Kilka godzin temu zakończyło się w Warszawie wydarzenie pt. INAUGURACJA APELU ws. sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce (Refugee Response Plan 2024), w którym wzięliśmy udział i które zostało zorganizowane przez UNHCR, the UN Refugee Agency – UNHCR Polska.
Celem spotkania była mobilizacja wsparcia dla 103 organizacji partnerskich w Polsce (w tym 80 lokalnych organizacji pozarządowych) oraz zwrócenie uwagi na potrzeby uchodźców najbardziej narażonych na wykluczenie, a także omówienie sposobów inwestowania w potencjał uchodźców i kapitał ludzki w perspektywie długoterminowej.
Regionalny Plan Działania na rok 2024 (dostępny tutaj: https://tiny.pl/dqm41), do którego przystąpiła nasza fundacja jako jedna ze 103 organizacji partnerskich w Polsce, oferuje przegląd planów międzyagencyjnych i związanych z nimi potrzeb finansowych.
Podczas dzisiejszego spotkania Kevin J. Allen – Przedstawiciel Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ – przytoczył cele strategiczne na 2024:
zapewnienie uchodźcom skutecznego dostępu do statusu prawnego, ochrony i praw w krajach przyjmujących;
zapewnienie uchodźcom o szczególnych potrzebach i podatności na zagrożenia dostępu do ukierunkowanego wsparcia i pomocy;
wzmocnienie inkluzji społeczno-ekonomicznej i zwiększenie samodzielności uchodźców w społecznościach przyjmujących;
wzmocnienie spójności społecznej między uchodźcami i społeczeństwem przyjmującym.
Z kolei Minister Agnieszka Buczyńska zwróciła uwagę na rolę aktywistów i organizacji pozarządowych oraz podziękowała za niesamowity zryw Polaków, którzy często oddali wszystko, aby wesprzeć tych najbardziej potrzebujących.
Wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski dodał, że po eskalacji wojny w Ukrainie Polska stała się centrum największego skoordynowanego działania humanitarnego w granicach państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a także przybliżył pomoc, jaką na rzecz uchodźców zorganizowało nasze państwo.
Wiceminister Maciej Duszczyk w pierwszej kolejności powiedział, że „humanitarian super power” zostanie zapamiętana do końca świata i jeden dzień dłużej Dodał, że pomoc na rzecz uchodźców nie może skończyć się po 2 latach, ale musi trwać dłużej: „To nie jest sprint, ale maraton. My możemy być zmęczeni, ale najbardziej zmęczeni są uchodźcy. Musimy pomagać, aby ten koszmar się skończył.”
W panelu wzięli również udział przedstawiciele organizacji pozarządowych i firm: NGO Forum, Fundacja Ukraina, IKEA oraz Task Force LSP, a także swoje głosy zabrali ambasadorowie z Belgii, Włoch, Japonii, Niemiec, Francji, Norwegii, USA oraz Szwajcarii.