archiwum-Aktualności

Nasze przedsiębiorstwa społeczne!

Prezentacja podmiotów
Zobaczcie co robią wspierane przez nas przedsiębiorstwa społeczne i oczywiście skorzystajcie z ich usług!
Kolektyw Edukacyjny, ArtZagroda - dziękujemy Wam za zaangażowanie w testowanie platformy w ramach projektu INNO-WISEs! Wierzymy, że doświadczenie praktyków ma znaczenie i dzięki Waszym sugestiom wspólnie będziemy budować system wsparcia dla podmiotów ekonomii społecznej. Jeśli jesteście zainteresowani uczestnictwem w testach, szkoleniach i wyjazdach w ramach projektu @INNO-WISEs, który ma za zadanie wspierać budowanie kompetencji pracowników PES - zapraszamy do kontaktu z Marysią Sadowską: maria.sadowska@barka.org.pl

Księga kondolencyjna

31 grudzień 2019
Księga kondolencyjna będzie wystawiona w auli w siedzibie Fundacji Barka przy ul. św. Wincentego 6/9 w Poznaniu od 2 stycznia 2020 r. w godz. 10 – 16.

Pogrzeb Tomasza Sadowskiego

8 stycznia 2020, Katedra Poznańska
Pożegnanie Tomasza Sadowskiego odbędzie się 8 stycznia (w środę). Rozpocznie się mszą świętą o godz.10.30 w Katedrze w Poznaniu. O 12:45 odbędą się uroczystości na poznańskim Miłostowie - w kaplicy od ulicy Warszawskiej. Tomasz spocznie w alei zasłużonych.

Zmarł Tomasz Sadowski

30 grudnia 2019
Z wielkim smutkiem zawiadamiamy o śmierci Tomasza Sadowskiego, naszego wspaniałego i charyzmatycznego Założyciela i Przewodniczącego Zarządu Fundacji Barka.
W żadnych słowach nie potrafimy opisać straty, jaką ponieśliśmy wraz z Jego odejściem, a jednocześnie wdzięczni jesteśmy za to niezwykłe dobro, jakie przyniosło jego życie tak wielu ludziom na całym świecie. Tomasz odszedł 29 grudnia, w niedzielę po południu, w domu w Chudobczycach, w otoczeniu rodziny. Kilka dni wcześniej przeszedł, w szpitalu na Długiej, trudną operację tętniaka aorty brzusznej.

Niech Światłość w ciemności świeci

Bożonarodzeniowe przesłanie
Kochani Przyjaciele, Trudniej o piękniejsze Boże Narodzenie, niż takie, kiedy wraz z narodzinami Bożego Dzieciątka, życie naszego ukochanego Tomka zostało uratowane. W te dni doświadczyliśmy wielkiej Miłości. Szczera, żarliwa modlitwa może odrodzić życie w wyschniętym drzewie, woda może wytrysnąć na pustyni, a ludzie nie pochodzący z jednego biologicznego pnia mogą naprawdę współodczuwać i duchowo łączyć się w trosce i nadziei jak bracia i siostry. Te cuda wydarzyły się naprawdę ….. Za to wszystko jesteśmy Wam bardzo wdzięczni. Wierzymy, że takie cuda mają swój początek w stajni betlejemskiej, gdzie rodzi się Syn, który swoim heroicznym świadectwem przekracza biologiczny i materialny wymiar każdego ludzkiego życia i pokazuje nieprawdopodobną perspektywę MIŁOŚCI, gotowej do największych poświęceń. Każdy z nas jest tu na ziemi nie przez pomyłkę. Każdy jest posłany przez Stwórcę w ważnym celu. Kochani, życzymy, aby Dar jakim jest Życie każdego z nas, był zobowiązaniem do odkrywania Sensu, a doświadczane w życiu cierpienia były przeżywane w poczuciu bliskości z innymi i w perspektywie Miłości. Niech narodzi się w nas ŻYCIE! Niech ŚWIATŁOŚĆ w ciemności świeci! Za wszystko dziękujemy i Wszystkich Was najserdeczniej ściskamy, Basia, Tomek, Ewa, Marysia, Jadzia

