Vito Fiorino – Rybak ludzi i gwiazd z włoskiej wyspy #Lampedusa będzie w Poznaniu ❤

Vito Fiorino i jego przyjaciele zamierzali łowić ryby ze swojej łodzi zacumowanej u wybrzeży Lampedusy, kiedy nagle dotarły do nich rozpaczliwe krzyki. Było to 3 października 2013 roku, nad ranem.

„To była ciemna noc z rozgwieżdżonym niebem, bez wiatru nad spokojnym morzem, więc zdecydowaliśmy się spać na łodzi, czego nie robiliśmy od lat” – opowiadał nam Vito. Kiedy ktoś z jego przyjaciół usłyszał z daleka krzyki, początkowo myśleli, że to mewy, które przelatywały nad ich głowami.

Ale ta historia nie byłaby ani tak dramatyczna, ani znacząca, gdyby to były ptaki. Krzyk, przejmujący do granic, okazał się wołaniem o pomoc tonących 200 osób. A to co, zobaczyli ze swojej łodzi, było obrazem, którego nigdy nie zapomną, bo tej nocy, u brzegów najpiękniejszej europejskiej plaży spłonęła łódź, którą do Europy płynęło 500 osób.

Vito i jego przyjaciele wciągnęli na swój niewielki pokład aż 47 osób. Wydarzenie to na zawsze zmieniło jego życie. Zmieniło też wyspę. A opowieść wzrusza, szokuje i uczy dziesiątki osób we Włoszech i w wielu innych krajach, gdzie Vito dociera.

Zapraszamy do udziału w bezpłatnej konferencji

„Między Lampedusą a Ukrainą. Jak rynek pracy i środowiska lokalne odpowiadają na wyzwania związane ze zjawiskiem migracji”

×