Barka to wzajemność!
Posiada 35-letnie doświadczenie w tworzeniu programów wspierających osoby zagrożone wykluczeniem społecznym w Polsce i zagranicą. Zespół Barki poruszony sytuacją w Ukrainie w lutym 2022 otworzył domy i serca również dla sąsiadów zza wschodniej granicy. Już w pierwszych dniach wojny Barka przygotowała interwencyjne miejsca dla uchodźców w głównej siedzibie w Poznaniu. Podjęto remont dodatkowych pomieszczeń, aby przygotować kolejne miejsca dla nich. Organizowano zbiórki rzeczy, środków czystości, żywności, środków finansowych. Kilka razy w tygodniu dostarczano posiłki dla osób przebywających na terenie Targów Poznańskich oraz na Dworcu PKP, gdzie trafiały tysiące osób bezpośrednio przyjeżdżających z Ukrainy. Barka włączyła się w organizowanie pomocy w punktach noclegowych uruchomionych przez Wojewodę Wielkopolskiego. Pomagała w załatwianiu spraw urzędowych oraz zorganizowała bezpłatne lekcje języka polskiego.
Pierwsze 4 miesiące działań pomocowych były realizowane z własnych środków oraz z darowizn, które zostały pozyskane bezpośrednio od darczyńców. To był okres ciężkiej, często fizycznej pracy, a zespół Barki rzucił się w ten wir wierząc, że taka odpowiedź jest jedyną możliwą wobec wojny, która zaczęła się tuż za granicami naszego kraju.
Kiedy jednak sytuacja w Poznaniu powoli zaczynała się stabilizować, a osoby przychodzące po pomoc oczekiwały coraz szerszego wsparcia, Barka przekierowała działania na takie, które zgodnie z filozofią i 35-trzydziestoletnim doświadczeniem organizacji, mają włączać osobę potrzebującą tworzyć relacje wzajemne. Zespołowi Barki zależało nam też na tym, by każda podejmowana aktywność była etapem budowania mostów pomiędzy różnymi środowiskami i grupami społecznymi, które tworzą razem wspólnotę lokalną.
Dzięki finansowemu wsparciu zatrudniono ponad 20 asystentek ukraińskich, których codzienna praca bezpośrednio w środowiskach uchodźczych, jest niezwykle ważna w budowaniu opartych na zrozumieniu i solidarności relacji między nami a osobami z Ukrainy. Zorganizowano dystrybucję voucherów Biedronka oraz kart transportowych PEKA, wsparcie psychologiczne i socjoterapeutyczne, doradztwo prawne, tłumaczenia, lekcje języka polskiego i wizyty u lekarzy. W obszarze mieszkalnictwa finansowano bony mieszkaniowe oraz można było skorzystać ze wsparcia asystenta ds. mieszkalnictwa.
Stopniowo rodziło się wzajemne poznawanie oraz przyjaźń. Zorganizowano wiele spotkań, warsztatów i wyjść integracyjnych oraz wakacyjne obozy nad jeziorem dla dzieci i dla ich mam. Wspólnie spędzany czas i proste aktywności na łonie natury zburzyły wszelkie mury. Dzieci szybko zrozumiały, że różni je tylko język albo zaledwie akcent, ale pasje, zainteresowania i poczucie humoru mają podobne. Kiedy dorośli zaczęli kruszyć swoje lęki i nieufności, polały się łzy wzruszenia i pojawiło się to, co najważniejsze – ludzka wzajemna troska i przyjaźń. Zrealizowano też wydarzenia na dużą skalę – spotkania wielkanocne i bożonarodzeniowe dla kilkuset osób. Były to spotkania niezwykle poruszające, pełne podniosłych chwil i wzruszających świadectw ucieczki przed wojną, tęsknoty i wdzięczności.
W zakresie aktywizacji społeczno-zawodowej uchodźcy mogli realizować staże w firmach i organizacjach, wziąć udział w kursach zawodowych, programie mentoringowym oraz założyć swoją organizację pozarządową. Wiele osób było włączonych do Centrum Integracji Społecznej oraz w przedsiębiorstwa społeczne, które Barka wspiera w ramach działalności Wielkopolskiego Ośrodka Ekonomii Solidarnej.
