Czas podsumować konferencję Między Lampedusą a Ukrainą. Jak rynek pracy i środowiska lokalne odpowiadają na wyzwania związane z zjawiskiem migracji:

🔔Przejmujące świadectwo Vito Fiorino z #Lampedusa – o tym, jak w nocy 3 października 2013 roku wypłynął na morze, by wrócić stamtąd z wyłowionymi z morza, uratowanymi ludźmi.

🗨️„To była ciemna noc z rozgwieżdżonym niebem, bez wiatru nad spokojnym morzem, więc zdecydowaliśmy się spać na łodzi, czego nie robiliśmy od lat” – opowiadał nam Vito. Kiedy ktoś z jego przyjaciół usłyszał z daleka krzyki, początkowo myśleli, że to mewy, które przelatywały nad ich głowami.

Ale to nie były ptaki… Krzyk, przejmujący do granic, okazał się wołaniem o pomoc tonących 200 osób…

Obejrzeliśmy też nagranie przedstawiające noc upamiętniającą tych, którzy zmarli. Wysłuchaliśmy Modlitwy rybaka wykonanej na dawnych instrumentach muzycznych. 🎶

🔔Marysia Zlonkiewicz z CHLEBEM I SOLĄ – przedstawiła problematykę uchodźctwa w perspektywie świata, Europy i Polski, a Carlo De Marco – z perspektywy kraju, który jest dla wielu staje się bramą Europy.

🔔 Maria Pamuła z UNHCR Polska przedstawiła nam różnice w statusie i dostępie do rynku pracy migrantów, uchodźców i osób z ochroną tymczasową. A także zagrożenia na rynku pracy i korzyści związane m.in. z sytuacją demograficzną. Z kolei Marcin Princ z Wydział Prawa i Administracji UAM Poznań stawiał pytania i tezy o to, w jaki sposób wspólnoty samorządowe powinny włączyć się w proces integracji cudzoziemców, realizując przy tym zasadę subsydiarności. Wybrzmiała też definicja samorządności, która później miała istotne znaczenie w debacie z udziałem wójtów i przedsiębiorców.

🔔W czasie prezentacji dobrych praktyk Marszałek Paulina Stochniałek – Członkini Zarządu Województwa Wielkopolskiego omówiła działania Centrum Integracji Cudzoziemców w Poznaniu, Iza Czerniejewska – Migrant Info Point // społeczność – community – сообщество – cпільнота, a Maria Sadowska Pawlak wespół z Olhą Chopei zaprezentowały dorobek Barki w zakresie wspierania osób z Ukrainy. Olha podzieliła się swoim osobistym świadectwem zaczynania nowego życia tuż po wybuchu wojny, dając wyraz odwagi i wrażliwości.

🔔Na koniec Sylwia Modzelewska, z Consorzio Sale della Terra zaprezentowała Sieć Ekonomii Obywatelskiej „Sól Ziemi” oraz System Recepcji i Adaptacji SAI wdrażany w małych włoskich gminach WELCOME. To zainspirowało nas do myślenia o kontynuowaniu poruszanych tematów poprzez pracę w partnerstwach lokalnych. 💕

💭Wszyscy migrujemy – każdy z nas zna pewnie kilka osób, które wyjechały do Anglii, Holandii czy Norwegii w nadziei na lepsze życie, godne zarobki, itd. Niektórzy zmienili miasto zamieszkania wyjeżdżając na studia, ktoś marzył o wyrwaniu się z małej miejscowości by zrobić karierę, mieć więcej możliwości. Są też tacy, którzy muszą uciekać ze swojego kraju – z różnych powodów – w niektórych krajach toczy się wojna, w niektórych czyjeś życie jest zagrożone ze względu na wyznawaną religię, pochodzenie lub poglądy polityczne, są też kraje gdzie warunki klimatyczne, brak dostępu do pitnej wody czy leków nie pozwalają na zapewnienie najbardziej podstawowych potrzeb.

🗺️Niezależnie od tego z jakiego powodu decydujemy się wyruszyć w podróż, liczymy na to, że spotkamy w niej dobrych ludzi, lepszy los i struktury przygotowane na nasz przyjazd. Chcemy być traktowani z należną nam godnością i empatią.

Czy jesteśmy gotowi to samo zaoferować naszym gościom? Czy, jak mówiła we wstępie Barbara Sadowska – jesteśmy w stanie przejść przez rozpad, dezintegrację, by się otworzyć?

O tym rozmawialiśmy 29 listopada 2023 roku w Barce. 🌍🌎🌏

#konferencja

#Lampedusa

#migracja

#uchodźcy

#VitoFiorino

Konferencja była częścią 2-dniowego wydarzenia połączonego z Targami Pracy i Kariery finansowanego z Mercy Corps i American Red Cross

Więcej zdjęć na FB Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka

×
Skip to content