217 osób.

Wartość całego projektu: 48 249 762,69 zł

Dofinansowanie z UE: 33 774 833,88 zł

Wartość części realizowanej przez Fundację Barka: 6 152 612,53 zł

Udział własny (5%): 307 630,63 zł

Projekt partnerski realizowany jest przez: Miasto Poznań (lider) – Wydział Zdrowia i Spraw Społecznych oraz Biuro Koordynacji Projektów i Rewitalizacji Miasta

Partnerzy: Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, Pogotowie Społeczne, Caritas Archidiecezji Poznańskiej Caritas Poznań, Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety Prowincja Poznańska Jadłodajnia Ubogich,Dom Nadziei im.św Józefa-s.Elżbietanki. Realizatorem części zadań będzie również Miejski Ośrodek Pomocy Rodzinie w Poznaniu MOPR Poznań.

O naborze do projektu i zasadach rekrutacji będziemy informować już niebawem.

#FunduszeUE#FunduszeEuropejskie

×
Przejdź do treści