Rok 2024 to również promowanie narzędzi ekonomii solidarnej wśród liderów społecznych z doświadczeniem uchodźczym w Polsce i w Ukrainie oraz wśród przedstawicieli jednostek samorządu terytorialnego w Ukrainie oraz budowanie partnerstw lokalnych w Ukrainie m.in. we Lwowie oraz w Winnicy.
AKTUALNIE REALIZUJEMY NASTĘPUJĄCE PROGRAMY:
Tytuł projektu: Ekonomia Solidarna – narzędzie integracji społeczno-zawodowej
obywateli UA w Polsce i szansa dla Ukrainy
Okres realizacji: Styczeń 2024 – październik 2024
Projekt pomógł odkryć przed osobami z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy świat ekonomii solidarnej w Polsce. Działania, które pomagają przejść od bycia klientem pomocy społecznej czy zagubionym w nowym kraju uchodźcą, do zakorzenienia społeczno-ekonomicznego w społeczności lokalnej i do stawania się liderem pociągającym innych. Ekonomia społeczna realizuje cele społeczne poprzez działania przedsiębiorcze. Pomogła w integracji społeczno-zawodowej tych osób z Ukrainy, głównie kobiet, które nie mogły się odnaleźć w polskiej rzeczywistości. Wszyscy uczestnicy projektu utworzyli grupy wsparcia i spotykają się w Barce na różnych wydarzeniach jak Akademia Kobiet, warsztaty dla seniorów i dzieci, pikniki, wydarzenia kulturalne, sportowe, śniadanie wielkanocne i inne. Barka stała się dla nich środowiskiem, z którym się identyfikują i w którym czują się bezpiecznie.
Do tej pory w projekcie zrealizowano:
1) 2 osoby przeszły 5-miesięczne gruntowne przygotowanie i przeszkolenie w zakresie polskiej pomocy społecznej i ekonomii solidarnej, tak aby mogły pomagać osobom z UA zagrożonym wykluczeniem społecznym w Polsce i przekazywać wiedzę organizacjom i samorządom z UA zainteresowanym wdrażaniem rozwiązań z obszaru ES.
2) Zorganizowana została 1 wizyta studyjna przedstawicieli Barki do Ukrainy, podczas której odbyło się seminarium dla 15 osób z UA na temat polskich rozwiązań ES i dobrych praktyk z UA.
3) 15 osób nieaktywnych zawodowo z UA zostało zaktywizowanych poprzez uczestnictwo w CIS, staże i zatrudnienie w przedsiębiorstwach społecznych i firmach prywatnych.
4) 19 osób przeszło szkolenie z zakresu ekonomii społecznej poprzez poznanie zasad funkcjonowania CIS, KIS, spółdzielni socjalnych, przedsiębiorstw społecznych prowadzonych przez fundacje i stowarzyszenia, spółek non profit oraz roli Partnerstw lokalnych w tworzeniu lokalnych rynków usług.
5) Powstał Przewodnik po Ekonomii Społecznej w języku polskim i ukraińskim o narzędziach reintegracji społeczno-zawodowej i przedsiębiorczości społecznej w Polsce.
6) Przetłumaczona została na j. ukraiński Ustawa o zatrudnieniu Socjalnym.
7) 13 osób uczestniczyło w wizycie studyjnej do Partnerstw lokalnych i przedsiębiorstw społecznych w Pniewach, Turowie, Władysławowie, Chudobczycach i Poznaniu.
8) Powstał 25-minutowy film pt. „Zanim skończy się wojna” pokazujący polskie drogi integracji osób z UA oraz dobre praktyki ze Lwowa.
9) Odbyła się konferencja połączona z 35-leciem Barki, w której uczestniczyło 500 osób. Uczestnicy mogli wziąć udział m.in. w panelu „Migracje – wyzwanie dla Europy” oraz w premierze filmu pt. „Zanim skończy się wojna”.
10) Strona www.barka.org.pl została przetłumaczona na j. ukraiński i angielski: zwiększenie dostępu do informacji, umożliwienie zapoznania się z rozwiązaniami stosowanymi w Polsce szerszym grupom osób, które nie zintegrowały się jeszcze z rynkiem pracy tutaj i mogą skorzystać z pomocy podmiotów ekonomii społecznej, a jednocześnie ta wiedza może być inspiracją do wprowadzania takich rozwiązań w UA po zakończeniu wojny.
