Oj, dzieje się, dzieje w Barce ostatnio! 🤝 W dniach 11-14 czerwca br. gościliśmy u nas grupę organizacji i samorządów z trzech rejonów Ukrainy: z Ivankfrakiwska (gmina Horodenka), z Winnicy i ze Lwowa. Do tej delegacji dołączyły osoby z Ukrainy mieszkające w Polsce (razem 13 osób).

Celem wizyty było pokazanie rozwiązań ekonomii społecznej (ES) jako narzędzia do integracji społeczno-zawodowej uchodźców z Ukrainy w Polsce, ale również przekazanie rozwiązań ekonomii społecznej, które mogłyby być pomocne w Ukrainie już teraz, a jeszcze bardziej po zakończeniu wojny. Ze względu na wewnętrzne migracje ze wschodniej Ukrainy do terenów nieobjętych działaniami wojennymi, traumę wojenną, nabyte w czasie wojny niepełnosprawności oraz konieczność tworzenia miejsc pracy w różnego typu usługach – ES jest szansą dla Ukrainy.

Goście odwiedzili Wspólnoty Barki w Chudobczycach i Władysławowie. Te samopomocowe wspólnoty, gdzie każdy uczestniczy w pracy na rzecz utrzymania wspólnoty oraz wspiera drugiego w potrzebie, farma i ogród ekologiczny w Stowarzyszeniu ntegracyjnyn Wspólnoty Barka zrobiły duże wrażenie. 🌿 Diakonijna Spółka Zatrudnienia była dla gości budującym przykładem współpracy organizacji obywatelskich, firmy komercyjnej (Volkswagen) i gminy Kwilcz. Spółka zatrudnia w 50% osoby z grup wykluczonych, a z wypracowanej nadwyżki wybudowane zostało osiedle dla pracowników spółki, którzy byli wcześniej osobami bezdomnymi. Goście z Ukrainy byli bardzo zainteresowani takim modelem współpracy trójstronnej.

„W Ukrainie władze nie mają zaufania do obywateli” – mówili.

Odwiedziliśmy też gminę Pniewy, które są pięknym przykładem budowania spójności społecznej poprzez powołanie Centrum Integracji Społecznej Ostoja w Pniewach i Spółdzielni Socjalnej Horyzont. Goście wysłuchali z zainteresowaniem wystąpienia Burmistrza Pniew – Jarosława Szurka, Dyrektorki OPS – Bernardety Markiewicz i kierowniczki CIS – Renaty Mizery. Prowadzone tam działania służą z jednej strony treningowi pracy osób wykluczonych, a z drugiej dbaniu o zieleń i kwiaty w mieście oraz dostarczaniu usług krawieckich i opiekuńczych. 🌸✂️

W Turowie goście odwiedzili pensjonat dla osób starszych prowadzony przez Fundacja Nasza Arka. Panowała tam rodzinna atmosfera. 🏡 Goście rozmawiali z Joanną Zimną, prezeską Fundacji i poznawali zasady zatrudniania osób w przedsiębiorstwie społecznym oraz rolę Wielkopolskie Centrum Ekonomii Solidarnej , które wspiera tego typu inicjatywy w subregionie poznańskim.

Na koniec goście wzięli udział w obchodach 35-lecia Barki. Jednym z kluczowych momentów była premiera filmu „Zanim skończy się wojna”, który kręcony był zarówno w Polsce, jak i na Ukrainie. 🎥 We Lwowie działa od 20 lat Wspólnota Спільнота „Емаус – Оселя”, która jest wspaniałym przykładem przedsiębiorczości społecznej. 30-osobowa wspólnota utrzymuje się ze zbiórki, segregacji i sprzedaży odzieży w sklepach z drugiej ręki. 👕👗

Jednak jak podkreślali nasi goście – w Ukrainie potrzebne są rozwiązania systemowe, ustawy, które regulowałyby wsparcie tego typu inicjatyw dlatego przy okazji obchodów 35-lecia Barki zorganizowaliśmy też panel dyskusyjny o migracjach podczas którego praktycy opowiadali o dobrych rozwiązaniach z zakresu pomocy uchodźcom z Ukrainy w Polsce.

Uczestnicy wizyty studyjnej otrzymali od nas także przetłumaczoną na język ukraiński Ustawę o Zatrudnieniu Socjalnym oraz Przewodnik po ES jako materiały do inspiracji.

No i planujemy następne kroki. Wspólne projekty na rozwój ekonomii solidarnej w Ukrainie. Dziękujemy za piękny czas spędzony z nami, za interesujące pomysły współpracy i za zaufanie, którym nas obdarzacie. 💬🌍

*****

Wizyta odbyła się dzięki wsparciu Funduszu Tutaj organizowanego przez Ashoka w Polsce. ❤️

×
Skip to content