Zaproszenie na wigilię w Barce

24 grudnia o godz. 17.30 w Siedzibie Fundacji Barka
Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka zaprasza na uroczystą wieczerzę wigilijną. Spotykamy się we wtorek, 24 grudnia o godz. 17.30 w siedzibie Fundacji w Poznaniu przy ul. św. Wincentego 6/9, budynek B, I piętro. Osoby ubogie, samotne, wielodzietne rodziny, osoby potrzebujące bliskości – przeżyjemy razem, odświętnie, godnie - ten wyjątkowy czas. Rozmowy, kolędy, modlitwa, świadectwa życia i świąteczne smakołyki wypełnią nam wspólną przestrzeń przy wigilijnym stole.

Testowanie platformy PES

17 grudnia 2019
W ostatnim miesiącach Fundacja Barka prowadziła spotkania z przedstawicielami podmiotów ekonommii społecznej w celu testowania platformy z narzędziami wspierającymi PES, wypracowanej w ramach projektu INNO-WISEs. To był intenstywny czas! Spotkaliśmy się w Obornikach, Jarosławcu, Dymaczewie Starym oraz kilkukrotnie w Poznaniu. Każdy zainteresowany testami uczestnik spotkania został poproszony o weryfikację tego jak platforma działa i wygląda oraz o wypełnienie ankiety ewaluacyjnej na jej temat. Wszyscy zaangażowani zostaną zaproszeni w nowym roku na szkolenie z mediów społecznościowych, a z tej grupy wybrane zostaną 2-3 osoby, które pojadą na kolejne szkolenie do Wiednia w kwietniu 2020.
Jeśli jesteście chętni do wzięcia udziału w testach, a jeszcze do Was nie dotarliśmy zapraszamy do kontaktu z Marysią Sadowską: maria.sadowska@barka.org.pl

INNO-WISEs spotkanie partnerów projektu

28-29 listopada 2019
Odbyło się kolejne spotkanie partnerów projektu INNO-WISEs. I tym razem, ożywionym dyskusjom na temat testów platformy z narzędziamy biznesowymi dla PES/PS, towarzyszli przedstawiciele przedsiębiorstw społecznych. Specjalnie dla nich zorganizowane zostało szkolenie z desing thinkingu.
Dziękujemy "Kolektyw Edukacyjny", "Fundacja DamDam" oraz "KEM Budownictwo" za Wasze zaangażowanie zarówno w testy platformy, jak i warsztaty organizowane przez nas w ramach projektu. Wasze osobiste doświadczenia zawsze są najważniejsze i wzbogacają każde spotkanie!
Zapraszamy kolejne PES/PS do testowania platformy oraz udziału w szkoleniach zarówno w Barce, jak i za granicą. Więcej informacji: maria.sadowska@barka.org.pl

Open Eyes Economy Summit 4

26 listopada 2019
Dziękujemy Open Eyes Economy Summit 4 za ogromną dawkę motywacji! To niezwykłe, że jest nas coraz więcej, tych którzy uważają, że EKONOMIA WARTOŚCI jest skutecznym rozwiązaniem wyzwań stojących przed dzisiejszym światem. Podczas dwóch dni Kongresu uczestniczyliśmy w spotkaniach, debatach i prezentacjach dotyczących najważniejszych wyzwań jakie stoją przed nami w XXI wieku. Mieliśmy okazję posłuchać refleksji ks. Adama Bonieckiego i prof. Magdaleny Środy o fundamentach moralności życia publicznego. Byliśmy na moderowanej przez prof. Jerzego Hausnera, poruszającej sesji z udziałem abp. Grzegorza Rysia oraz kard. Petera K.A. Turksona o wartościach i rozwoju człowieka. Uczestniczyliśmy w potyczce dr Andrzeja Olechowskiego i prof. Adama Rotfelda dotyczącej przyszłości Europy. Z zainteresowaniem słuchaliśmy prezentacji Szymona Hołowni o tym jak bardzo niszcząca na wielu płaszczyznach jest ludzka chciwość. Na zakończenie, podczas sesji zamknięcia, sami mieliśmy okazję opowiedzieć o solidarności międzyludzkiej w oparciu o nasze doświadczenia w Barce. Prof. Jerzy Hausner podsumował następnie dwudniowy Open Eyes Economy Summit wielokrotnie odwołując się do jednego z ostatnich zdań napisanych przez ks. Józefa Tischnera o tym, że solidarność jest możliwa między ludźmi sumienia, bo prawdziwa solidarność jest solidarnością sumień. Kształćmy zatem nasze sumienia, aby solidarność była czymś całkowicie normalnym!
Podpisujemy się pod hasłem: NIE MA PRZYSZŁOŚCI BEZ IDEALISTÓW. Zatem, do dzieła!