Źródło finansowania: Fundusz Tutaj / ASHOKA
Tytuł projektu: WZAJEMNIE POTRZEBNI – integracja społeczna uchodźców
(osób starszych i osób z niepełnosprawnością)
Okres realizacji: Marzec 2024 – grudzień 2024
Projekt polegać będzie na kształtowaniu aktywnego i świadomego uczestnictwa seniorów i OzN w życiu społecznym w formie działań warsztatowych w Sąsiedzkich Pracowniach Usług Wspólnych. To nowatorska forma pracy z seniorami i OzN, która stanowi alternatywę dla działalności instytucji publicznych i umożliwia połączenie pracy warsztatowej seniorów i OzN z ich aktywizacją społeczną w społecznościach lokalnych w mikroskali, tj. w sąsiedztwie.
Projekt jest skierowany do 150 polskich i ukraińskich seniorów w wieku ponad 60 lat oraz osób z niepełnosprawnością (min. 10% uczestników projektu). Celem głównym jest integracja społeczna uczestników oraz wzmocnienie poczucia sprawstwa (min. 2/3 uczestników – uchodźcy z Ukrainy, maks. 1/3 uczestników – osoby z Polski, min. 50% uczestników mieszka na terenie poza Poznaniem – w gminach: Tarnowo Podgórne, Pniewy, Szamotuły, maks. 50% uczestników mieszka w Poznaniu).
Źródło finansowania: Polskie Centrum Pomocy Międzynarodowej, Fundacja Biedronka
Tytuł projektu: Study visits to companies and networking events
for refugee women willing to start a business in Poland
Okres realizacji: Kwiecień – październik 2024
Głównym celem projektu jest zorganizowanie kilkumiesięcznego programu rozwojowego dla kobiet, aby wesprzeć 50 ukraińskich uchodźców w rozwijaniu własnych pomysłów na biznes w Poznaniu.
Projekt przyczynia się do integracji zawodowej ukraińskich uchodźców poprzez organizację wizyt studyjnych w firmach i organizacjach oraz poprzez udział w wydarzeniach/spotkaniach networkingowych. Zostanie to zrealizowane poprzez dostosowane sesje grupowe dla kobiet uchodźczyń, które chcą rozpocząć działalność gospodarczą w Polsce:
– 4 dostosowane szkolenia rozwijające kompetencje transweralne (potrzebne niezależnie od roli zawodowej);
– udział w 10 wizytach studyjnych i 10 spotkaniach networkingowych przyczyniających się do wzrostu pewności siebie na rynku pracy i poznania specyfiki pracy w różnych miejscach.
Źródło finansowania: UNHCR
DO TEJ PORY ZREALIZOWALIŚMY NASTĘPUJĄCE PROGRAMY:
Tytuł projektu: All-in-One-Mobile-Medical-Centre. „Arabic White Apron”
Okres realizacji: Kwiecień 2022 – lipiec 2022
Projekt przyczynił się do poprawy dobrostanu fizycznego i psychicznego uchodźców ukraińskich (głównie kobiet i dzieci), którzy zostali skierowani do domów Barki i którzy znaleźli się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej. W ramach projektu przez 4 miesiące finansowane zostało wsparcie medyczne dla obywateli Ukrainy.
W ramach tego finansowania zorganizowaliśmy wspólnie ze Stowarzyszeniem „Arabia” akcję pn. Arabski Biały Fartuch. Tego dnia 80 osób skorzystało z badań lekarskich, każda z tych osób odwiedziła min. 3 specjalistów. Dodatkowo zorganizowane zostały wizyty u: ginekologa, dentysty, okulisty, psychologa. Łącznie zrealizowano ponad 500 specjalistycznych wizyt lekarskich.
Źródło finansowania: Americares
Tytuł projektu: All-in-One-Support-Centre for Ukrainian Refugees
Okres realizacji: Lipiec 2022 – styczeń 2023
W ramach projektu sfinansowano wsparcie socjalne dla obywateli z Ukrainy przebywających w Poznaniu.
W ramach projektu zorganizowano opiekę asystenta socjalnego, psychologa oraz tłumacza. Zorganizowano również turnusy wakacyjne dla ponad 100 osób. Uruchomiono mini piekarnię z warsztatami piekarniczymi. Dodatkowym wsparciem dla obywateli z Ukrainy były paczki spożywczo-chemiczne rozdawane w punkcie wsparcia przy ul. Ratajczaka 20 w Poznaniu.
