Podsumowujemy nasz piąty zjazd Uniwersytetu Ludowego będąc jeszcze w drodze powrotnej, ale bardzo chcemy Wam opowiedzieć o tym wyjątkowym dniu, jaki stał się pretekstem do naszego spotkania – dzisiejszy Światowy Dzień Osób Ubogich.
„Wszystko zaczęło się od zniszczonego domu we Władysławowie…” – mówiła Barbara Sadowska, a potem wyjaśniła, jak od tego domu, przez kolejne programy Barki i ich usamodzielnianie zaczęła tworzyć się Sieć Barka (www.siecbarka.pl).
Potem ksiądz Józef Krawiec (kapelan więzienny, który 25 lat temu, na wzór poznańskiej Barki rozpoczął życie we wspólnocie) omówił temat:
Komunikacja drogą do relacji. Od dyskryminacji do solidarności. Wywiązała się gorąca dyskusja o ratowaniu tych, którzy zapili we wspólnotach. Barkowicze mówili o dawaniu szansy, zerowaniu alkoholu i pomocy w detoksach i terapiach. O odpowiedzialności za wspólnotę i reagowaniu na łamanie zasady trzeźwości. O asekurowaniu wspólnoty i o pomaganiu, tak by nie odrzucić lecz pomóc temu, kto tę zasadę złamał.
Po prezentacji Wielkich Wielkopolan, którą przygotował Jacek i Damian ze Stowarzyszenie Integracyjne Wspólnoty – SIW Barka, nadeszła pora na temat związany z ekonomią.
Ewelina Czaplińska, która na co dzień jest naszą księgową, wprowadziła nas w podstawy ekonomii i wyjaśniła, jak racjonalnie gospodarować posiadanymi zasobami – o oszczędzaniu, lokatach bankowych, popycie, podaży, inflacji. Później dyskutowaliśmy o zadłużeniach, o zobowiązaniu do ich spłacania. Dzielili się sukcesami liderzy, którzy spłacili swoje zadłużenia lub zawarli ugodę z funduszem alimentacyjnym, korzystając z pomocy specjalistów ds. zadłużeń.
Dziś spotkaliśmy się z partnerstwem lokalnym w Strzelce Opolskie, z burmistrzem i zastępcą – Marią Feliniak, szefową ŚDS oraz ze Strzelecka Spółdzielnia Socjalna, która zatrudnia obecnie 70 osób!
Wzięliśmy też udział w Światowym Dniu Ubogich, we Mszy Świętej i w międzynarodowym spotkaniu ze wspólnotami Fratello, gdzie w połączeniu internetowym z grupami z 50 stron świata, odmówiliśmy wspólnie różaniec w swoich językach, co było naprawdę przejmujące.
Wracamy ze świadomością przynależności do dużej rodziny wspólnot, które pochylają się z troską nad zagubionymi, samotnymi i cierpiącymi. My sami staliśmy się sobie bliżsi i odważniejsi w wychodzeniu ze swoich małych komfortów.
Projekt Uniwersytet Ludowy – Szkoła Animacji Społecznej realizowany przez Związek Organizacji Sieć Współpracy Barka jest finansowany przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Wspierania Rozwoju Uniwersytetów Ludowych na lata 2020-2030