Odszedł JANUSZ SMURA. Lider Barki.

Z wielkim żalem pożegnamy go we wtorek 12 listopada, na cmentarzu miłostowskim o godzinie 13.30, wejście od ul. Gnieźnieńskiej.
W poniedziałek, 4 listopada, zmarł Janusz Smura. Miał 68 lat. Ambasador bezdomnych w Poznaniu. Od blisko 20 lat związany był z Fundacją Pomocy Wzajemnej Barka. Przez lata tworzył Grupę Wizyjną – Teatr Dżak Nikolson w Ośrodku dla Bezdomnych Mężczyzn. Z pasją działał w ruchu AA. Od 2006 r. pracował jako streetworker w Poznaniu, zachęcając do wychodzenia z bezdomności, wkładając w to całego siebie i świadectwo swojego życia...

Rogale Marcińskie na Wigilię

11 Listopada
Serdecznie zapraszamy 11 listopada do odwiedzenia stoiska Fundacji Barka i dopełnienia tradycji Świetego Marcina. Podczas imienin ulicy i kiermaszu, na naszym stoisku będzie można zakupić rogale marcińskie, ze sprzedaży których będzie sfinansowana Wigilia dla osób najuboższych.

Poznanianka Roku 2019

Barbara Sadowska kandydatką do tytułu Poznanianka Roku 2019
Barbara Sadowska, współzałożycielka Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka jest w gronie kandydatek do tytułu Poznanianka Roku 2019. Zachęcamy wszystkich do oddawania swojego głosu na Basię Sadowską wysyłając SMS o treści PR1 na numer 4320, lub dzwoniąc na numer 61 646 33 44 .
Głosy można wysyłać do 15 listopada!

Magda Chwarścianek nagrodzona Złotym Krzyżem Zasługi

29 października 2019r.
Magda Chwarścianek, koordynatorka projektu Fundacji Barka w Holandii, została nagrodzona przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę Złotym Krzyżem Zasługi za działania na rzecz obywateli Polskich, znajdujących się w kryzysowej sytuacji życiowej na terenie Holandii i Belgii. Serdecznie gratulujemy tego wyróżnienia Madzi, a także liderom i asystentom pracującym na codzień z naszymi obywatelami w Holandii i Belgii.

Szkolenie z technik sprzedaży

30 września w godz. 9:00 do 15:00 w siedzibie Fundacji Barka
Drodzy Przedsiębiorcy Społeczni! Z radością zapraszamy Was na szkolenie z technik sprzedaży, które poprowadzi dla Was doświadczony trener pracujący firmie, która o technikach sprzedaży wie wszystko 🙂 30 września w godz. 9:00 do 15:00 w siedzibie Fundacji Barka zapraszamy na szkolenie z Panem Rafałem Rozembergiem, Trenerem Sprzedaży w Kompania Piwowarska. Swoje doświadczenie zdobywał w działach sprzedaży m.in. w: Coca-Cola, Oriflame, BMW oraz Volkswagen. Warto skorzystać z tego doświadczenia! Dodatkowo, wśród uczestników szkolenia wybrane zostaną 3 osoby posługujące się językiem angielskim, które pojadą z nami w listopadzie na 3-dniowe spotkanie w Chorwacji.
Zachęciliśmy Was? 😉 Warsztaty oraz spotkanie w Chorwacji organizowane są w ramach międzynarodowego projektu INNO-WISEs, w którym Fundacja Barka jest partnerem. ZGŁOSZENIA prosimy przesyłać na adres maria.sadowska@barka.org.pl.
Ilość miejsc szkoleniowych ograniczona!