Źródło finansowania: Fondatione De France
Tytuł projektu: Support Center for Ukrainian Refugees
Okres realizacji: Lipiec 2022 – styczeń 2023
W ramach projektu przez 4 miesiące finansowano wsparcie socjalne dla obywateli Ukrainy przebywających w Poznaniu.
W ramach tego wsparcia mieliśmy możliwość zorganizowania opieki asystenta socjalnego oraz psychologa, a także pokrycia kosztów lokalnego transportu i bonów na zakupy spożywczo-chemiczne dla 100 osób najbardziej potrzebujących pomocy.
Źródło finansowania: Mercy Corps
Tytuł projektu: Dystrybucja humanitarnych paczek żywnościowych
Okres realizacji: Lipiec 2022 – grudzień 2023
W ramach projektu finansowano wsparcie socjalne dla obywateli Ukrainy przebywających w Poznaniu.
W 2023 roku paczki żywnościowe zostały wydane 160 uchodźcom z Ukrainy – osobom, które znalazły się w trudnej sytuacji społeczno-ekonomicznej.
Źródło finansowania: The Fondation SUEZ
Tytuł projektu: Barka Wzajemna
Okres realizacji: Sierpień 2022 – wrzesień 2022
Celem projektu była organizacja czasu wolnego dzieci podczas okresu wakacyjnego.
W ramach projektu zorganizowano zajęcia dla 15 dzieci z Ukrainy. Zajęcia odbywały się zarówno w siedzibie Barki, jak i na zewnątrz w miejscach takich jak kino, pływalnie, parki rozrywki.
Źródło finansowania: Urząd Miasta Poznania
Tytuł projektu: BEZPIECZNA PRZYSTAŃ – integracja cudzoziemców z Ukrainy
uciekających przed wojną
Okres realizacji: Sierpień 2022 – grudzień 2023
Projekt został wybrany w konkursie ofert pn. „Razem Możemy Więcej – Pierwsza Edycja Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2023” w ramach Resortowego Programu Aktywizacyjnego dla Cudzoziemców na lata 2022-2025. Program skierowany był do cudzoziemców, legalnie przebywających w Polsce, znajdujących się w trudnych sytuacjach życiowych. Program adresowany był szczególnie do cudzoziemców, którzy przyjechali do Polski z państw znajdujących się w sytuacji kryzysowej np. związanej z prowadzonymi na ich terenie działaniami zbrojnymi (w tym w Ukrainie). Uczestnicy projektu korzystali ze wsparcia asystenta integracyjnego, psychologa, specjalisty ds. mieszkaniowych, specjalisty ds. zatrudnienia, tłumacza oraz prawnika. Dodatkowo organizowane były kursy zawodowe, lekcje języka polskiego, warsztaty kulturowe oraz grupy wsparcia. Wielkim wsparciem dla 437 uczestników było dofinansowanie do czynszu w postaci bonów mieszkaniowych.
Rezultaty projektu:
Liczba dorosłych osób z Ukrainy, które podnieśli swoje kompetencje i kwalifikacje zawodowe dzięki ukończeniu kursów zawodowych: 61 osób.
Liczba dorosłych osób z Ukrainy, które otrzymały wsparcie w zakresie poszukiwania zatrudnienia: 104 osoby.
Liczba rodzin z Ukrainy, które otrzymały wsparcie asystentów integracyjnych: 89 rodzin.
Liczba osób, dorosłych i dzieci z Ukrainy które otrzymały wsparcie psychologiczne: 56 osób.
Liczba osób dorosłych z Ukrainy, które skorzystają z doradztwa prawnego: 55 osób.
Liczba osób dorosłych z Ukrainy i młodzieży w wieku 15-18 lat, którzy podnieśli swoje kompetencje językowe i kulturowe dzięki uczestnictwu w kursach językowych i warsztatach kulturowych: 153 osoby.
Liczba godzin tłumaczenia z języka ukraińskiego na język polski i z języka polskiego na język ukraiński, z których skorzystali uczestnicy projektu: 416 godzin.
Liczba osób z Ukrainy, które skorzystają ze wsparcia w formie bonów mieszkaniowych dzięki czemu poprawi się ich sytuacja życiowa: 236 osób.
