„Życie Duchowe i Solidarność” – to temat przewodni tegorocznego spotkania w Taizé , ekumenicznej wiosce na południu Francji.
Piętnasto-osobowa reprezentacja wspólnot Barki z Poznania, Chudobczyc, Marszewa, Władysławowa i Strzelec Opolskich oraz Barka UK i przyjaciele ze Stowarzyszenia Barka we Francji, spędzili kilka dni na wspólnej refleksji i spotkaniach z uczestnikami z różnych części świata.
Pragnieniem Brata Rogera, założyciela Taize, było stworzenie miejsca ekumenizmu i pojednania między podzielonymi kościołami chrześcijańskimi. Obecnie Wspólnota Taizé liczy ponad stu Braci (zarówno katolików jak i ewangelików różnych kościołów) z około trzydziestu krajów, a wśród nich czterech Polaków, w tym zaprzyjaźnionych z Barką Brata Marka i Brata Macieja.
W Taize zostalismy zaproszeni do poprowadzenia warsztatu dla młodzieży: „Rodzina ludzka nie zrobi postępu bez Twojego udziału”.
Poprzez osobiste świadectwa członków wspólnot Barki, staraliśmy się pokazać, w jaki sposób solidarna postawa i wzięcie odpowiedzialności za braci w potrzebie, przyniosły niezmierzone korzyści dla szerokiej Rodziny Ludzkiej, w postaci odzyskanego ludzkiego życia. Osoby z Barki mówiły o tym, jak dawniej czuły się bezużyteczne i pasywne, będąc zanurzonym – czasem od dzieciństwa – w pasmo negatywnych doświadczeń i uzależnień.
Dzisiaj, dzięki Braterstwu i przynależności do Wspólnoty, odbudowały swoje życie fizyczne i duchowe, współtworząc w Barce przestrzeń, w której również inni mogą odzyskać siebie na tej drodze.
W ten sposób łańcuch solidarności i pomocy wzajemnej rozszerza się na świat.
W innym warsztacie o przyjaźni miedzy chrześcijanami, a muzułmanami, w którym Barka odegrała znacząca rolę, mówiliśmy o naszych doświadczeniach w budowaniu dialogu z arabskimi lekarzami w Poznaniu, które odbywa się poprzez konkretne działania na rzecz dobra osób w potrzebie, w tym uciekających przed wojną ukraińskich rodzin.
Taize jest miejscem szczególnie Barce bliskim; od 20 lat przyjaźnimy się, odwiedzając Taize i Europejskie Spotkania Młodych; staramy się zachować ducha Taize w codziennym życiu, często towarzyszą nam kanony Taize, które śpiewamy wspólnie przy różnych okazjach.
Można powiedzieć, że Barkę i Taize łączy dążenie do tworzenia warunków, w których członkowie Rodziny Ludzkiej mogą odnaleźć Braterstwo i Wspólnotę, tym samym mamy swój udział w budowaniu pokoju w świecie targanym wykluczeniem, podziałami i przemocą.