Błogosławionych Świąt Bożego Narodzenia!Aby narodziny Dobra w każdym z nas były początkiem zabliźniania podziałów, zarzucania pomostów, przyjęcia Przybysza, budowania Wspólnoty, bycia bardziej „MY” niż „JA”.

🎄

Pierwsze Boże Narodzenie w Barce, we Wspólnocie we Władysławowie, 33 lata temu.Grupa 30 osób, których ścieżki skrzyżował w tym miejscu powikłany los, zasiadła do wigilijnej wieczerzy. W holu budynku opuszczonej szkoły długi wspólny stół z symbolicznym posiłkiem na wyszczerbionych talerzach. Jakby scena z Ewangelii, gdzie bliskie sercu rozmowy niespokrewnionych z sobą osób, wspólne kolędowanie i wypowiadane życzenia, nawet te nieporadne, tworzą miłą Bogu pieśń. Gdzie inność i braterstwo podają sobie dłonie, gdzie każdy czuje się prawdziwie przyjęty i zaproszony do stołu, a twarz Drugiego, Jego oczy, są lustrem, w którym widzę siebie…

🎄

To właśnie tego wieczoru gdy mróz lśni jak gwiazda na dworze przy stołach są miejsca dla obcych, bo nikt być samotny nie może…..To właśnie tego wieczoru, gdy wiatr zimnym śniegiem dmucha, w serca złamane i smutne cicha wstępuje otucha..

🎄

Ziutka z lasu, Andrzej z bunkra, Heniu z więzienia, 96-letnia babcia Stasia wykluczona z rodzinnego domu, Hania ze szpitala psychiatrycznego mówiąca do siebie, uzależniony Amerykanin w kapeluszu kowboja, rodzina uchodźców z Górskiego Karabachu, Ela i Włodek z córką eksmitowani na bruk… i wielu innych, którzy znaleźli tu swój dom i budowali swoje nowe życie. Na stole było niewiele, a starczyło dla wszystkich. Brodaty sąsiad z wioski (dzieci ze Wspólnoty wierzyły, że jest Gwiazdorem) przyniósł świeżą wędlinę, która została przez Tomka podzielona na tyle kawałków, ile osób przy stole.

🎄

To właśnie tego wieczoru od bardzo wielu wieków pod dachem tkliwej kolędy, Bóg się rodzi – w Człowieku…

❤

Życzymy odwagi w wewnętrznym poszukiwaniu siebie Najlepszego i dbaniu, aby w relacji z innymi uzewnętrzniały się najlepsze pokłady naszej duszy.Pięknych, błogosławionych miłością i bliskością dni świątecznych życzymy i dobrego 2023 roku!!!Pokoju w naszych sercach. Pokoju w Ukrainie i na całym świecie.

❤

Basia Sadowska i zespół Barki

❤
×