Źródło finansowania: Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej
Tytuł projektu: All-in-One-Support-Centre for Ukrainian Refugees
Okres realizacji: Grudzień 2022 – marzec 2023
W ramach projektu Barka zrealizowała wsparcie dla następujących grup uchodźców z Ukrainy: osób, które przybyły do Polski nie później niż w ciągu ostatnich 120 dni, osób 60+, osoby niepełnosprawne i ich rodziny, kobiet w ciąży, rodziców z dziećmi do 24 miesięcy, rodziców z min. 3 dzieci, osób w kryzysie bezdomności, osób uzależnionych. Uczestnicy mogli skorzystać z pomocy asystentów integracyjnych, psychologa, tłumaczeń przysięgłych, języka polskiego, spotkań integracyjnych i sieciujących, warsztatów edukacyjno-kulturowych, wyjazdów integracyjnych. Dla uczestników projektu korzystających z tych form pomocy przewidzieliśmy pokrycie kosztów transportu lokalnego, które umożliwiło dojazd na zajęcia. W ramach projektu objęliśmy wsparciem ponad 600 osób.
W ramach projektu zrealizowano:
– 25 spotkań dla 40 osób w ramach Klubu Seniora;
– 5 grup dla 63 osób w ramach zajęć z języka polskiego;
– 2 wyjazdy w góry dla 81 osób;
– tygodniowe ferie zimowe dla 24 dzieci;
– spotkanie bożonarodzeniowe dla 240 osób;
– impreza taneczna dla 72 seniorów;
– 5 warsztatów dla 108 osób;
– 6 spotkań edukacyjnych dla 213 osób;
– 16 wyjść integracyjnych dla 331 osób;
– 240 wydanych voucherów Biedronka o wartości 400 zł;
– 278 wydanych kart transportowych PEKA;
– wsparcie psychologa oraz socjoterapeuty dla 300 osób;
– tłumaczenia przysięgłe dla 45 osób;
– wsparcie 6 asystentek ukraińskich;
– pomoc informacyjna, w tym doradztwo prawne dla 18 osób.
Źródło finansowania: Mercy Corps
Tytuł projektu: All-in-One-Support-Centre for Ukrainian Refugees
Okres realizacji: Kwiecień 2023 – listopad 2023
Barka realizowała pomoc dla następujących grup uchodźców z Ukrainy: osoby, które przybyły do Polski nie później niż w ciągu ostatnich 120 dni, osoby 55+, osoby niepełnosprawne i ich rodziny, kobiety w ciąży, rodzice z dziećmi do 24 miesięcy, rodzice z min. 3 dzieci, osoby w kryzysie bezdomności, osoby uzależnione. W ramach czterech rekrutacji do projektu przyjęliśmy prawie 1100 uczestników. Model Barki zakłada holistyczne wsparcie, budowanie relacji oraz wzajemne zaangażowanie, a nie jedynie dystrybucję wsparcia rzeczowego, czy finansowego. Uczestnicy projektu korzystali z pomocy asystentów integracyjnych, psychologa, terapeuty traumy, mentoringu, kursów zawodowych, agenta nieruchomości oraz pokrycia kosztów związanych z przeprowadzką do nowego miejsca zamieszkania, tłumaczeń przysięgłych, języka polskiego, spotkań integracyjnych i sieciujących, warsztatów edukacyjno-kulturowych, wyjazdów integracyjnych oraz voucherów żywnościowych. Dla uczestników projektu korzystających z tych form pomocy przewidzieliśmy pokrycie kosztów transportu lokalnego, które umożliwiło dojazd na zajęcia.
W projekcie wzięło udział 1078 osób z doświadczeniem uchodźczym z Ukrainy.
Liczba osób z orzeczeniem o niepełnosprawności: 214
Liczba osób 55+: 350
Liczba dzieci do 18 roku życia: 391
W projekcie zrealizowano:
Spotkanie Wielkanocne: 278 osób
Dystrybucję voucherów Biedronka: 600 osób
Dystrybucja kart transportowych PEKA: 299 osób
Zajęcia z języka polskiego:
285 osób
Wsparcie asystenta integracyjnego: 779
Wsparcie psychologiczne: 94 osoby (łącznie 166 spotkań z psychologiem)
Wsparcie socjoterapeuty: 60 osób (łącznie 335 spotkań z socjoterapeutą)
Organizacja wyjść integracyjnych: 1005 osób (łącznie organizacja 68 wyjść)
Konsultacje prawne: 122 osoby (łącznie 172 spotkań z prawnikiem)
Tłumaczenia przysięgłe: 58 osób (łącznie 63 usługi)
Wsparcie w szukaniu mieszkania: konsultacja z agentem nieruchomości, pakiet na start: 62 osoby
Wsparcie zawodowe: (doradztwo zawodowe, Targi Pracy, szkolenia: 61 osób
Superwizja dla zespołu pracowników Barki: 31 usług Kursy zawodowe: 83 usługi
Źródło finansowania: Mercy Corps, American Red Cross
Tytuł projektu: Towards sustainable livelihoods for vulnerable
Ukrainian refugees in Poland
Okres realizacji: Lipiec 2023 – listopad 2023
Pilotażowy projekt pt. Towards sustainable livelihoods for vulnerable Ukrainian refugees in Poland skierowany był do 27 uczestników z prowadzonego przez Barkę równolegle projektu „Kompleksowe Centrum Wsparcia dla Uchodźców Ukraińskich”, w którym prowadziliśmy działania m.in. z zakresu aktywizacji społecznej, wsparcia psychologicznego i terapeutycznego.