Praca dla Asystenta Socjalnego w Berlinie

Poszukujemy pracownika do programu pomocy bezdomnym obywatelom krajów Europy Środkowo- Wschodniej w Berlinie.
0d 12 lat Fundacja Barka prowadzi programy pomocowe m.in. w Londynie, Dublinie, Hadze, Rotterdamie, Brukseli i Rejkiawiku, a od 2018 r. prowadzony jest również w Berlinie. Ich celem jest udzielanie pomocy bezdomnym polskim obywatelom w tych miastach, w wyjściu z bezdomności ulicznej, uzależnień i innych trudności życiowych poprzez powrót do kraju i dostęp do terapii i programów rehabilitacji społeczno-zawodowej w Polsce.
Osoby zainteresowane prosimy o przesłanie CV oraz listu motywacyjnego na adres: ewa.sadowska@barkaie.org do 15 września 2019.

Zapytanie dotyczące świadczenia usług „Prawo jazdy kat. B”

numer zapytania 2/MDS/2019
Zapytanie numer 2/MDS/2019 dotyczące świadczenia usług w zakresie organizacji i przeprowadzenia kursu/szkolenia pn. „Prawo jazdy kat. B” oraz ustalenie terminów egzaminów państwowych wraz z ich opłaceniem w ramach projektu „Most do samodzielności", realizowanego w ramach poddziałania 7.1.2 WRPO 2014 – 2020. Szczegóły zapytania w załączniku. Oferty prosimy przesyłać na adres: maria.sadowska@barka.org.pl do dnia 20.08.2029 r.

Rozpoczęliśmy działania Klubu dla mieszkańców osiedla Darzybór

3 lipca, Darzybór
Nie było to jeszcze oficjalne otwarcie, które to planujemy na przełom sierpnia i września, ale wszystkie strony nie mogły się już doczekać, więc voila! Od przyszłego tygodnia Klub z zajęciami dla dzieci rusza w godz. 10:00 - 17:00, a równolegle prowadzone będą działania dla dorosłych (spotkania z doradcą zawodowym, kursy zawodowe, staże, spotkania z psychologiem czy psychoterapeutą). Planujemy również integraycjne wyjścia i wyjazdy! Klub będzie działał do maja 2020 roku dzięki finansowanemu z EFSu projektowi "Most do samodzielności", realizowanemu przez Barkę wspólnie z Miastem Poznań.

Wizyta studyjna we Włoszech w ramach projektu INNO – WISE

INNO – WISE projekt w trakcie realizacji
Nasi reprezentanci z Barki, Kolektywu Edukacyjnego oraz Uciec Dysforii odbywają wizytę studyjną do przedsiębiorstw społecznych we włoskim Trydencie. Podczas wizyty uczestniczyli w spotkaniu partnerów projektu INNOWISE, a także odwiedzili spółdzielnie socjalne: IL GABBIANO, Cooperativa ALPI oraz VILLA SANT’IGNAZIO. Emocji nie ma końca, ale tak to już jest, kiedy pierwszy raz leci się samolotem, kupuje się torebki w przedsiębiorstwach społecznych i poznaje się miejscowe nawyki żywieniowe 😀 Kolejne podróże z INNOWISE na jesień! Drodzy przedsiębiorcy - bądźcie czujni 🙂

III Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Warszawie

List Gratulacyjny od Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
Podczas III Forum Ekonomii Społecznej i Solidarnej w Warszawie (5-6 czerwca), znalazł się moment dla uczczenia 30-lecia Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka. Fundacja Pomocy Wzajemnej "Barka" otrzymała List gratulacyjny od Pani Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej - Elżbiety Rafalskiej. "Dzisiejsze obchody, stanowią najlepsze dowody na to jak Fundacja jest potrzebna. (...) Kompleksowy system wsparcia "Barki" to nie tylko wymiar instytucjonalny (...) To przede wszystkim holistyczny system wsparcia oparty na wartościach, stawiający w centrum zainteresowania człowieka(...)"

