14 kwietnia obchodzimy Dzień Osób Znajdujących się w Kryzysie Bezdomności.
W Dzień Ludzi Bezdomnych głośno i wyraźnie mówimy: BEZDOMNOŚĆ TO NIE WYBÓR
Bezdomność może dotknąć każdego
Niech ten dzień będzie pretekstem do refleksji nad ludzkim losem – jak cienka linia oddziela sukces, stabilizację i bezpieczeństwo od utraty tego i znalezienia się „po drugiej stronie” – bez własnego domu, jakiegokolwiek schronienia, poczucia własnej wartości i wsparcia ze strony najbliższych.
Naszą misją jest uwrażliwianie. Na słabszych, niedołężnych, skrzywdzonych. I na tych bez domu. Obdartych godności. Na tych, którzy nie mieli okazji doświadczyć bezpieczeństwa, miłości i troski. Często już od najmłodszych lat skazani byli na tułaczkę.
Ta wrażliwość jest podstawą wszystkich naszych działań. Świadczy o człowieczeństwie.
A JAK MY JAKO BARKA POMAGAMY?
Od 35 lat naszej działalności przyświeca nam cytat Tomasza Sadowskiego „ My tu nie świadczymy usług. Życiem świadczymy” Biorąc to jako dewizę naszych działań staramy się pracować bazując na zasadach wspólnotowych, w poszanowaniu godności drugiego człowieka i w przyjaźni. Celem Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka jest rozwój społeczny grup marginalizowanych, zapewnienie im szansy odbudowy życia przez stworzenie programu pomocy wzajemnej, edukacji, rozwoju przedsiębiorczości w społeczeństwie obywatelskim.
Na program ten składają się:
Domy Wspólnotowe, które dają schronienie osobom w skrajnych sytuacjach życiowych
Program edukacyjno-reintegracyjny na bazie którego powstała Ustawa o zatrudnieniu socjalnym, a w szczególności Centra Integracji Społecznej, które dają szanse na zdobycie kwalifikacji i umiejętności, a często też na wypracowanie nawyków u osób bezrobotnych, co w wielu przypadkach owocuje zdobyciem zatrudnienia.
Spółdzielnie socjalne i przedsiębiorstwa społeczne, które dają miejsca pracy dla osób długotrwale bezrobotnych,
Program dostępnego budownictwa w tym mieszkania treningowe i socjalne, które dają szansę na rozpoczęcie samodzielnego życia.
Program rozwoju partnerstw lokalnych na rzecz włączenia społecznego
Program Rozwoju Międzynarodowej Sieci Barki (Barka Polska, Barka UK, Barka Holandia, Barka Irlandia, Barka Niemcy, Barka Islandia, Barka Kanada), udzielając wsparcia migrantom z Europy Środkowo – wschodniej w życiu na migracji, lub w powrocie do kraju ojczystego.
Holistyczne wsparcie osób znajdujących się w kryzysie uchodźczym
24 grudnia organizujemy także Wieczerzę Wigilijną, na która zapraszamy osoby samotne, ubogie, bezdomne, rodziny i osoby starsze. Co roku organizujemy także Śniadanie Wielkanocne dla blisko 400 osób. W atmosferze refleksji, zadumy i przyjaźni, przy stole zastawionym tradycyjnymi potrawami możemy porozmawiać, poczuć się jak w rodzinie, a też uzyskać pomoc i wsparcie.