Dzięki temu projektowi przyczyniliśmy się do usamodzielnienia się uchodźców, pomagając im w integracji zawodowej poprzez organizację 27 płatnych stażów. W ramach projektu odbyły się również szkolenia, indywidualne doradztwo oraz Targi Pracy i Kariery.
Źródło finansowania: Mercy Corps
Tytuł projektu: Wspólne jutro – integracja, edukacja, rozwój
Okres realizacji: Sierpień 2023 – wrzesień 2023
Projekt polegał na organizacji wyjazdowych warsztatów z rozwoju osobistego, asertywności, budowania poczucia własnej wartości, radzenia sobie ze stresem, z zakresu korzystania z usług instytucji publicznych takich, jak: urzędy, przychodnie, szkoły, biblioteki itp.), warsztatów podnoszących kompetencje społeczne i zawodowe. Miejscem organizacji zajęć były Chudobczyce. Realizacja projektu odpowiadała na zidentyfikowane problemy wskazywane przez dwie dominujące grupy uchodźców przebywających na terytorium Polski, czyli kobiet i dzieci. Działania przeznaczone dla dzieci zawierały elementy integracyjne i edukacyjne oraz wpływające na dobrostan dzieci, dobrane w sposób odpowiedni do ich wieku.
Cele projektu zostały zrealizowane przez:
– zorganizowanie dwóch 4-dniowych wyjazdów integracyjnych dla 20 osób (łącznie 40 UP),
– integrację społeczną 40 uczestników w ramach działań animacyjnych, wspólne spędzanie czasu, włączenie się w prace przygotowania wyjazdu,
– przeprowadzenie 8 spotkań: edukacyjnych, integracyjnych i informacyjnych, zapewnienie wsparcia psychologicznego podczas każdego turnusu.
Źródło finansowania: Wojewoda Wielkopolski
Tytuł projektu: Supporting the social-economic integration of Ukrainian refugees through individual MHPSS support and professional workshops for refugee job seekers
Okres realizacji: Sierpień 2023 – wrzesień 2023
Projekt jest częścią pilotażowego programu, który został zrealizowany w Poznaniu przy wsparciu UNHCR (Agencji ONZ ds. Uchodźców) dla 50 osób z Ukrainy, których pasją jest rękodzielnictwo.
Poprzez ten projekt przyczyniliśmy się do ułatwienia bezpiecznego dostępu do źródeł utrzymania dla 50 osób z doświadczeniem uchodźczym. W ramach działań zapewniliśmy wsparcie psychospołeczne, warsztaty z doradztwa zawodowego oraz warsztaty kompetencyjne. Uczestnicy poznali również podstawy ekonomii społecznej, aby w nowym roku mogli zgłosić swoją grupę inicjatywną do projektu Barki „Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej”, gdzie pomagamy tworzyć przedsiębiorstwa społeczne dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Źródło finansowania: UNHCR
Tytuł projektu: MALI PROJEKTANCI WIELKIEJ PRZYSZŁOŚCI: polsko-ukraiński program profilaktyczny w poznańskich świetlicach socjoterapeutycznych oraz środowiskowych
Okres realizacji: Wrzesień 2023 – czerwiec 2024
To projekt profilaktyczny dla polskich i ukraińskich dzieci w wieku szkolnym z zakresu rozwoju kompetencji społecznych w obliczu trudności w funkcjonowaniu w defaworyzowanym środowisku.