30 - lecie działalności Fundacji Pomocy Wzajemnej BARKA

Podziękowania
W tym roku Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka obchodzi 30 - lecie swojej
działalności. Wsparcia w organizacji obchodów jubileuszowych w dniach 7 i 8
czerwca, udzielili nam partnerzy samorządowi, osoby prywatne oraz firmy. Miło nam poinformować, że Patronatem Honorowym 30 - lecie Barki objął
Prezydent Miasta Poznania Jacek Jaśkowiak. Partnerem obchodów są również
Samorząd Województwa Wielkopolskiego Powiat Poznański, a także firmy:
Veolia, BMB, Film Point, Jeronimo Martins, Kompania Piwowarska , Lukino
Film, MPK Poznań, Ok.Travel, PWC, Stena Recykling, Volkswagen Samochody
Użytkowe, Vilmorin Garden, Wtórplast-Recykling, ZZO Poznań.

Śniadanie wielkanocne w Barce

19-04-2019
Serdecznie zapraszamy do udziału w tradycyjnym śniadaniu wielkanocnym w Barce.
Spotykamy się w gronie osób, które chcą w sposób szczególnie uroczysty przeżyć czas świąt. Zapraszamy osoby samotne, ubogie, rodziny wielodzietne.
Śniadanie odbędzie się w siedzibie Fundacji Pomocy Wzajemnej Barka, w niedzielę, 21 kwietnia, o godz. 10. 30, przy ul. św. Wincentego 6/9, w auli Jana Pawła II, budynek B, I piętro.
Na czas wydarzeń Wielkiego Tygodnia składamy najlepsze życzenia głębokich, duchowych przeżyć.

Wielkanocne przesłanie i życzenia

„Pól spalonych skraj więcej zrodzi zbóż niż zielony maj, w czas wiosennych zórz”
Kochani, zbliżamy się do Świąt Zmartwychwstania. Ofiara maksymalna Jezusa zrodziła w nas zobowiązanie do podzielenia się życiem z tymi, którzy się zagubili. Dzięki Niemu my powstaliśmy z martwych i dzięki Niemu powstała Barka. Prosimy Was, abyście nieśli to zobowiązanie dalej: dostrzegali drugiego jako Brata, dawali szansę błądzącym, pielęgnowali w sercu wrażliwość na tych, którym się gorzej wiedzie. Z drugiej strony „spalone życie” można odbudować tylko we Wspólnocie, gdzie ludzie nie szukają swego, nie folgują swoim zachciankom, są cierpliwi, pracowici, ufni…… Świadectwo odbudowanego życia oddziałuje mocniej niż zakazy i nakazy. Wszystkim nam potrzebna jest nadal taka odwaga do zaryzykowania siebie. Szczególnie w czasach, gdzie jest coraz więcej podziałów i egoistycznych interesów. Aby było więcej i więcej Braci i Sióstr, których ścieżki się prostują dzięki wspólnocie cnót i charakteru. Coraz więcej nas gotowych do ofiarności i braterstwa…. Alleluja, Barbara i Tomasz Sadowscy

Wizyta studyjna przedstawicieli WNPiD UAM

Zwiększamy widoczność ekonomii społecznej!
Z pracownikami i studentami Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM, w ramach projektu Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, odwiedziliśmy we wtorek 16 kwietnia, farmę ekologiczną w Chudobczycach, prowadzoną przez przedsiębiorstwo społeczne. W trakcie spotkania, uczestnicy mieli szansę poznać całe rozwiązanie systemowe – od wspólnoty mieszkaniowej osób zagrożonych wykluczeniem, przez centrum integracji społecznej do przedsiębiorstwa społecznego.

Dzień Przedsiębiorczości Społecznej na UAM

Co to jest przedsiębiorstwo społeczne?
Czym zajmuje się Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej, kiedy i po co powstała Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka, kim jest lider Barki, co to jest ekonomia społeczna, gdzie jest najwięcej spółdzielni socjalnych – o tych i innych sprawach dowiedzieli się we wtorek 15 kwietnia, studenci z Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM podczas Dnia Przedsiębiorczości Społecznej. A potem wzięli aktywny udział w Grze Kampusowej o ES. Przedtem jednak wysłuchali inspirujących wystąpień przedstawicieli Przedsiębiorstwa Społecznego Kasztelania Ostrowska i Spółdzielni Socjalnej ArtZagroda – dziękujemy! Poczęstunek oraz nagrody dla studentów przygotowała Spółdzielnia Socjalna Wspólny Stół – dziękujemy!
×