Król Plemienia Pokomo z Kenii Makorani Mjidho VII odwiedził Wielkopolskę i spotkał się w Fundacja Pomocy Wzajemnej Barka z przedstawicielami podmiotów ekonomii społecznej i samorządów lokalnych.

Można zapytać – co łączy plemię Pokomo z Barką? Po pierwsze, śp.Tomasz Sadowski był od 2016 roku członkiem Rady Starszych Plemienia Pokomo. Mówił wtedy: „Polska może być dla nich dobrym wzorcem, gdyż, tak jak Afryka, ma postkolonialną przeszłość, począwszy od rozbiorów, poprzez wojny, skończywszy na PRL. Nasz kraj jest więc najlepiej przygotowany mentalnie do bezpośredniej pracy ze wspólnotami afrykańskimi”.Łączy nas też podobne założenie, że człowiek jest z drugim w relacji braterskiej, że prawdą są słowa: „Ja jestem, bo ty jesteś. Jestem dzięki wspólnocie” – afrykańskie Ubuntu.

Tym razem Król poprosił Barbara Sadowska o zgodę na nazwanie powstającego w Tana River szpitala dla dzieci i matek imieniem Tomasza Sadowskiego. Wcześniej, dzięki prezentacjom zaproszonych gości, poznał podstawy systemu ekonomii społecznej w Polsce oraz przykłady działania odpowiedzialnych społecznie samorządów lokalnych. W poniedziałek odbyło się też spotkanie wspólnoty Barka i uchodźców z Ukrainy, podczas którego Król został ponownie ukoronowany przez ukraińskie dzieci, które włożyły mu na głowę własnoręcznie wykonaną koronę.

Szczegółowe relacje z pierwszego dnia wizyty Króla w Poznaniu są do obejrzenia w relacjach medialnych, które polecamy serdecznie: https://wpoznaniu.pl/krol-plemienia-pokomo/https://poznan.tvp.pl/…/poznanska-fundacja-inspiracja…Gmina KrobiaGmina Tarnowo PodgórneGmina KaźmierzRokietnica.plSpółdzielnia Socjalna TarokaWielkopolskie Centrum Ekonomii SolidarnejBARKA UK

×