Działania projektowe zostały zrealizowane w 9 świetlicach dla: 85 polskich dzieci oraz 65 ukraińskich dzieci. W każdej świetlicy został zrealizowany program profilaktyczny, opierający się o organizację 5 tematycznych zajęć grupowych oraz o indywidualne spotkania z dziećmi i rodzicami, pogłębiające temat spotkań grupowych. Cykl zajęć w dwóch grupach dzieci dotyczył następujących kwestii: poczucie własnej wartości, mocne strony, współpraca z innymi, poczucie sprawstwa oraz podejmowanie decyzji. Odbyły się również konsultacje indywidualne z 58 dziećmi polskimi i ukraińskimi oraz konsultacje indywidualne z 48 rodzicami polskimi i ukraińskimi.
Źródło finansowania: Polska Akcja Humanitarna
Tytuł projektu: Strengthening self-reliance through the design and promotion
of refugee handicrafts
Okres realizacji: Październik 2023
Projekt jest częścią pilotażowego programu, który został zrealizowany w Poznaniu przy wsparciu UNHCR (Agencji ONZ ds. Uchodźców) dla 50 osób z Ukrainy, których pasją jest rękodzielnictwo.
Projekt jest kontynuacją wcześniejszego projektu pt. Supporting the social-economic integration of Ukrainian refugees through individual MHPSS support and professional workshops for refugee job seekers. Do niniejszego programu zostały włączone uniwersytety artystyczne, których studenci zostali zaproszeni do wzięcia udziału w konkursie na najlepiej zaprojektowany produkt.
Źródło finansowania: UNHCR
Tytuł projektu: Supporting economic inclusion of Ukrainian refugee women through the production and commercialization of refugee handicrafts
Okres realizacji: Listopad 2023 – grudzień 2023
Projekt jest częścią pilotażowego programu, który został zrealizowany w Poznaniu przy wsparciu UNHCR (Agencji ONZ ds. Uchodźców) dla 50 osób z Ukrainy, których pasją jest rękodzielnictwo.
Projekt jest kontynuacją wcześniejszego programu pt. Strengthening self-reliance through the design and promotion of refugee handicrafts. W ramacg niniejszego projektu uczestnicy mogli wytworzyć produkt rękodzielniczy, który wygrał konkurs zorganizowany w październiku 2023. Uczestnicy projektu brali udział w szkoleniach, spotkaniach indywidualnych, a także w Jarmarku Świątecznym, na którym można było sprzedawać wytworzone produkty rękodzielnicze.
Źródło finansowania: UNHCR
Tytuł projektu: Mikrogrant Mercy Corps „Budowanie potencjału Barki”
Okres realizacji: Marzec 2023 – kwiecień 2023
To program, mający na celu kontynuację prac nad budowaniem potencjału, które rozpoczęliśmy w 2023 roku z wyższą kadrą zarządzającą (10 członków SMT).
Projekt był realizowany w 3 obszarach o dużym znaczeniu:
1) Planowanie strategiczne
2) Zarządzanie
3) Przywództwo
W 2024 roku planowaliśmy wyjść naprzeciw potrzebom wzmocnienia zarządzania i przywództwa, aby uzyskać kompetencje niezbędne do planowania strategicznego i rozwoju naszej organizacji. W ramach projektu odbyły się szkolenia oraz superwizje, a także przeprowadzono webinar nt. ekonomii solidarnej dla zainteresowanych organizacji pozarządowych oraz utworzono „Przewodnik po ekonomii solidarnej” w formie elektronicznej.
Źródło finansowania: UNHCR
Dodatkowe działania na rzecz osób z doświadczeniem uchodźczym:
- Miejsce zbiorowego zakwaterowania przy ul. Karpia prowadzone przez Fundację BARKA w ramach zlecenia Wielkopolskiego Wojewody. W latach 2022 – 2023 prowadziliśmy miejsce, w którym przebywało na stałe kilkadziesiąt osób z doświadczeniem uchodźczym, które przyjechali do Polski po eskalacji wojny w Ukrainie.
- Dzięki realizowanemu przez Barkę projektowi Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej przekazaliśmy ponad 450.000,00 zł w ramach mechanizmu zakupowego na zakup usług dla osób z Ukrainy w przedsiębiorstwach społecznych w subregionie poznańskim.
Jesteśmy z Tobą, Ukraino!
Zobacz, jakie działania zrealizowaliśmy w okresie marzec 2022 – czerwiec 2024.