📢 Kilka godzin temu zakończyło się w Warszawie wydarzenie pt. INAUGURACJA APELU 📣📣 ws. sytuacji uchodźców z Ukrainy w Polsce (Refugee Response Plan 2024), w którym wzięliśmy udział i które zostało zorganizowane przez UNHCR, the UN Refugee AgencyUNHCR Polska.

👉 Celem spotkania była mobilizacja wsparcia dla 103 organizacji partnerskich w Polsce (w tym 80 lokalnych organizacji pozarządowych) oraz zwrócenie uwagi na potrzeby uchodźców najbardziej narażonych na wykluczenie, a także omówienie sposobów inwestowania w potencjał uchodźców i kapitał ludzki w perspektywie długoterminowej.

Regionalny Plan Działania na rok 2024 (dostępny tutaj: https://tiny.pl/dqm41), do którego przystąpiła 💪 nasza fundacja jako jedna ze 103 organizacji partnerskich w Polsce, oferuje przegląd planów międzyagencyjnych i związanych z nimi potrzeb finansowych.

Podczas dzisiejszego spotkania Kevin J. Allen – Przedstawiciel Wysokiego Komisarza ds. Uchodźców ONZ – przytoczył cele strategiczne na 2024:

✅ zapewnienie uchodźcom skutecznego dostępu do statusu prawnego, ochrony i praw w krajach przyjmujących;

✅ zapewnienie uchodźcom o szczególnych potrzebach i podatności na zagrożenia dostępu do ukierunkowanego wsparcia i pomocy;

✅ wzmocnienie inkluzji społeczno-ekonomicznej i zwiększenie samodzielności uchodźców w społecznościach przyjmujących;

✅ wzmocnienie spójności społecznej między uchodźcami i społeczeństwem przyjmującym.

Z kolei Minister Agnieszka Buczyńska zwróciła uwagę na rolę aktywistów i organizacji pozarządowych 👏👏 oraz podziękowała za niesamowity zryw Polaków, którzy często oddali wszystko, aby wesprzeć tych najbardziej potrzebujących.

Wiceminister Władysław Teofil Bartoszewski dodał, że po eskalacji wojny w Ukrainie Polska stała się centrum największego skoordynowanego działania humanitarnego 💥 w granicach państwa członkowskiego Unii Europejskiej, a także przybliżył pomoc, jaką na rzecz uchodźców zorganizowało nasze państwo.

Wiceminister Maciej Duszczyk w pierwszej kolejności powiedział, że „humanitarian super power” zostanie zapamiętana do końca świata i jeden dzień dłużej 🤜🤛 Dodał, że pomoc na rzecz uchodźców nie może skończyć się po 2 latach, ale musi trwać dłużej: „To nie jest sprint, ale maraton. My możemy być zmęczeni, ale najbardziej zmęczeni są uchodźcy. Musimy pomagać, aby ten koszmar się skończył.”

🗣🗣 W panelu wzięli również udział przedstawiciele organizacji pozarządowych i firm: NGO Forum, Fundacja Ukraina, IKEA oraz Task Force LSP, a także swoje głosy zabrali ambasadorowie z Belgii, Włoch, Japonii, Niemiec, Francji, Norwegii, USA oraz Szwajcarii.

#regionalrefugeeresponse#ukraine

×